Skocz do zawartości
  • 0

klamra carska


szczurek_1979

Pytanie

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

I znowu dostałem odpowiedź nie na temat. Dobrze. Sam sobie w takim razie odpowiem: tylko jedna cecha identyfikowanej klamry mogłaby sprawić, że dałoby się ją nazwać wzorem 1907. Cechy tej nie widać na zdjęciu - KOLOR METALU. Biorąc pod uwagę rzadkość takich klamer i kolor z miejscu uszkodzenia patyny wątpię żeby taka była.
Jak dla mnie to klamra wz. 1857 z lat do 1894 choć ta druga część tezy też jest moim przypuszczeniem.

Rozporządzenie nr 552 (znalazłem oryginał w międzyczasie naszej konwersacji) wzmiankuje jedynie o wprowadzeniu klamry, którą można nazwać klamrą образца 1907" (wzoru) ale jej główną cechą jest wykonanie z białego metalu. Reszta tam nic o nowym rysunku, kształtów czego nie możemy znaleźć z poprzednich rozporządzeniach - koncentrujemy się na klamrze piechoty".
Rozporządzenie to nie wprowadza żadnego wzoru klamry a jedynie ustala jakie jednostki są uprawnione do noszenia klamer żółtych" i iałych" z godłem państwowym.
Klamry żółte" niezmiennie od roku 1857 funkcjonowały w armii i poza dodaniem koloru i zmianą sposobu mocowania, która nie wprowadzała nowego wzoru a jedynie ewolucję techniczną, ciągle są klamrami образца 1857" (wzoru 1857). Jeśli ktoś pokaże mi rozporządzenie określające zmianę rysunku klamry wz. 1857 i jej nowy wzór głęboko się ukorzę.

Swego czasu wielu próbowało doszukiwać się różnic w obrazie godła: inne ułożenie herbów, inne rysunki ogona, wstęg, wyraźniejszy order św. Andrzeja nad ogonem itp. Próby te nie dały się systematyzować i po prostu zwalono" to na mnogość matryc i producentów co jest normalne w Rosji.
Kolekcjonerzy lubujący się w dogłębnym badaniu posiadanych artefaktów odkrywają nowe ich cechy na chwałę im i kolekcjonerstwu ale dodawanie nowych wzorów jest jak dla mnie nadinterpretacją i bez dowodów w formie np. Prikazów" będą mnożyły nieprawdziwe tezy.

A może coś wielki huk100 tutaj doda. On zawsze jest wywoływany przez wszystkich identyfikujących klamry jako wyrocznia a w tym ciekawym temacie milczy. :D

Pozdrawiam.
Hubert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od początku śledzę wątek z zainteresowaniem bo posiadam w swoich skromnych zbiorach właśnie taką klamrę, tak jak to huk100 opisał krótsza o około centymetr ~75mm, szerokość podobna do standardowych ~55mm, z tyłu dwie poprzeczki delikatnie zachodzące rdzą przy lutach czyli stalowe, zaczepu niestety brak, w miejscu gdzie był widać jakby śladowe ilości rdzy więc zapewne też był stalowy, ale do rzeczy. Zainteresowała mnie teza o wersji oszczędnościowej, jak huk100 pisał są one z cieńszej blaszki i wiadomo, poprzeczki i haki ze stali, pierwotnie faktycznie zdawało mi się że coś w tym jest, ale zacząłem ją skrupulatnie porównywać z innymi nazwijmy je standardowymi" klamrami. Moja wydała mi się tej samej grubości co inne a może nawet ciut masywniejsza, więc wziąłem je na wagę kuchenną:D może taki dość banalny sposób ale ciekawość mnie zżerała ile można zaoszczędzić mosiądzu na takiej operacji odchudzania" i zamianie peryferiów" na stalowe. O dziwo klamry carskiej piechoty w standardowym" wymiarze (w komplecie tzn poprzeczka plus hak) ważą w granicach 57g do 60g natomiast moja klamra z dwoma poprzeczkami stalowymi ale bez haka waży 56g czyli w zasadzie wartość znikomo różna, no bo ile mogą te 2 poprzeczki ważyć ze 4g ? czyli na takiej zamianie haków i poprzeczek można zyskać z 5 gramów czyli jakieś niecałe 10% całości. Czy to wartość warta takim operacjom? nie wiem... Najbardziej przemawiał do mnie fakt odchudzenia" blachy głównej ale u mnie takie zjawisko nie występuje... więc sam już nie wiem.
Może huku masz jak przeważyć więcej takich klamer jeśli masz możliwość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki że dopiero teraz ale skończyłem dyżur późno - no to kolega ma klamerkę z cienkiej blaszki i najprawdopodobniej brakujące poprzeczki były stalowe :) są mniejsze od standardowych i dlatego wielu nazywa je kadeckimi ale ja uważam je za wersję oszczędnościowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pod ręką piechoty tylko artylerię przysłaną z Rosji -szuflada ze złoceniem ale to nie ma znaczenia z piechotą było to samo ale coby mi tu jakaś wyrocznia nie pisała że je spiłowałem to ją daję - ta ma hak i poprzeczki stalowe - pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna teoria - że było to oszustwo producentów coby było taniej - ale ja obstaję przy swoim -pozdro

ps.chyba nigdzie nie znajdziecie ich w żadnych katalogach to nie moja wina :):) a one wychodzą

aaaaa mam jeszcze tylko większą od standardowych i wychodzą w jednym ? dwóch miejscach w Polsce :) i też ich nie ma w przepisach i katalogach :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są jeszcze inne typy klamer do których pugoviza. się nie przyznaje kiedyś tu toczyłem dyskusje do donikąd z adminem pugovizny na temat carskich klamer stalowych - ja mu pokazuje klamrę a on mówi że nie ma ich w przepisach - ja go klamrą a on przepisy i tak w kółko :):) wyczerpałem temat - teraz może coś dopisze HU13ERT -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co pisałem - pisałem z mojego doświadczenia nie jestem w stanie znać wszystkich myków producentów w Rosji czasami trafiają się grube blachy o mniejszych wymiarach ale wtedy widać że były piłowane ze standardowych - w jakim celu nie wiem , co do ważenia to dałem link wyżej - masz go jeszcze raz .
http://myvimu.com/exhibit/16367817-klamra-mala-carskiej-piechoty


ps.w wolnej chwili przeważę jeszcze raz wszystkie małe klamry ale jestem pewny swego -pozdro huk100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki widziałem, dzięki, faktycznie wychodzie, że twoja jest sporo lżejsza, może faktycznie z początkiem wojny zaczęły się pojawiać problemy z materialem i tak stopniowo je odchudzali, najpierw wielkość, poprzeczki, haki, potem grubość i materiał, jak się jutro do kompa dopadne to wrzucę foty swojej.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
@huk 100 ja jednak jestem zwolennikiem tzw.klamer oszukanych. Kiedyś zgłębiałem sposób zamawiania materiału wojennego w armii carskiej, pod koniec XX wieku oporządzenie było zamawiane przez szefostwo pułku, to było ogromne pole do nadużyć, później to skorygowano. Mam u siebie klamrę stalową, która miała udawać mosiężną. temu służyło jej platerowanie miedzią, w głowie mi się nie mieści, że takie badziewie mogło spełniać jakiekolwiek normy wojskowe. Nie wiem skąd informacja, że klamry z zaczepami stalowymi były tylko w dwóch miejscach w Polsce, wychodziły w Beskidzie Niskim, na Jurze i w okolicach Radomska, czyli mieli tego trochę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@huk100
Pugoviza to nie jest najlepsze źródło wiedzy choć momencie powstania strona była przełomem i wnosiła bardzo dużo.
Nie bardzo widzę tu sprzeczność: masz klamrę, której nie było opisanej w rozporządzeniach. Ded negował jej istnienie? czy tylko pisał, że nie ma jej opisu w dokumentacji? - bo to spora różnica.

@Rosenrot
Czy ta klamra stalowa mosiądzowana jest z orłem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosenrot - mam taką klamrę stalową :)

a co do tych dwóch miejsc w Polsce to chodziło o tą dużą większą od standardowych :) bo ta o której jest wątek to masz rację wychodzą nie tak często jak standardowe wymiarowo klamry ale wychodzą , charakterystyczne jest to że wychodzą bez poprzeczek bo stal gniła szybko -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huk temat się rozwija, wychodzi już dawno poza identyfikowaną klamrę. Nie ma się co gorączkować.
Piszesz, że jej nie zidentyfikowałem - vide: mój wpis 2016-01-02 00:08:34 akapit drugi.
Zakończyłeś jej temat bo tak stwierdziłeś? I co? Czy to znaczy, że nie można już nic pisać? Niedoczekanie :D
Napisałeś, że Rosjanie nie używają wzorów - poza pugovizą używanie określeń Пехотная пряжка образца 1857 - 1917" jest powszechne więc nie masz racji.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Powinienem je zadać w oddzielnym wpisie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosenrot.
Świetny egzemplarz!
Nie bardzo rozumiem wywodu na temat udawania klamry mosiężnej za pomocą stalowej - przecież wykonanie takiej klamry powszechnie stosowaną metodą matrycy i patrycy jest dużo trudniejsze i wątpię, żeby takie klamry były tańsze w wykonaniu. Nie wiem jak to się miało w odbiciu do ceny stopu mosiądzu. Może mimo wszystko taniej było tłoczyć stalowe klamry z ryzykiem zużycia matryc niż inwestować w mosiądz (?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mogłeś ją zidentyfikować jak to nie ta

Jak dla mnie to klamra wz. 1857 z lat do 1894 "

nie znając jej wymiarów :):):) to klamra produkowana jak już brakowało materiałów strategicznych :)

ja też napisałem że dla mnie to starego typu ale dopiero po podaniu wymiarów i rzuceniu okiem na blachę i zwrócenie uwagi na rozmieszczenie orła na niej (skrzydła znajdują się blisko krawędzi) napisałem to co jest - dlaczego po podaniu wymiarów tego nie zrobiłeś ?


chłopie ogarnij się bo Pulitzera dostaniemy :) napisz coś jeszcze niech twoje zostanie na wierzchu zawsze możesz wezwać swojego kolegę który się błaźni właśnie w tej chwili na towarzyskim zarzucając mi podwójne konta :):):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie