Skocz do zawartości

Polska zapłaći za Holocaust


marioAT

Rekomendowane odpowiedzi

“My feeling is that the Holocaust is in many ways a shared experience. And the Poles do not have responsibility for what happened, but they have responsibility to take care of those who suffered in their country.”
Bobby Brown, the outgoing director of Project HEART (Holocaust Era Asset Restitution Taskforce).

Opadają ręce i wszystko inne też...

Ten świat jest chory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipek, udajesz głupka czy faktycznie jesteś taki niedoinformowany? Renta kombatancka, bo o niej mowa, (w wysokości ok. 100 Euro miesięcznie) przysługuje KAŻDEMU OBYWATELOWI POLSKIEMU, represjonowanemu za czasów hitlerowskich i sowieckich (do 1956) - będących w obozach pracy, koncentracyjnych, ukryciu, konspiracji, będącymi ofiarami przymusowej germanizacji itd. To funkcjonuje od lat, tyle że do tej pory trzeba było mieć konto bankowe w Polsce albo kogoś kto zgodziłby się tę rentę dla mieszkającego za granicą kombatanta odbierać. Każdy normalny kraj wypłaca takie renty swoim poszkodowanym w czasie wojny obywatelom, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, więc najwyższy czas żeby Polska do tego doszlusowała. Nasi rodacy-kombatanci mieszkają nie tylko w Izraelu, ale też w UK, Australii, USA i setkach innych krajów na świecie, choć z roku na roku z wiadomych przyczyn jest ich coraż mniej. Robienie z takiego niusu sensacji świadczy albo o głupocie, albo o nieumiejetności czytania ze zrozumieniem, albo o zadymiarstwie w najgorszym stylu.

Pozdrawiam,

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupka to chyba udajesz Ty, skoro nie rozumiesz, co mnie zbulwersowało. Nie chodzi tu o żadną rentę. Chodzi o przekaz, który idzie w świat - Polacy płaca ofiarom Holokaustu, bo przecież są współwinni. W końcu mówi się o polskich obozach śmierci"? Coś musi być na rzeczy...

Przeczytaj jeszcze raz to zdanie:

And the Poles do not have responsibility for what happened, but they have responsibility to take care of those who suffered in their country."

Jak myślisz, jaki wydźwięk ma dla większości ludzi, którzy na dodatek mało co wiedzą o historii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydźwięk ma dokładnie taki, jaki chcesz temu przypisać, robiąc tanią sensację ze zwykłej wiadomości o od dawna wyczekiwanym usprawnieniu w wydawaniu rent kombatanckich polskim obywatelom zamieszkałym za granicą:)) Wiadomości, która zresztą już kilka miesięcy temu ukazała się w Polsce, tylko że wtedy generalnie mówiono o zagranicy, więc nie było okazji do antysemickiej zadymy. Może nie powinniśmy też wypłacać rent kombatantom mieszkającym w Anglii, USA czy Włoszech? Polecam naukę języka angielskiego - Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to co się stało, ale są odpowiedzialni za opiekę nad tymi, którzy cierpieli w ich kraju". To złe sformułowanie? Nie podoba się Lipkowi? Powtórzę raz jeszcze - Każdy kraj ma identyczne zobowiązania wobec swoich obywateli, więc doszukiwanie się tu wydźwięku", jest albo głupotą, albo celowym zadymiarstwem.

Pozdrawiam,

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - Żeby było jasne - mnie nie interesuje przekaz" bo niby dlaczego mam komentować i przejmować się czyimś brakiem wiedzy i absurdalnymi interpretacjami słowa pisanego? Niech sobie taki czytelnik myśli co chce bo podnoszenie krzyku za każdym razem kiedy jakiś niedouczony dziennikarz coś napisze, jest czystym marnotrawstwem czasu i energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już niedługo wypłaci świadczenia kombatanckie także tym ofiarom Holokaustu i opresji, które zamieszkują na stałe poza Polską. Koszty transferu pieniędzy za granicę pokryje państwo polskie. Może chodzić nawet o 50 tys. osób.

Polska ułatwi ofiarom Holokaustu oraz innym ofiarom opresji nazistowskiej i sowieckiej otrzymywanie świadczeń kombatanckich. Chodzi o zmianę prawa, która umożliwi Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazywanie specjalnego comiesięcznego świadczenia (ok. 100 euro) tym uprawnionym osobom, które mieszkają za granicą.

Jak informuje Urząd na swojej stronie, dotychczas świadczenie kombatanckie należne kombatantowi lub innej uprawnionej osobie wypłacano tym, którzy mieli otwarty rachunek w polskim banku lub znali osobę, która mieszkała w Polsce i była gotowa pobierać świadczenie w ich imieniu. 18 maja 2014 roku weszła w życie zmiana ustawy o kombatantach oraz osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Dzięki niej wszyscy kombatanci i ofiary represji, którzy zamieszkują za granicą, będą mogli bez trudu otrzymywać należne im świadczenia. Wypłata będzie dokonywana na koszt państwa polskiego na rachunek bankowy za granicą.

W krajach UE, EFTA i państwach, które łączy z Polską umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych przewidująca transfer emerytur lub rent (USA, Kanada, Australia, Korea Południowa, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra i Ukraina), nowe zasady będą obowiązywać od 18 października tego roku. Natomiast w przypadku państw, które takiej umowy nie mają, jak np. Izrael, od 18 kwietnia przyszłego roku.

Jak podaje „The Times of Israel”, z ułatwień może skorzystać nawet 50 tys. Izraelczyków. - Z całego świata pojawiały się głosy od ludzi, którzy byli zainteresowani otrzymaniem statusu kombatanta lub osoby represjonowanej, ale przeszkodą, ich zdaniem, była kwestia konta bankowego i transferu – powiedział w wywiadzie dla „The Times of Israel” Sebastian Rejak, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską . Jak zauważa polski dyplomata, ponieważ stara procedura była niewygodna dla wielu potencjalnych wnioskodawców, polski rząd zdecydował się ponieść koszty transferów za granicę. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest finansowany z budżetu państwa.

- Uważamy, że polski przykład będzie służył jako precedens dla innych krajów – powiedział cytowany przez izraelskie media Bobby Brown, szef Grupy Zadaniowej Restytucji Mienia Okresu Holocaustu. - Zrobimy, co się da, aby inne kraje poszły tą drogą – dodał.

http://biznes.onet.pl/polska-ulatwi-wyplate-swiadczen-zydowskiej-diaspor,18554,5641554,1,news-detal


____________________________

Lipek- gdzie w tym wszystkim masz informację, że nasza socjalistyczna Ojczyzna płaci za Holocaust?
Chyba, że teraz np do Strasburga wyślesz protest przeciwko prowizji od zleceń przelewu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Panowie nie ma się co kłócić i obrzucać błotem nie to było moja intencją . Niech każdy wyciągnie sobie wnioski sam .Moim zdaniem to niebezpieczny precedens i Lipek ma rację co do przekazu niestety .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Nie pod publikę i nie dziennikarzyna,ponieważ to za poważna gazeta jest aby pozwalać sobie na takie wrzutki.W tej sprawie jest złożona interpelacja poselska a jeśli chodzi o pytanie Kolegi o precedens to się Kolego wkrótce przekona i my wszyscy przy podwyżce następnych podatków .
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze takie ustepstwo w stosunku do kraju w ktorym normalnie a czesto w glorii bohaterow zyja masowi mordercy ktorzy eksterminowali polskie podziemi niepodleglosciowe po 2WS to chyba krok w tyl. Z sama idea wyplacania rent kombatanckich zgadzam sie w 100% .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Już kilka dni temu to bodajże u znajomego widziałem na FB, a on to zaciągnął" z jakiegoś prawicowego portalu gdzie już gawiedź larum robiła...ale jak mniemam, ani angielskiego ani legislacyjnych procedur dotyczących interesującego ich tematu nie zrozumiała. A jak wiadomo temat chwytny i zaraz się właśnie podobnie zaczęło od tego, co my mamy płacić im, kiedy to oni nam winni za UB itp itd...

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem takim na ten przykład pancerniakom Maczka którzy po wojnie osiedli np w Kanadzie, te 100 euro się nie należy, bo nie mają kąta w polskim banku ? Czy wyście się z własnymi gaciami na głowę zamienili ? Mnie bardziej zbulwersowała mizerna suma tej zapomogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mnie też zbulwersował ten artykuł . Nie pisze w nim o pancerniakach Maczka tylko o 50 tysiącach żydów . Wydawać by się mogło że za pobyt w obozach powinni płacić Niemcy a nie Polska a tak odnosi się wrażenie że nasz kraj płaci odszkodowania za pobyt w obozie.Przypominam że w obozach byli zabijani i torturowani ludzie z całej Europy i ciekawi mnie ilu ludzi z byłej Rosji sowieckiej pobiera takie świadczenie.Po przeszukaniu neta nic się nie dowiedziałem a szkoda bo w grę wchodzą inne narody .Pozdrawiam michu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w:

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już niedługo wypłaci świadczenia kombatanckie także tym ofiarom Holokaustu i opresji, które zamieszkują na stałe poza Polską."

jest niejasnego?

Jak jeszcze łatwiej/jaśniej można to napisać?

Pismem obrazkowym? W wersji komiksowej?

OMG...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 50 tysięcy Żydów otrzyma polskie emerytury!

