Czlowieksniegu Napisano 21 Czerwiec 2013 Autor Napisano 21 Czerwiec 2013 Czy na dnie niewielkiego jeziora w zalanym dawnym kamieniołomie w pobliżu Siedlimowic w powiecie świdnickim leży niemiecki półgąsienicowy transporter z czasów II wojny światowej.Takie opowieści krążą o tym miejscu od dawna. Mówi się, że 18 metrów pod taflą wody znajdują się tajemnicze pozostałości z czasów wojny. Słychać nawet głosy, że to sprzęt, który Polacy wrzucili do kamieniołomów, by pozbawić amunicji niemieckich wrogów.- Część tej tajemnicy została odkryta podczas prób nurkowych przeprowadzonych w 2002 i 2004 roku, które potwierdziły obecność pojazdu o militarnym rodowodzie, a także relacje nieżyjącego już byłego mieszkańca Siedlimowic, który był naocznym świadkiem zatapiania pojazdu w kamieniołomie - mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.Dodaje, że o tym, co dokładnie kryje ta ciemna głębia, przekonamy się już 28 czerwca, kiedy na dno ponownie zejdą płetwonurkowie. Tym razem z Centralnego Ośrodka Nurkowego w Wałbrzychu.Poza dawnym kamieniołomem odwiedzą też wyrobisko (dawną cegielnię) w pobliskich Imbramowicach. Zdaniem wielu historyków obiekty cegielni przekształcone zostały na potrzeby niemieckiej Luftwaffe i istniało tutaj utajnione lotnisko polowe wraz z ośrodkiem szkoleniowym i bazą remontową samolotów, z których korzystać mogła owiana tajemnicą i legendą specjalna jednostka KG 200 (Niemcy utworzyli ją w 1944 roku).- Jesteśmy pewni, że wyrobisko kryje wrak lub elementy samolotu transportowego Junkers Ju 52. Na dnie spoczywać mają poza tym elementy innych samolotów w postaci m.in. skrzydeł i silników. W różnych informacjach, które do nas dotarły, pojawia się ponadto niemiecka armata przeciwlotnicza - wymienia Bogdan Mucha.Dodaje, że interesującym obiektem dla podwodnej ekspedycji jest też kolejka linowa, zalana kopalnia gliny, gdzie pod taflą wody znajdują się żelazne maszty konstrukcji oraz stacja załadunku wagoników, wraz z innymi obiektami, które nigdy nie ujrzały już światła dziennego.http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/926361,nurkowie-beda-szukali-niemieckiegoo-transportera,id,t.htmlPost został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 17:22 21-06-2013
skyluke Napisano 22 Czerwiec 2013 Napisano 22 Czerwiec 2013 coś nie bardzo trzyma się to kupy. Już w 2004 stwierdzono obecność pojazdu a teraz będą go dopiero szukać :))Sensacyjny tytuł - połowa sukcesu ;)
Fizylier1761 Napisano 23 Czerwiec 2013 Napisano 23 Czerwiec 2013 W odpowiedzi: w 2002 roku na kamieniołomie nurkowali koledzy z Grupy Poszukiwawczej, a w 2004 roku panowie zza naszej zachodniej granicy, wydobywając dwie skrzynki metalowe, które zabrali ze sobą. Nieudana próba wydobycia transportera miała miejsce już wiele lat temu, kiedy pojazd zsuną się z kilku metrowej półki na dno zalanego wyrobiska, obracając się gąsienicami do góry. Tym razem zamierzamy wykonać fotografie transportera, o ile pozwolą na to warunki panujące na dole.
redaktor Napisano 25 Czerwiec 2013 Napisano 25 Czerwiec 2013 Już w najbliższy piątek okaże się, czy w zalanym kamieniołomie rzeczywiście zatopiony jest pojazd z czasów II wojny światowej. Relacja z rekonesansu w numerze sierpniowym Odkrywcy", wcześniej na forum i FB.
CzarnyPoznań Napisano 29 Czerwiec 2013 Napisano 29 Czerwiec 2013 WitamSą jakieś zdjęcia z tego nurkowania?
sonicsquad Napisano 3 Lipiec 2013 Napisano 3 Lipiec 2013 http://www.izba.centrum.zarow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=361%3Apodwodna-tajemnica
rodan Napisano 4 Lipiec 2013 Napisano 4 Lipiec 2013 Może lepiej wcześniej przeczesać" Dno zbiornika na powierzchni wody,za pomocą jakiegoś urządzenia? Coś na zasadzie poszukiwania wraków,zalegających w morzach i oceanach?Tylko w mniejszej skali. Zweryfikować dane.i dopiero nurkować.A tak to po omacku.
Czlowieksniegu Napisano 4 Lipiec 2013 Autor Napisano 4 Lipiec 2013 Trałowanie w miejscu, które może być/jest pełne śmieci i roślin przypomina coś o Syzyfie...
Czlowieksniegu Napisano 4 Lipiec 2013 Autor Napisano 4 Lipiec 2013 Podobno żadna praca nie hańbi, ale każda dziwnie męczy...Nie- bliżej roboty głupiego z mocno niepewnym zakończeniem.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.