Skocz do zawartości

Europosłanka SLD Joanna Senyszyn na Twitterze: żołnierze wyklęci mordowali swoich rodaków


Rekomendowane odpowiedzi

Kol Gruby Rycho, skoro negujesz wartość źródeł pierwotnych, dokumentów tworzonych w miejscu i czasie zdarzenia, to ja się poddaję. Posterunek x - jedno zdarzenie z podłożem politycznym na wiele kryminalnych, posterunek y- w ogóle. I tak dalej. No to jaki mam wyrobić sobie obraz ? Ano taki że rozboje i napady kryminalne stanowiły codzienność, a ataki partyzantów z prawdziwego zdarzenia- incydenty.
Optyka pamiętników partyzanckich jest właśnie myląca - okresy względnego spokoju są w nich ledwo wzmiankowane, a uwypukla się w opisie starcia zbrojne. Co jest naturalne i oczywiste. W dodatku te oddziały nie dokonywały swoich ataków w tych samych miejscach, lecz starały się operować w miarę szeroko.
W swojej opinii z resztą uwzględniłem to że w innych rejonach aktywność podziemia że tak to określę z prawdziwego zdarzenia mogła być większa - dwie sprawy na tą ilość teczek to nie stanowiło by dwudziestu procent !
W dodatku po pewnym namyśle mogę przyznać jedno- być może jakaś część spraw uznanych za czysto kryminalne, gdzie nie udało się ustalić sprawców, mogła być działaniem podziemia- jeżeli ktoś przystawia kasjerce do twarzy obrzyna, każąc jej wydać gotówkę, to , jeżeli nie dokona jakiejś demonstracji, zostanie to zapewne uznane za zdarzenie kryminalne. Podówczas też istniało coś takiego jak milicyjna statystyka.
tak więc summa summarum, zaokrągliłem w dół.
PS Ówcześni bandyci raczej nie publikowali po latach pamiętników. A akta ich spraw po 89 roku zostały uznane za makulaturę i w małej tylko części trafiły do archiwów.
Tak więc skala działań partyzantów jest przeceniana w stosunku do intensywności działań bandytów. Nie bez przyczyny wspomniani przez Ciebie dowódcy nie szczędzili sił i środków na zwalczanie bandytów.
PS II W temacie pamiętników Ognia zapewne masz rację - w żadnej z krążących wersji nie ma śladu pewnych wydarzeń, o których Ogień musiał wiedzieć. Dosłownie dziś na ten temat rozmawiałem z moim wujem, pamiętającym te lata i żywo choć z niechęcią się tą sprawą interesującym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 174
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Erich ! Tak szybko , bo wyjeżdżam :
1. Nie neguję wartości tych akt , a jedynie pytam ( owszem z niedowierzaniem) czy te akta :

- są kompletne ( tzn. czy jest to pełna sprawozdawczość danego posterunku ? Czy np bez części wydzielonej i przekazanej do archiwum n Wydziału III czy III sekcji ?)

- pochodzą z całego terenu, o którym wspominałeś czy z wyrywkowo wybranych miejscowości ( znam rejony Kielecczyzny, gdzie partyzantki po prostu nie było - napisz może miejscowości gdzie były te posterunki , to łatwiej będzie mi się do tego odnieść)

I raz jeszcze napiszę : Nawet zakładając , że dokumenty są kompletne i obejmują całość terenów , o których piszesz - nieuprawnione jest twoje twierdzenie iż w Polsce 80 % ludzi stanowiących problem dla tzw. władzy ludowej stanowili pospolici bandyci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żołnierze AK i podobnych, służący do 1945 są żołnierzami wyklętymi?

Jeśli tak, to ja się z Senyszyn zgadzam :-)
Jestem właśnie po pobieżnej lekturze składów Sądów Wojskowych i powiem szczerze, że nie zdawałem sobie sprawy, że aż tylu sędziów" było po służbie w AK, na przykład...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według rejestrów akta były kompletne ( tzn były tam wszystkie sprawy z danego miejsca i okresu). Miejscowości podać nie mogę- po prostu nie pamiętam a akta jak już pisałem od prawie ćwierć wieku nie istnieją. Gdyby było inaczej to w drugim poście w tym wątku bym cię do nich po prostu odesłał.
PS Kojarzę że jedna z tych politycznych spraw miała adnotację o przekazaniu dalej - ta z Kieleckiego, chodziło o rekwizycję amunicji. Druga sprawa czyli ewolwerowiec" to okolice Zgierza, prawie na pewno została zamknięta. O ile pamiętam , teczek z Kielecczyzny było dużo więcej niż w Łódzkim.
PS Nie ręczę, ale ta sprawa z Kieleckiego to chyba okolice Włoszczowy. Tak na 50 %- ja tych akt nie studiowałem dogłębnie tylko przeglądałem pobieżnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żołnierze AK i podobnych, służący do 1945 są żołnierzami wyklętymi?