Polski rząd znowelizował prawo (zatwierdzone przez Sejm i prezydenta RP), które pozwoli ponad 50 tys. ocalałym Żydom, ich małżonkom i dzieciom zamieszkującym poza naszym krajem, pobierać emerytury (w wysokości ok. 100 Euro) z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej i okresu stalinowskiego.
W wywiadzie udzielonym The Times of Israel" Sebastian Rejak, specjalny wysłannik ds. stosunków z diasporą żydowską w polskim MSZ powiedział: By zakwalifikować się do emerytury kombatanckiej wystarczy poświadczyć, że dana osoba mieszka w Izraelu (niekoniecznie bezpośrednia ofiara, ale także małżonek ofiary oraz dzieci) i cierpiała represje w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i/lub sowiecką. Uposażenie będzie bezpośrednio przelewane przez polskie instytucje na konta uprawnionych do pobierania emerytury".
Bobby Brown, były dyrektor projektu HEART (grupy zadaniowej ds. restytucji mienia żydowskiego z okresu Holocaustu), powiedział, że to wspólna inicjatywa rządu Izraela i Agencji Żydowskiej. - Mam wrażenie, że Holokaust jest pod wieloma względami wspólnym doświadczeniem. Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju – przekonuje.
Jak powyższe informacje skomentować? Polskie władze z pieniędzy podatników będą wypłacać emerytury Żydom tylko dlatego, że ci doznali prześladowań ze strony Niemców lub Sowietów na ziemiach polskich! Jaki wpływ na te prześladowania mieli Polacy i dlaczego to oni mają wypłacać emerytury Żydom, a nie Niemcy czy Rosjanie?
Trudno oprzeć się wrażeniu, że rząd Izraela i Agencja Żydowska we współdziałaniu z polskim sejmem, rządem i prezydentem, (hańba, hańba, po stokroć hańba!) nałożyli na polskiego podatnika obowiązek wypłacania haraczu obywatelom Izraela nie dlatego, że są ku temu jakiekolwiek podstawy prawne (czy jakiekolwiek powody etyczne czy humanitarne). Polski podatnik ma płacić Żydom emerytury, bo tak sobie tego zażyczył rząd Izraela, zaś polskie władze w podskokach to życzenie spełniły, gdyż to nie one będą płacić, tylko obywatele III RP! Zaś obywateli III RP może okradać bezkarnie nie tylko na rzecz elit okrągłostołowych", ale i na rzecz starszych braci w wierze" (co w wielu przypadkach oznacza to samo).
Gdy wiele lat temu, pan Stanisław Michalkiewicz (najlepszy polski felietonista) wielokrotnie ostrzegał, że rząd Izraela i światowe organizacje żydowskie szykują wielki skok na kasę Polaków, był wyszydzany i atakowany za antysemityzm". Teraz gdy przewidywania pana Michalkiewicza materializują się, media głównego nurtu (zarówno te iezależne" jak i te iepokorne") nabrały wody w usta i próbują opisany wyżej skandaliczny skok na kasę Polaków zamilczeć na śmierć!
Polskie emerytury dla żydowskich ofiar (i ich rodzin) nazizmu i bolszewizmu, to dopiero początek bezczelnego rabunku dokonywanego na Polakach przez starszych braci w wierze". Nadal otwarte pozostają roszczenia żydowskie wobec polskiego państwa za mienie żydowskie pozostawione na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej". Rząd Izraela oszacował swoje żądania wobec naszego kraju z tego tytułu na 65 mld dolarów!
Niewykluczone, że polskie emerytury dla Żydów za cierpienia zadane im przez Sowietów i Niemców, to tylko próbny balon mający sprawdzić jak Polacy zareagują na pierwszą udaną próbę obrabowania ich. Jeśli nie zareagują (a tak zapewne będzie, gdyż w większości nigdy nie dowiedzą się, że państwo polskie wypłaca emerytury Żydom w zastępstwie Niemców i Rosjan. O to postarają się media zarówno te niezależne jak i te niepokorne) to można będzie rozpocząć realizację planu zasadniczego: rabunku na kwotę 65 mld dolarów.
Po tej operacji" państwo polskie juz się nie podniesie, zaś Polacy zostaną sprowadzeni do roli niewolników tyrających a Żyda". Chyba, że stanie się cud i Polacy (podobnie jak ostatnio Węgrzy) wyłonią z siebie elity polityczne reprezentujące polskie interesy narodowe, zaś okrągłostołowe sitwy (reprezentujące interesy światowego syjonizmu przez cały okres 25 lat demokracji") rozpędzą na cztery strony świata!

śnurek:

http://interia360.pl/polska/artykul/polskie-emerytury-dla-zydow,68490#utm_source=sg&utm_medium=referral&utm_campaign=yoursinteria&iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=23931&iwa_block=yoursinteria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danteXXI - sam to tam napisałeś? Po kiego dawać link do czegoś co świadczy tylko o głupocie piszącego, który albo nie zadał sobie trudu żeby sprawdzić źródło i przeczytać wiadomość ze zrozumieniem albo celowo mąci w głowie innym, trudno przyswajającym treści pisane?

Pozdrawiam,

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w sprawie informacji prasowych dotyczących transferu świadczeń kombatanckich za granicę



W związku z nieprecyzyjnymi informacjami medialnymi na temat transferu świadczeń kombatanckich za granicę, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych komunikuje co następuje:

Uchwalona w dniu 14 marca br. ustawa o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 496) nie wprowadza żadnych nowych zasad przyznawania uprawnień z tytułu działalności kombatanckiej czy też doznanych represji. Tym samym każda osoba, która w ramach dotychczasowego prawa nie mogła uzyskać uprawnień kombatanckich, nie będzie mogła ich uzyskać również obecnie. Nowelizacja dotyczy natomiast technicznego aspektu wypłaty świadczeń kombatanckich uprawnionym osobom mieszkającym za granicą.

