Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zadora

Najpierw złoty pociąg", teraz tajemniczy tunel w Walimiu

Recommended Posts

- Do starostwa powiatowego w Wałbrzychu wpłynęły trzy zawiadomienia dotyczące odkrycia tunelu kolejowego wraz z wielopoziomowym kompleksem podziemnych korytarzy pochodzących z czasów II wojny światowej - informują urzędnicy. Wiadomo, że w połowie sierpnia, gdy pojawiła się informacja o złotym pociągu", jeden z potencjalnych tropów prowadził do nieistniejącej stacji kolejowej w Walimiu.

Po tym jak na Dolnym Śląsku wybuchła gorączka złota" do urzędników wpływają kolejne zawiadomienia o znaleziskach w terenie. Nieoficjalnie wiadomo, że do służb konserwatorskich wpływa też coraz więcej wniosków o pozwolenie na poszukiwania. Jak informują pracownicy starostwa powiatowego zawiadomienia dotyczące tunelu kolejowego z czasów II wojny światowej wpłynęły w trzech terminach: 31 sierpnia, 3 i 8 września. Wszystkie pochodzą z jednego źródła.

Z pism wynika: to nie tylko tunel kolejowy, ale też wielopoziomowy kompleks podziemnych korytarzy. ostały sporządzone protokoły odebrania zawiadomień o znalezieniu rzeczy oraz miejscach znaleziska. Znalazcy wydano poświadczenia przyjęcia zawiadomień" - czytamy w oświadczeniu Jacka Cichury, starosty powiatu wałbrzyskiego.
Niedawno prowadzono odwierty

W przypadku przypuszczenia, że rzecz znaleziona stanowi rzecz o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej, właściwy starosta w terminie 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o znalezieniu rzeczy zawiadamia właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W piątek w urzędzie odbędzie się konferencja prasowa. Ma wziąć w niej udział m.in. znalazca. Kim jest? Tego na razie nie wiadomo.

Jak informuje Radio Wrocław zgłoszenia dokonała jedna z wrocławskich kancelarii prawnych. - Nie mogę powiedzieć czy byliśmy to my - mówi nam Jarosław Chmielewski, który reprezentuje domniemanych odkrywców złotego pociągu".

Wójt gminy Walim sprawy nie komentuje. Chociaż przyznaje, że pod koniec sierpnia na jego terenie prowadzone były odwierty. Czy zgłoszenie jest efektem tych prac? - Wiem, ale na razie nie mogę nic na ten temat powiedzieć - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adam Hausman, wójt Walimia.

Czy w środku tunelu może znajdować się coś cennego? - Nam na razie nic nie zostało okazane - mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury konserwatora zabytków. I podkreśla, że z ustawy o rzeczach znalezionych wynika, że jeśli starosta ma podejrzenia, że zgłoszony przedmiot może być zabytkiem to taki fakt powinien zgłosić wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w ciągu 7 dni. Na razie takie zgłoszenie nie wpłynęło.

Pokłosie złotego pociągu"?
W połowie sierpnia do wałbrzyskiego starostwa wpłynęło podobne zawiadomienie. Wrocławska kancelaria prawna powiadomiła urzędników, że Polak i Niemiec dokonali odkrycia pociągu pancernego z czasów II wojny światowej". W tajemniczym składzie mają znajdować się przedmioty wartościowe, cenne materiały przemysłowe oraz kruszce szlachetne". Pociąg ma znajdować się w okolicach 65. kilometra trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych, ale początkowo zastanawiano się czy znaleziska nie dokonano właśnie niedaleko nieistniejącej stacji kolejowej w Walimiu.

Domniemani znalazcy domagają się 10 proc. znaleźnego. Na dowód mają zdjęcie georadarowe. Zdjęcie widział generalny konserwator zabytków. Na jego podstawie stwierdził: na ponad 99 proc. jestem pewien, że ten pociąg istnieje.

Do Wałbrzycha ma przyjechać wojsko. Terenu na którym ma znajdować się skład pilnuje policja, straż miejska, straż leśna i służba ochrony kolei.

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/najpierw-zloty-pociag-teraz-tajemniczy-tunel,575728.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli ten obrazek bardziej pasuje do tego tematu - przekrój szybu + 3 poziomy podziemi odchodzące od szybu.

... wpłynęły trzy zawiadomienia dotyczące odkrycia tunelu kolejowego wraz z wielopoziomowym kompleksem podziemnych korytarzy pochodzących z czasów II wojny światowej"

3 zawiadomienia dotyczące jednego miejsca ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdyby ktoś nie widział w tv:
http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/po-prostu-program-tomasza-sekielskiego/wideo/09092015-2125/21298446

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzucę zdjęcie lotnicze by było w tym temacie też. W programie Sekielskiego pokazaną na mapie przybliżoną lokalizację tego tunelu w Walimiu - przerysowałem je i zaznaczyłem go niebieską linią na zdjęciu - powiem szczerze, że słabo to widać na zdjęciu lotniczym z 1945 - ale jak przeprowadzono badania - słynnym już georadarem - coś widocznie jest na rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naprawdę duże przestrzenie" - tak o tajemniczym tunelu z czasów II wojny światowej mówią eksploratorzy, którzy brali udział w badaniach terenu na którym ma znajdować się odkrycie Krzysztofa Szpakowskiego. Co może być wewnątrz zasypanego tunelu kolejowego? Tego na razie nie wiadomo.

Na początku września do starostwa powiatowego w Wałbrzychu wpłynęły zawiadomienia o odkryciu tunelu kolejowego wraz z wielopoziomowym kompleksem podziemnych korytarzy pochodzących z czasów II wojny światowej.

W piątek w urzędzie odbędzie się konferencja prasowa z odkrywcą tajemniczego tunelu zlokalizowanego w Walimiu. Wiadomo, że to Krzysztof Szpakowski, prezes zarządu stowarzyszenia Riese". Riese" to tajny kompleks stworzony przez nazistów w Górach Sowich. Odkryty tunel to prawdopodobnie kolejna z części kompleksu.

O tym, że istnieje mówiono od dawna. Teren był przez lata na celowniku eksploratorów. O to czy wierzy w istnienie tunelu reporterka TVN24 pyta historyka Łukasza Kazka. - Oczywiście, że wierzę. W końcu jestem w ekipie, która badała to miejsce i widziałem zdjęcie georadarowe. Tam to jest - mówi Kazek.

Jak mówi Kazek na obrazie z georadaru widać aprawdę duże przestrzenie". - To, że projekt nazwano Riese czyli Olbrzym widać tu bardzo mocno. Co jest w środku? Mogą to być depozyty albo industria, ale tego nie wiemy. Wszystko okaże się po nawiercie - zdradza historyk.
Pierwszy wejdzie saper

Kiedy miejsce będą mogli odwiedzać turyści? Według odkrywców nieprędko. - Najpierw trzeba dotrzeć, nawiercić, wpuścić kamerę, ocenimy stan chodnika i wtedy będziemy wiedzieć co tam tak naprawdę jest. Dopiero na tej podstawie będzie można podjąć decyzję - opisuje Kazek. Jednak jak podkreśla pierwszy do środka nie wejdzie żaden z odkrywców, a saper. Wszystko po to, by mieć 100 proc. pewność, że teren można bezpiecznie eksplorować.

Po tym jak w połowie sierpnia media obiegła wiadomość o złotym pociągu", który ma znajdować się w okolicach Wałbrzycha podejrzewano, że jedną z możliwych lokalizacji jego ukrycia jest teren niedaleko nieistniejącej dziś stacji kolejowej w Walimiu.

http://www.tvn24.pl/tunel-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-w-walimiu,576419,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Info w sprawie tuneli Włodarza:

Cyt:
Włodarz Depozyty III Rzeszy

Zarządzeniem SZTABU KRYZYSOWEGO badania weryfikacyjne georadarem potrwają do 23-go września.Dopiero na następnym posiedzeniu sztabu zostaną wytypowane miejsca po odwierty i obiekty zostaną zbadane kamerą inspekcyjną. Następna konferencja prasowa odbędzie się na Włodarzu 15.10.2015r.Będą przedstawiciela Starostwa Wałbrzych oraz znalazcy "Złotego pociągu
"

Dobrze że chociaż tutaj powoli coś się dzieje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cyt:
System obiektów na odcinku 150mb,głębokość 20m,Jedo z badań weryfikacyjnych (foto)

Obiekty znajdują się w połowie tunelu łączącego Włodarz z dworcem w Walimiu

czerwone i żółte u góry to ziemia,zielone skała a niebieskie to puste przestrzenie.Szare i równe regularne kształty krawędzi postych przestrzeni świadczą o tym ,że obiekty są wykończone."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Są już wyniki pierwszych badań georadarem w kompleksie góry Włodarz w Górach Sowich. Przypomnijmy, że natrafiono tam na nieznane dotychczas niemieckie tunele w górze Włodarz pod Walimiem. To obiekty kompleksu Riese, który był jednym z największych projektów budowlanych nazistowskich Niemiec.

Oficjalne zgłoszenie w tej sprawie złożył Krzysztof Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Riese. Wczoraj zakończono badania weryfikacyjne prowadzone przy użyciu georadaru. Są pierwsze zdjęcia z georadaru, które potwierdzają istnienie dużych, nieodkrytych dotychczas przestrzeni we Włodarzu. Z kategorii


Badania weryfikacyjne z georadarem trwały około tygodnia. Jak informuje Krzysztof Szpakowski, w dalszej kolejności zostaną wytypowane miejsca pod odwierty i znalezione przestrzenie zostaną sprawdzone przy pomocy kamery inspekcyjnej wpuszczonej do środka. Wcześniej jednak musi się zebrać sztab kryzysowy, na którego czele stoi starosta wałbrzyski. Krzysztof Szpakowski pokazuje na razie jeden obraz z georadaru, na którym widać puste przestrzenie w kompleksie Włodarz. Informuje, że więcej informacji przedstawi na konferencji prasowej zaplanowanej na połowę października. Przypomnijmy, że Krzysztof Szpakowski oficjalnego zgłoszenia swoich znalezisk dokonał na początku września. Chodzi o dwa tunele kolejowe oraz nieznane pomieszczenia w kompleksie Riese.

- Chodzi o tunele wiodące od nieistniejącej już stacji kolejowej w Walimiu w kierunku Włodarza oraz zgłoszenie dotyczące natomiast tzw. bloku A w kompleksie Riese. Znalazca wyjaśnia, że kompleks Riese, według obecnych ustaleń miał mieć powierzchnię około 200 km2. Tymczasem do dziś udało się odkryć około 10 proc. powierzchni „podziemnego miasta”. Blok A ma być jednym z nieznanych elementów gigantycznego systemu podziemi. Krzysztof Szpakowski wyjaśnił, że dokonane przez niego odkrycie jest efektem trwających kilkadziesiąt lat prac poszukiwawczych, które poparte zostały uzyskanymi dokumentami oraz relacjami świadków.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/...9215,nowe-podziemia-kolo-walbrzycha-badania-to-potwierdzaja-zobacz,id,t.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poszukają podziemnego miasta. Zrobią odwierty, by znaleźć obiekty kompleksu Riese.

Władze Walimia georadarem, a starostwo przy pomocy wiertnicy ustalą, czy pod miastem są podziemne obiekty kompleksu Riese.

Nie tylko „złoty pociąg” skupia uwagę międzynarodowej opinii publicznej na regionie wałbrzyskim. Równie ciekawą, a zarazem tajemniczą sprawą jest informacja o odkryciu podziemnych obiektów na terenie Walimia, które prawdopodobnie są elementami potężnego kompleksu Riese z okresu II wojny światowej. - W piątek uprawomocniła się zgoda konserwatora zabytków i zamierzamy sprawdzić wskazane przez nas miejsca georadarem. Nie będzie to urządzenie, którego używano tu wcześniej - mówi Adam Hausman, wójt Walimia. - Oprócz wskazanych miejsc chcemy dodatkowo sprawdzić jeszcze jedno. Chodzi o budynek, z którego piwnicy było wejście do sztolni. Poza władzami Walimia, sprawą podziemi zajęło się Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, które na początku września otrzymało oficjalne zgłoszenie o ich istnieniu od Krzysztofa Szpakowskiego. W połowie września starosta zwołał sztab kryzysowy, który omawiał sposoby eksploracji obiektów.

- Mamy wytypowanych dziewięć miejsc do odwiertów - wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta wałbrzyski. - Pięć leży na terenach powiatu lub gminy i tam nie ma problemu, natomiast cztery na terenie Lasów Państwowych i na razie nie mamy ich zgody. Odwierty zaplanowano na 14 października. Będą nadzorowane m.in. przez wojsko i straż pożarną.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/8969539,poszukaja-podziemnego-miasta-zrobia-odwierty-by-znalezc-obiekty-kompleksu-riese,id,t.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podziemne miasto w Górach Sowich? Jest zgoda na odwierty

Trwają poszukiwania największego projektu budowlanego hitlerowskich Niemiec, czyli Riese. Władze Walimia i starostwa w Wałbrzychu mają zgodę na użycie georadaru i wiertnicy, by sprawdzić, czy pod ziemią jest ukryte miasto.

Podziemne miasto w Górach Sowich może mieć nawet 200 hektarów powierzchni. Takie są wyniki wstępnych badań prowadzonych przez sztab kryzysowy powołany przez starostę wałbrzyskiego. Sprawa ta jest równie tajemnicza i budzi tak samo duże emocje jak złoty pociąg".
Władze Walimia informują, że mają już prawomocną decyzję konserwatora zabytków na użycie georadaru - donosi Gazeta Wrocławska". Oprócz terenów, na których obecnie toczą się poszukiwania, sprawdzony ma zostać także budynek wraz z piwnicą, z której wchodziło się do sztolni.
W akcję włączyło się także starostwo powiatowe w Wałbrzychu. Zaplanowanych jest dziewięć miejsc do odwiertów. Pracę są zaplanowane na 14 października.
http://fakty.interia.pl/raporty/raport-restytucja/aktualnosci/news-podziemne-miasto-w-gorach-sowich-jest-zgoda-na-odwierty,nId,1898825

Share this post


Link to post
Share on other sites
Biorą się za poszukiwania kompleksu Riese! Będą wiercić w ziemi dziury i wpuszczać w nie kamery.

Krzysztof Szpakowski, który zgłosił do starostwa chęć eksploracji terenu, uważa, że pod ziemią znajdują się nieodkryte dotychczas korytarze i tunele, utworzone tam w czasie II wojny światowej. Będzie z tego sensacja na miarę XXI wieku?

Szpakowski spotkał się już z przedstawicielami firmy, która będzie odpowiedzialna za ewentualne odwierty. Jego zdaniem podziemny kompleks jest naprawę dużych rozmiarów, a jego odkrycie będzie sensacją w skali kraju – czytamy na łamach TVN24.

Póki co, przeprowadzono wstępne badania georadarem, które potwierdzają teorię Szpakowskiego. Na 15 października postanowił więc zwołać konferencję prasową, na której chce zaprezentować dodatkowe wyniki z odwiertów. Okazuje się, że plan to nawet realny, ponieważ Lasy Państwowe wydały mu już pozwolenie.

Poza Szpakowskim za badania postanowiły wziąć się także władze gminy Walim, które wystosowały pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Póki co, otrzymały zgodę na kolejne badania georadarem – z tym, że badany ma być inni niż przez Szpakowskiego teren.

Po co zatem to wszystko? Jak czytamy, urzędnicy chcą wiedzieć, czy teren da się wykorzystać w sposób turystyczny. Ich prace mają opierać się jednak nie tyle na doniesieniach Szpakowskiego, co zgłoszeniu od anonimowej kobiety, która przyznała, że wchodziła niegdyś do osławionych tuneli – pisze TVN24.

Na tym nie koniec sensacji
Nadal ważą się też losy złotego pociągu. Aktualnie trwają poszukiwania partnerów, którzy pomogą w przeszukaniu miejsca. Wojsko skończyło póki co prace przy sprawdzaniu słynnego 65. kilometra trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych.

Z raportu wynika, że na badanym terenie nie ma materiałów niebezpiecznych, które zagrażałyby czy to mieszkańcom, czy też ewentualnym odkrywcom.

Także i tutaj kolejnym krokiem mają być badania georadarem, które są i tańsze i mniej inwazyjne od tradycyjnych odwiertów. Póki co nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy badania miałyby zostać przeprowadzone.

http://wroclaw.eska.pl/poznaj-miasto/biora-sie-za-poszukiwania-kompeksu-riese-beda-wiercic-w-ziemi-dziury-i-wpuszczac-w-nie-kamery-wideo/53915

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Kiedy na miejscu będą prowadzone pierwsze odwierty? Eksplorator chce, by stało się to jeszcze przed 15 października. Prawdopodobnie 13 lub 14-tego. - Na konferencji prasowej zaplanowanej na 15 października chcielibyśmy zaprezentować wyniki odwiertów. W ziemi zrobimy 8 dziur - mówi nam Szpakowski. Na przeprowadzenie odwiertów zgodziły się już Lasy Państwowe. (http://www.tvn24.pl)..."

...- W pewnej części na pewno będą to miejsca zbliżone, ale też zupełnie inne. Mamy zgłoszenie od obywatelki Polski, teraz mieszkającej w Niemczech, która twierdzi, że w pewnej nieruchomości na terenie gminy wchodziła do tuneli. Chcemy sprawdzić czy są tam puste przestrzenie czy nie - tłumaczy Hausman. (http://www.tvn24.pl)..."

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/nieodkryta-czesc-riese-czeka-na-odwierty-walim-chce-wlasnych-badan,583322.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
LOL
Z FB Szpakowskiego:

Staram się nie pisać na tej stronie o tematach związanych z cyklicznymi imprezami które organizuję ani o eksploracji. Zrobię wyjątek Zostaliśmy w sposób chamski zaatakowani przez ignorantów nie znających historii,przez ludzi którzy po za pisaniem niedorzecznych donosów nie potrafią zrobić niczego pożytecznego. Zarówno ja ,jak i moi przyjaciele czujemy się obrażeni przez pANA Piotra Lewandwskiego reprezenującego fundację "Thesaurus i zapowiadamy wspólny pozew przeciwko fundacji i autorowi obelżywych komentarzy. Dla tych którzy nie zetknęli się z naszą działalnością na tym polu polecam filmy relacjonujące nasze widowiska oraz recenzje na ich temat na stronie"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co widzę poszły doniesienia z fundacji T. odnośnie rekonstrukcji historycznych robionych w G.Sowich do:
Muzeum Gross-Rosen, Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewody Dolnośląskiego, Starosty Kłodzkiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a przede wszystkim prokuratury."

Niektórzy mają dużo czasu w życiu... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.prw.pl/articles/view/45849/Szukaja-Podziemnego-Miasta-Na-razie-jest-woda

Rozpoczęły się wiercenia w gminie Walim. W pierwszym odwiercie, w pobliżu cmentarza, była woda, co może oznaczać, że tunel jest zalany.

Szukają podziemnego miasta. W Walimiu rozpoczęły się odwierty, które mają potwierdzić, że system ukrytych tuneli rzeczywiście istnieje. Prace prowadzone są na zlecenie sztabu zarządzania kryzysowego powołanego przez starostę wałbrzyskiego. Ekipa dysponuje wiertnicą, której zasięg to czterdzieści metrów. Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski mówi, że w pierwszym otworze natrafili tylko na wodę:

Dzisiaj odwierty mają być prowadzone w trzech miejscach. Wszystkie związane są z masywem góry Włodarz.

Prace prowadzone są w asyście policji. Powołany przez starostę sztab chciał także wiercić na samych zboczach góry Włodarz. Nie zgodziły się na to jednak lasy państwowe.

Pierwsze badania potwierdziły istnienie tuneli w Górach Sowich. Ich łączna powierzchnia może sięgnąć 200 hektarów. Chodzi głównie o tereny pod górami Włodarz i Moszna.

Wszystkie cztery miejsca w Górach Sowich zgłosił szef Stowarzyszenia Riese, Krzysztof Szpakowski, który tłumaczył, że są to obiekty łączące się ze sobą. Wszystkie są związane z obiektem Włodarz, a więc projektem Riese. Dwa z nich to tunele, które prowadzą od byłego dworca do Włodarza. Trzecie dotyczy bloku A, nieodkrytej części Riese. - Zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat. Historia ze złotym pociągiem przyspieszyła moje działania.

- Cały kompleks Riese to około 200 hektarów, Włodarz to największy z obiektów - mówi Szpakowski. - Badanie to kilkadziesiąt lat pracy, przeglądanie dokumentów i archiwów. W tym roku pojawił się bardzo cenny świadek, pan Jan Latański, który pracował na miejscu w czasie wojny i przekazał bardzo cenne wskazówki.

Jak dodał, na pewno nie ma tam ursztynowej komnaty". - Może się tam znajdować wszystko. Ja bym się spodziewał urządzeń technicznych, uzbrojenia, militariów.

Szpakowski: Nie mam żadnych wątpliwości, dowodów jest bardzo wiele. To podziemne miasto, którego wiele lat szukaliśmy. Badania georadarem to potwierdziły, były prowadzone na wyraźną prośbę starostwa oraz telewizji.

Jego zdaniem to tunele kolejowe oraz duża podziemna hala. Odkrywca – od wielu lat badający teren Gór Sowich – powołuje się na zeznania świadków oraz badania georadarowe.

Krzysztof Szpakowski mówił również: Jest bardzo prawdopodobne, że obiekt jest zaminowany. W najpłytszym miejscu, do którego dotarliśmy, jest on 20 metrów pod skałą. Gdybym miał możliwość tym zarządzać, to pierwsze odkrycia byłyby jeszcze w tym roku.

- Zastrzegliśmy prawo do znaleźnego, ewentualnie do nagrody - powiedział Szpakowski. - Jest więcej miejsc, które chcemy zgłosić.

http://www.prw.pl/articles/view/45849/Szukaja-Podziemnego-Miasta-Na-razie-jest-woda

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woda, błoto, na razie nie da się wpuścić kamer... Szkoda.

1) http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/riese-pierwsze-odwierty-szukaja-podziemnego-miasta,584734.html

2) http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/ruszyly-odwierty-do-podziemnego-miasta-w-walimiu,3535545,artgal,t,id,tm.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ponoć z 6 odwiertów żaden nie pokazał pustki. Możliwe to jest?
Bo co do różdżek to nie będę komentował, ale co do georadaru to jesli to prawda, to i istnienie pociągu na Szczawienku można między bajki włożyć jesli odwierty na Walimiu po badaniach georadarem tego nie potwierdziły. Byłaby katastrofa...

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information