Jacy tam zolnierze? Ma racje szanowna pani Szenyszyn nazywajac ta holte bandytami!
To byli w 80% kryminalisci, antysemici, nacjonalisci, polskije pany i imperialisci, itd. itp.
Jak nie wierzysz to ogladnij sobie jeden taki serial niemiecki o ich ojcach i matkach.

Rabowali, gwalcili i mordowali bezbronnych Niemcow (Gleiwitz, Bydgoszcz, Lamsdorf itd..), Zydow (duzo tego bylo, m. in.: Jedwabne, Kielce, itd.), Ukraincow (202 Batalion Szuma, Sahryn, Pawlokoma, itd...), Rosjan (polskie obozy smierci w Strzalkowie, Pikulicach, etc. , niejaki Lupaszka" i inne bandy po '45), Bialorusinow (Bury et conhortes) i Slowakow (niejaki Ogien").

Dobrze, ze przyszli Sowieci i PPRowcy i zrobili pozadek z tymi bandziorami i wyzwolili swiat od tej polskiej nacjonalistycznej dziczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Bartłomieju Rychlewski, pozwolę sobie zwrócić się do pana tak oficjalnie gdyż reklamując dzieło które pan popełnił w swoim poście ,zidentyfikować autora jest łatwo(Yeti, mogę cukiernie mojej połowicy też tutaj zachwalać?).
W ogólnie przyjętych kanonach historykiem może być osoba z takowym wykształceniem kierunkowym ,poza tym osoba taka najlepiej,aby była bezstronna światopoglądowo.Historykiem na pewno jest Norman Davies, choćby z tego powodu że nie angażował się do pracy w CBA.Poza tym z oponentami się dyskutuje a nie ich obraża i neguje ich wiedzę, dla pana wszelka wiedza zaczerpnięta poza IPN jest nic niewarta i nieprawdziwa, jedyna słuszna to ta tuningowana we wspomnianej instytucji.Klikając na kolejne linki wyskakujące w googlach po wpisaniu tytułu pańskiego dzieła uważam że powinien pan spełnić swoją grozbę i sobie pójść.Znamiennym jest też iż pojawia się pan na forum w okresie przed jakimiś wyborami .Mimo wszystko z wyrazami szacunku,(wszak ludzmi jesteśmy)życzę dalszych sukcesów na niwie krzewienia jedynie słusznej linii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na odcisk? No co Ty?
Na odcisk" (ucisk) polskich faszystow i nacjonalistow to moga inni narzekac:

Żydom utrudniano obejmowanie stanowisk państwowych i dostęp do zawodu prawnika, na uniwersytetach wprowadzono umerus clausus" (ograniczenie liczby żydowskich studentów) i getto ławkowe (osobne ławki na salach wykładowych przeznaczone dla Żydów). Żydowska młodzież studiującą na uniwersytetach regularnie padała ofiarą przemocy ze strony skrajnie prawicowych studentów, w tym licznych członków Młodzieży Wszechpolskiej.
W zajściach antysemickich w latach 1935 - 1937 zabito 70 Żydów, kilkuset zostało rannych.

Antysemickie nastroje pozostały żywe również podczas trwania II wojny światowej. W miejscowości Jedwabne na Podlasiu 10 lipca 1941 roku grupa Polaków zapędziła żydowskich mieszkańców miasteczka na rynek, a następnie do pobliskiej stodoły, którą podpalono. Na miejscu zginęło według różnych szacunków ponad trzystu lub ponad 1500 Żydów.
Podobne wydarzenia miały miejsce również w innych miejscowościach Podlasia (Wąsosz, Radziłów, Goniądz, Białystok)

Pogrommy powojenne

W Krakowie 11 sierpnia 1945 roku splądrowano żydowskie domy na Kazimierzu oraz synagogę, pobito kilkadziesiąt osób. Przyczyną rozruchów była plotka o mordowaniu chrześcijańskich dzieci przez Żydów. Podobną genezę miały zajścia kieleckie: wywołane zostały informacją o rzekomym planowaniu zabójstwa ośmioletniego chłopca. Wskutek pogromu 4 lipca 1946 zostało rannych 35 Żydów, 37 zamordowano.

Pogromy i inne akty przemocy wobec Żydów, spotykały się z obojętnością ówczesnej władzy i akceptacją sporej części społeczeństwa (jakies 80%).

Jeszcze jakies pytania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz napisać że Żydów w Polsce międzywojennej nie lubiano, to masz oczywiście rację. Że niestety Niemcy tą niechęć czasem wykorzystywali, też się zgodzę. Niestety, chluby nam jako Polakom to nie przynosi. Daliśmy się.... podpuścić. Ale co to ma do wątku czy moich pobocznych z Rychem dywagacji ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morderstwa na podlozu etnicznym nazywasz nielubieniem" ?