Obecnie świadczenia należne kombatantowi lub osobie represjonowanej zamieszkałym za granicą wypłacane są bowiem na Ich wniosek - osobie przez Nich upoważnionej do odbioru świadczenia, zamieszkałej w Polsce albo na prowadzony w Polsce rachunek w banku. Z takiej formy pobierania świadczeń korzysta już ponad 1 tys. osób. Jednak wielu kombatantów zamieszkałych za granicą (w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie, Australii itd.) sygnalizowało, że dotychczasowe zasady wypłaty stanowią dla nich zasadnicze utrudnienie w dostępie do należnych Im świadczeń. Stąd, chcąc wyjść naprzeciw Ich oczekiwaniom, przygotowane zostały wprowadzane obecnie zmiany.

Zgodnie z nowelizacją świadczenia kombatanckie będą wypłacane na wniosek kombatanta lub innej osoby uprawnionej do ich otrzymania zamieszkałych za granicą w państwie Ich zamieszkania, na rachunek bankowy tych osób za granicą lub w innej formie wskazanej przez organ emerytalny lub rentowy, w terminach i trybie ustalonym przez ten organ.

Przepisy regulujące nowe zasady transferu uprawnień kombatanckich wejdą w życie w dwóch terminach:

1) w dniu 18 października 2014 r. – odnośnie do kombatantów zamieszkałych za granicą w państwach Unii Europejskiej, państwach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), tj. Liechtensteinie, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii oraz państwach, z którymi Rzeczpospolitą Polską łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, przewidująca transfer emerytur lub rent (Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Australia, Korea Południowa, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Ukraina);

2) w dniu 18 kwietnia 2015 r. – odnośnie do kombatantów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Rzeczpospolitej Polskiej nie łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, przewidująca transfer emerytur lub rent (m.in. Izrael).

Zatem celem nowelizacji jest zrównanie praw kombatantów w dostępie do przysługujących Im świadczeń niezależnie od Ich miejsca zamieszkania. W opinii Urzędu podawana przez media liczba 50 tys. nowych wniosków, które mogłyby wpłynąć od osób zamieszkałych w Izraelu, jest dalece zawyżona.

Warto również podkreślić, iż założenia projektu nowelizacji zostały przyjęte w dniu 4 października 2011 r. Od tego czasu w mediach ukazało się szereg publikacji dotyczących projektowanych zmian, w tym nowych zasad wypłaty świadczeń kombatantom zamieszkałym za granicą, zatem wprowadzone regulacje nie stanowią żadnego zaskoczenia.

Należy podkreślić, iż świadczenia kombatanckie wypłacane dla każdego kombatanta lub osoby represjonowanej w jednakowej wysokości ok. 400 zł miesięcznie, nie stanowią odszkodowania czy też specjalnych rent. Przysługują one natomiast wszystkim kombatantom i innym osobom uprawnionym, którzy są wymienieni w art. 1 ust. 2, art. 2 lub art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego pod warunkiem, że posiadają obywatelstwo polskie lub posiadali je w okresie działalności kombatanckiej bądź w okresie podlegania represjom.

Za działalność kombatancką uznaje się:

1) pełnienie służby wojskowej w Wojsku Polskim lub w polskich formacjach wojskowych przy armiach sojuszniczych podczas działań wojennych prowadzonych na wszystkich frontach przez Państwo Polskie;

2) uczestniczenie w ramach polskich formacji i organizacji wojskowych w I wojnie światowej, w powstaniach narodowych i walkach o odzyskanie lub utrzymanie terytoriów Rzeczypospolitej Polskiej;

3) pełnienie służby w polskich podziemnych formacjach i organizacjach, w tym w działających w ramach tych organizacji oddziałach partyzanckich w okresie wojny 1939-1945;

4) pełnienie służby wojskowej w armiach sojuszniczych, a także w sojuszniczych organizacjach ruchu oporu w okresie wojny 1939-1945, z wyjątkiem formacji Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (NKWD) oraz innych specjalnych formacji, które prowadziły działalność przeciwko ludności polskiej;

5) pełnienie służby w polskich podziemnych formacjach wojskowych lub organizacjach niepodległościowych na terytorium Państwa Polskiego w jego granicach sprzed dnia 1 września 1939 r. oraz w granicach powojennych w okresie od wkroczenia armii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) do końca 1956 r., jeżeli były to formacje lub organizacje stawiające sobie za cel niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej,

6) uczestniczenie w walkach w jednostkach Wojska Polskiego oraz zmilitaryzowanych służbach państwowych z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz grupami Werwolfu;

7) uczestniczenie w tzw. Niszczycielskich Batalionach („Istriebitielnych Batalionach”) na dawnych ziemiach polskich w województwach lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim w obronie ludności polskiej przed ukraińskimi nacjonalistami w latach 1944-1945.

Za działalność równorzędną z działalnością kombatancką uznaje się:

1) pełnienie funkcji cywilnych we władzach powstań narodowych oraz w administracji podziemnego Państwa Polskiego w okresie wojny 1939-1945, a także w podziemnych niepodległościowych organizacjach cywilnych w latach 1945-1956;

2) udział w okresie do 31 grudnia 1945 r. w walkach o zachowanie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego w zmilitaryzowanych służbach państwowych;

3) prowadzenie w okresie wojny 1939-1945 zorganizowanego i profesjonalnego tajnego nauczania dzieci i młodzieży;

31) dawanie schronienia osobom narodowości żydowskiej lub innym osobom, za których ukrywanie w latach 1939-1945, ze względu na ich narodowość lub działalność na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - groziła kara śmierci;

4) zaokrętowanie marynarzy polskich w charakterze członków załogi na statku bandery własnej lub bandery koalicyjnej, przeznaczonym do działań wojennych w okresie wojny 1939-1945;

5) uczestniczenie w latach 1914-1945 w walkach o polskość i wolność narodową Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Gdańska, Pomorza i Ziemi Kaszubskiej oraz Warmii i Mazur, a także innych ziem zagarniętych przez zaborców;

6) czynny udział w zbrojnym wystąpieniu o wolność i suwerenność Polski w Poznaniu w czerwcu 1956 r., który spowodował śmierć lub uszczerbek na zdrowiu;

7) poniesienie śmierci, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia na czas powyżej siedmiu dni w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu wskutek działania wojska lub milicji podczas wystąpień wolnościowych.

Przepisy ustawy stosuje się również do osób, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego. Represjami w rozumieniu ustawy są okresy przebywania:

1) z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych:

a) w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady,

b) w innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa,

c) w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa;

2) z przyczyn narodowościowych i rasowych w gettach;

3) z przyczyn politycznych, religijnych i narodowościowych:

a) w więzieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu Zarządowi Obozów i Kolonii Poprawczych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR,

b) na przymusowych zesłaniach i deportacji w ZSRR;

4) w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944-1956, na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, przez sądy powszechne, wojskowe i specjalne albo w latach 1944-1956 bez wyroku - za działalność polityczną bądź religijną, związaną z walką o suwerenność i niepodległość.

Przepisy ustawy stosuje się także do osób, które jako dzieci zostały odebrane rodzicom w celu poddania eksterminacji lub w celu przymusowego wynarodowienia.


http://udskior.gov.pl/Komunikat,Urzedu,do,Spraw,Kombatantow,i,Osob,Represjonowanych,w,sprawie,informacji,prasowych,dotyczacych,transferu,swiadczen,kombatanckich,za,granice,960.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszyscy Polacy beda pracowali na swiadczenia kombatanckie dla np. Wolinskiej czy Michnika ( tego od procesow przeciw polskiemu podziemiu niepodleglosciowemu ) dla mnie tacy hmm ludzie staja w jednym rzedzie z Eichmanem czy dr. Mengele .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie