Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bodziu000000

Archeolodzy pracują w Treblince

Recommended Posts

http://wyborcza.pl/1,75478,15720298,Pociete_kosci_i_kafelki_z_komor_gazowych___po_raz.html

Pocięte kości i kafelki z komór gazowych - po raz pierwszy archeolodzy pracują w Treblince

Nieznane wcześniej masowe groby i pozostałości komór gazowych, w tym kafelki z gwiazdą Dawida - brytyjscy archeolodzy prowadzą pierwsze od zakończenia II wojny światowej prace w obozach pracy i zagłady w Treblince.

Badania w Treblince, pod nadzorem rabinatu, prowadzą brytyjscy badacze pod kierunkiem archeolog sądowej dr Caroline Sturdy Colls ze Staffordshire University, która wcześniej pracowała m.in. przy ekshumacji ofiar czystek etnicznych w b. Jugosławii.

Nikt nie chciał naruszać tej ziemi

Przed rozpoczęciem wykopalisk, w ciągu sześciu lat, archeolodzy stworzyli komputerowe mapy terenu, wykorzystując zdjęcia lotnicze, technologię GPS i lotniczy skaning laserowy (lidar), co pozwoliło precyzyjnie określić miejsce prowadzenia prac. - Bez tej technologii, nie byłabym w stanie pracować w Treblince, bo długo nikt nie chciał tych wykopalisk. Nie chciano, żeby tę ziemię niepotrzebnie naruszać - mówi w rozmowie z NBC News dr Sturdy Colls.

Kości ze śladami cięć

W Treblince Niemcy założyli dwa obozy - zagłady i karny obóz pracy, w sumie zginęło tam ok. 900 tys. Żydów. Obóz zagłady powstał wiosną 1942 r., obóz pracy - latem 1941 r.

Po likwidacji obozu w 1943 r., Niemcy zniszczyli dowody zbrodni - obóz zamknięto, większość budynków zniszczono, a teren, na którym stały, został zaorany i obsadzony, w tym miejscu powstała nawet nowa farma.

Dzisiaj brytyjscy archeolodzy badają oba kompleksy, prowadząc poszukiwania w trzech oddalonych od siebie miejscach. Znaleźli m. in. kości w nieznanych wcześniej masowych grobach na terenie obozu pracy. Niektóre z kości mają ślady cięcia, co - według dr Colls może świadczyć o ćwiartowaniu zwłok przed pochówkiem.

Komora jak rytualna łaźnia?

W innym miejscu znaleziono pierwszy fizyczny dowód ceglanej komory gazowej - badacze odkryli fundamenty budynku i żółtawe kafelki z gwiazdą Dawida. - Grupa brytyjskich archeologów znalazła różnokolorowe kafelki sygnowane gwiazdą Dawida, którymi Niemcy wyłożyli komory gazowe - mówił w rozmowie z PAP kierownik muzeum w Treblince, Edward Kopówka. - Podejrzewamy, że kafelki wykonała firma żydowska, co dowodzi, że budując obóz Niemcy wykorzystywali przedsiębiorstwa żydowskie i ściągali materiały z getta warszawskiego, czy okolicznych gmin żydowskich. Kafelki pochodziły prawdopodobnie z Siematycz, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone - przekonuje. Naziści zapewne próbowali też w ten sposób ukryć prawdziwy charakter komór, które miały wyglądać jak mykwa - rytualna łaźnia.

Hitlerowska maszyna do zabijania

Prace archeologów nadzoruje rabinat, w judaizmie ekshumacja zwłok jest zabroniona. - Badacze nie naruszają ziemi w miejscach masowych mogił, a jeśli podczas prac zostaną znalezione ludzkie szczątki, zostaną zakopane z powrotem i zakopane przez osobę z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej - tłumaczył Kopówka w rozmowie z PAP.

Dr Sturdy Colls przyznaje, że ponowne chowanie znalezionych szczątków wywołuje równie wiele emocji, co ich odkrywanie. - Jednak są pytania, na które odpowiedzieć może tylko archeologia, szczególnie teraz, kiedy wkraczamy w wiek, w którym nie ma już świadków tych wydarzeń - przekonuje. - Etyczny wymiar tej pracy, jest dla mnie bardzo ważny - dodaje.

Wyniki poszukiwań zostały sfilmowane, powstał dokument "Treblinka: Hitlerowska maszyna do zabijania.

Naziści nie wysterylizowali terenu

Dr Sturdy Colls chce wrócić do Treblinki jeszcze w tym roku - planowane są dalsze wykopaliska, a także udokumentowanie historii obozu na podstawie prac, w książce i na wystawie. Badaczka szacuje, że prace nad tym, co już zostało znalezione potrwają "co najmniej dwa lata. - Naziści zrobili dobrą robotę ukrywając te zbrodnie, jednak nie byli w stanie wysterylizować tego terenu. Nie byli aż tak wydajni - przekonuje."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na okoliczność żydowskich" płytek ceramicznych z gwiazdą http://odkrywca.pl/plytka-ceramiczna-z-gwiazda-dawida-na-spodzie,695463.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
kiedy wkraczamy w wiek, w którym nie ma już świadków tych wydarzeń"


I dlatego jest napisane

Treblinka: Hitlerowska maszyna do zabijania".

Nie powinno być Niemiecka maszyna do zabijania"

tak tylko..

Share this post


Link to post
Share on other sites
A powinno być niemiecka..., bo w artykule napisano, że Niemcy założyli obóz. Autor dość nielogicznie (a może dla źle pojętej politycznej poprawności), posługuje się terminami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co widzę to w artykule terminy Niemcy, hitlerowcy, naziści występują zamiennie.
Przy czym Niemcy występują jako pierwsi.
Jak dla mnie, tak powinno być.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale machina do zabijania powinna być niemiecka jak zauważył Hebda - tak w nawiązaniu do tego, co się dzieje i mówi za zachodnią granicą

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla polskiego czytelnika hitlerowcy, naziści = Niemcy. Oczywiście w określonych ramach czasowych. Można by się czepiać gdyby artykuł był w języku obcym, na naszym podwórku nie ma ryzyka przekłamania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
oooo...nie zdziwię sie mocno, gdy za jakis czas okaże sie że na podstawie tych badań ustalono że były to jednak polskie obozy zagłady....jeżeli nie niemieckie tylko hitlerowskie....bo hitlerowcami mogli byc i polacy....

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information