Erih... przyjmij do wiadomosci, ze 80% spoleczenstwa tego kraju to: nacjonalisci, ciemnogrod, wszechpolacy, endecy, faszysci, sekciarze smolenscy, antysemici, kibole, zlodzieje i kryminalisci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boer - jeśli można Cię prosić - zejdź z Grubego Rycha. W przeciwieństwie do Ciebie ma on wiele w tym temacie do powiedzenia. Jeśli więc Ty byś zniknął temat by zyskał, jak Rycho zniknie nie będzie szansy czytać tej wielce interesującej dyskusji bo sam Erich z sobą dyskutować nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny skandal: lesni bandyci z NSZ terroryzuja bohatera z UB!
Ci podli kryminalisci i nacjonalisci oskarzaja i pomawiaja zasluzonego dzialacza i budowniczego PRLu. Ale na szczescie niezalezne sady IIIRP i Policja dzialaja solidnie i nie odpuszczaja lesnym bandytom:

- Gdy spytałem czy był w UB, odpowiedział: - I co z tego. A ja na to: – Komuny już nie ma, a pan ludziom zdrowie odebrał. Sumienia pan nie ma. Czy pan żałuje? Liczyłem na skuchę i pokorę. Jednak z ust Mariana K. usłyszałem: – Żałuję, że takiego sku… nie zabiłem i że takie nasienie wydał - powiedział w środę Janusz Sosnowski na rozprawie ciechanowskiego okrutnego ubeka Krwawego Mańka" - informuje Czas Ciechanowa".

W środę 26 marca na rozprawę do Ciechanowskiego Sądu Rejonowego, stawił się oskarżony Marian K. zwany „Krwawym Mańkiem”. Oprócz przesłuchań oskarżonego w charakterze świadków, przesłuchano również rodzinę pokrzywdzonego Konstantego Sosnowskiego. Podczas trwania procesu policja zatrzymała Stanisława Adamczyka, 96-letniego żołnierza NSZ i internowanego działacza NSZZ Rolników Indywidualnych.[\\b]

http://niezalezna.pl/53440-wstrzasajaca-relacja-z-procesu-bestii-ciechanowskiego-ub-krwawego-manka

Krotko mowiac: odpieprzcie sie od pana UBeka" .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie nosi ze sobą swojej biografii aby przedstawić policji podczas zatrzymania, ale tak potraktować prawie stulatka ? , mam nadzieje że te krawężniki szybko będą petentami w urzędzie pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmij do wiadomosci, ze 80% spoleczenstwa tego kraju to: nacjonalisci, ciemnogrod, wszechpolacy, endecy, faszysci, sekciarze smolenscy, antysemici, kibole, zlodzieje i kryminalisci.
Kolego a te 20% to swiatli,wyksztalceni , tolerancyjni z duzych miast?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry za offtop, aa i nie dziwne jest to, że Polacy czuli niechęć do Żydów, skoro Ci krzyczeli wasze ulice,nasze kamienice", pojedzmy do Izraela i tak pokrzyczmy to zaraz by nas zwineli i wywiezli w nieznane, Polacy i tak byli i sa za tolerancyjni wobec nich i mamy co mamy, co drugi na wysokim stanowisku to przechrzta, jeszcze wracając do historii to ile jest takich zajść gdy podziemie pomagało przeżyc mojżeszowym" wojnę będąc z nimi w lesie np, a po wojnie Ci szybko przechodzili na czerwoną stronę mocy" i sprzedawali w geście wdzięczności chłopaków, i jak tu ich nie kochać, i nie dzielcie teraz na dobrych i złych Żydów, bo prawda jest taka, że przyjeliśmy ich przed wiekami z otwartymi rękoma, gdy cała Europa ich goniła, nic z tego gdy teraz mają się dobrze żyjąc w konspiracji" i rozmontowują np Państwo Polskie. aa no i te ich prostowanie historii, 1500 Żydów w jednej stodole, chyba piętrowo ich tam układali, śmiech na sali.

Pozdrawiam jaśnie oświeconych i tolerancyjnych, faszysta,ksenofob,zacofany Polaczek,eurosceptyczny Furman27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bełkot...

A, jeśli już, cytujesz* powiedzenie, to zapoznaj się z jego genezą.
Dwa- jakieś listy do poduszki czytałeś, czy ci się Fora pomieszały? To a propos i exilibis co drugi na wysokim stanowisku to przechrzta".

EOT

* czyli kto wprowadził do obiegu Wasze ulice, nasze kamienice". Podpowiem- możesz się zdziwić..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie pomylilem forum, nie zapomnialem tez zapalic pochodni, no poproszę wytłumacz mi skąd się wzięło takie powiedzenie? a tutaj proszę link, moze taki sobie ale są podane źródła, zreszta dziś wszystko jest do sprawdzenia

http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=lista-prawdziwych-zydowskich

znam takich paru, co to teraz są katolikami, co niedziele do kościółka, a tylko patrzą co tu skombinować i jak komuś życie uprzykrzyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie