Jump to content

Generał Pożoga nie żyje


Recommended Posts

W lipcu 1945 r. wstąpił do pracy w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie. Brał udział w walkach z Ukraińcami na pograniczu w 1947 r.

Jako pracownik UB brał też udział w zwalczaniu antykomunistycznej partyzantki. W 1946 r. Pożoga najprawdopodobniej wydał zlecenie Jerzemu Vaulinowi (potem znanemu dokumentaliście) zabójstwa mjr. Antoniego Żubryda z Narodowych Sił Zbrojnych. Vaulin zlecenie wykonał.

----------------------------------------------------------------------

Kolejny czlowiek honoru" .
Niech mu ziemia lekka bedzie, a smola niezbyt gesta!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Syn Stanisława i Marii. W czasie II wojny światowej był członkiem Polskiej Partii Robotniczej oraz żołnierzem Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Po opuszczeniu Kielecczyzny, z powodu wydanego na niego wyroku śmierci przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych dowodzony przez Stanisława Sikorskiego Jaremę, rozpoczął pracę w 1945 w nowo utworzonych organach bezpieczeństwa w Rzeszowie[2], gdzie w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) w Sekcji 4 Wydziału I od 7 lipca 1945 pracował jako referent, od 18 października 1945 jako starszy referent, następnie w Sekcji III Wydziału IV jako starszy referent od 1 stycznia 1946. Następnie w Wydziale ds. Funkcjonariuszy WUBP w Rzeszowie działał jako młodszy referent od 15 marca 1946 i jako referent od 15 października 1946. W tym czasie był mocodawcą i wydającym polecenia Jerzemu Vaulinowi ps. „Mar”, który 24 października 1946 dokonał zabójstwa Antoniego Żubryda i jego żony Janiny[3][4][5].Władysław Pożoga zmarł 6 kwietnia 2015, pochowany na cmentarzu komunalnym w Warszawie[10].
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information