Skocz do zawartości

MBP Poznań ....Poszukiwania czołgu pod Gołdapią


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Kiedy na początku bieżącego roku nasze Muzeum zostało zaproszone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do współpracy, wiedzieliśmy, że temat będzie bardzo ciekawy. Zaproponowano nam podjęcie próby wydobycia pojazdu opancerzonego z czasów II wojny światowej, który znajduje się w nasypie drogi. Z propozycji oczywiście bardzo ochoczo skorzystaliśmy. .......

http://muzeumbronipancernej.pl/mbp/nowosci/590-poszukiwania-czolgu-pod-goldapia-relacja.html

Napisano
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/radziecka-cysterna-pod-droga-dokopali-sie,345691.html

Radziecka cysterna pod drogą. Dokopali się
Radziecka cysterna z czasów II wojny światowej czekała na wydobycie około 70 lat. Modernizacja drogi krajowej nr 65 Gołdap – Kowale Oleckie umożliwiła działania. Ekipa Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu już zrobiła wstępną odkrywkę.

Okolice Gołdapi, jak i samo miasto, przechodziły pod koniec wojny z rąk do rąk. Dzisiejsze tereny przygraniczne były niegdyś terenem walk Niemców z Armią Czerwoną. Ślady tych walk wciąż można odnaleźć pod ziemią. Na początku roku Muzeum dostało informację o możliwości wydobycia pojazdu opancerzonego. GDDKiA zaproponowała współpracę. Odpowiedź „Pancerników” była twierdząca i natychmiastowa.

Przede wszystkim - zbadać

Okoliczni mieszkańcy, poszukiwacze militariów wielokrotnie wspominali o czołgu. Dla muzeum byłaby to nie lada gratka – dołączyć do kolekcji T-34, czy PzKpfw IV.
– Tyle, że nie każde znalezisko to Tygrys. – mówi mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. – Krążyła nawet pogłoska o dwóch czołgach. Aby się o tym przekonać, potrzebna była głębsza analiza. Przyjechali przedstawiciele laboratorium drogowego z Olsztyna i zbadali teren georadarem - opowiada.

Częściowy zawód

Nie dość, że był to jeden obiekt, to jeszcze na wykazie prezentował się mało okazale. Było niemal pewne, że nie jest to pojazd pancerny. Po odkopaniu małej części, przypuszczenia się potwierdziły – kształt wykluczał czołg. Z postępem kopania, zgodnie oceniono, że jest to zbiornik radzieckiej cysterny ZiS-5.

– Po częściowej odkrywce nie jesteśmy nawet w stanie stwierdzić, czy jest to cała ciężarówka, czy tylko sam zbiornik. Nawet, jeśli po konserwacji okazałoby się, że pojazd jest w stanie muzealnym, to raczej nie trafi do nas. My zajmujemy się bronią pancerną, ciężkimi pojazdami. Chcemy skupić się na tym, a nie rozmieniać się na drobne. Mamy dużo do roboty w naszym zakresie działań – kontynuuje Ogrodniczuk.

Czekamy na objazd

Dzieło nie zostało dokończone. Cysterna została ponownie zasypana i poczeka na swój czas. Oczekiwanie związane jest z pracą drogowców. – Trzeba tę drogę rozebrać, puścić obok zastępczą i dopiero wtedy będzie można podjąć kolejne, wydobywcze działania – komentuje przedstawiciel GDDKiA, Karol Głębocki. – Szacujemy, że stanie się to już po 20 sierpnia.
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Napisano
Czyżby wszystkie muzea pogardziły sowieckim złomem i skończył pod palnikiem budowlańców ?
Czy też budowa jak to u nas zapóźniona ?
Napisano
Moim zdaniem, zamiast szarpać tą cysternę lepiej było by się zaopiekować niezliczonymi GAZ/Lublinami-51/53 które często w dobrym jeszcze stanie zalegają po złomowiskach. Fakt, teraz się spora część środowiska z tego śmieje ale za 10-20 lat te wozy będą tak samo deficytowe jak teraz sprawne T-34 których kiedyś mieliśmy na pęczki....
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie