Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sonicsquad

Śledztwo ws. śmierci gen. Sikorskiego zakończy się do końca roku

Recommended Posts

Do końca roku pion śledczy IPN zakończy śledztwo ws. katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której w 1943 r. zginął gen. Władysław Sikorski, premier rządu RP i naczelny wódz sił zbrojnych - zapowiedział prok. Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN. IPN nie informuje, jaka będzie jego decyzja końcowa. Skoro jednak śledztwo trwa w sprawie", a nie przeciw komukolwiek, trudno przypuszczać, by mogło ono zakończyć się inną decyzją niż umorzenie.

Tzw. historyczne śledztwa IPN toczą się m.in. w celu ustalenia szczegółowego stanu faktycznego danej sprawy, liczby i nazwisk pokrzywdzonych oraz oceny prawno-karnej danego czynu.

Gen. Sikorski, wraz z towarzyszącymi mu osobami, zginął w katastrofie brytyjskiego samolotu liberator 4 lipca 1943 r. (ocalał tylko czeski pilot Eduard Prchal, który zmarł w USA w 1984 r.) 16 sekund po starcie samolot spadł do morza kilkaset metrów od końca pasa startowego. Nie odnaleziono ciała m.in. córki Sikorskiego Zofii Leśniowskiej.

Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają, że był to zamach. Jako domniemanych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego katowicki IPN wszczął w 2008 r. (jesienią 2011 r. przeniesiono je do Warszawy). Prokuratorzy uznali, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Formalnie postępowanie toczy się w sprawie zbrodni komunistycznej polegającej na sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej".

W toku śledztwa w listopadzie 2008 r. ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu (okazało się, że w 1943 r. ciała generała nie ubrano w mundur wojskowy; pochowano go ponownie już w nim). Były też ekshumacje innych ofiar: gen. Tadeusza Klimeckiego, płk. Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego.

Wyniki sekcji zwłok oraz badań specjalistycznych wskazały, że doznali oni urazów wielonarządowych, typowych dla katastrofy lotniczej. W odniesieniu do gen. Sikorskiego wnioski sekcji dodatkowo pozwoliły na kategoryczne odrzucenie innych możliwości mechanizmu śmierci, takich jak: uduszenie; postrzał, rany kłute, cięte lub rąbane - podkreślał wcześniej IPN.

Po uroczystym pogrzebie w Londynie, Sikorski został pochowany w 1943 r. na cmentarzu polskich lotników w Newark pod Nottingham. 17 września 1993 r. jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda katedry na Wawelu.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sledztwo-ws-smierci-gen-sikorskiego-zakonczy-sie-do-konca-ro,nId,1080747
Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Nadwojciech 10:58 26-12-2013

Share this post


Link to post
Share on other sites
jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda katedry na Wawelu."

Nie żebym się szczegółów czepiał ale prochy" to pozostałości po kremacji ciała . Trochę w błąd wprowadza artykuł .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podobnież wszystko jest w The National Archives (TNA): (PRO) PREM 13/2644 jako jawne... I Anglicy się oficjalnie zarzekają, że już nic nie ma klauzuli tajne :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ze dwa lata temu widziałem program dokumentalny w którym jakiś angielski archiwista twierdził że klauzula tajności pewnych materiałów w tej sprawie została przedłuża na na kolejne 40 lub 50 lat dokładnie już nie pamiętam... ale będę starcem jak to odtajnią a ilu nie doczeka?

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sledztwo-ws-smierci-gen-wladyslawa-sikorskiego-umorzone/wq4p4

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tam, m.in.:

Jak poinformował prok. Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN, w efekcie podjętych na szeroką skalę działań procesowych "wykluczono ponad wszelką wątpliwość, aby śmierć Naczelnego Wodza oraz pozostałych poddanych badaniom pośmiertnym osób została spowodowana w sposób przestępczy, przed wylotem z Gibraltaru.

W komunikacie prasowym prokurator dodał zarazem, że "przeprowadzone w toku śledztwa dowody nie dostarczyły podstaw do potwierdzenia, ale i jednocześnie wykluczenia tezy, iż do katastrofy doszło wskutek zawinionego działania człowieka, a więc sabotażu."


Czyli udało się potwierdzić, że to nie sobowtór tudzież, że żył jak po trapie wchodził...
Cud-miód-orzeszki...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generał Zagórski? Zapomnij!
Nie dość, że temat wybitnie trudny (brak sensownego punktu zaczepienia) i mało medialny" to jeszcze by się wiązał ze skazami na krystalicznym obrazie II RP i Marszałka. A tego IPN raczej nie lubi.

Ja jestem przekonany, że to był jednak zamach"

Dowodów brak. Nawet poszlak brak. Bo wszystkie teorie o zamachu są tak naciągane, że aż strach. Ale takie są efekty, jak zamiast badać fakty próbuje się na siłę szukać dowodów" pasujących do własnej, jedynie słusznej teorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co z tego że śledztwo się kończy? Nadal nie wiemy NIC.Akta dotyczące ,,katastrofy,, utajnione są do 2043r.Czego Angole się boją że ich wcześniej nie ujawnią.

Share this post


Link to post
Share on other sites
takie akta odtajnia sie przeważnie jak już niema na tym świecie osób którym te akta mogły by zaszkodzić. elżunia napewno dużo wie o sikorskim. pozatym angole są spcjalistami od wypadków.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information