Jump to content

List i pieniądze sprzed 90 lat. Kapsuła czasu" pod ołtarzem


Recommended Posts

List dla następnych pokoleń oraz dołączone do niego gazety i pieniądze sprzed 90 lat znaleziono w jednym z kościołów w Łodzi. Historyczne skarby zakopane były tuż pod ołtarzem w kawałku rury. Teraz zostaną zachowane w nowej kapsule czasu.

Przesyłkę pochodzącą sprzed prawie wieku znaleziono podczas remontu w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Kawałek starej rury, w którym schowano znalezisko, wykopano praktycznie sprzed ołtarza. Jak zauważył proboszcz parafii ks. Michał Makula, w pierwszym zdaniu świetnie zachowanych zapisków zapewniono przyszłe pokolenie, które go znajdzie, iż gdy to otworzą, ich już dawno nie będzie".

Pod listem, zawierającym fakty z życia władzy oraz ocenę ówczesnej rzeczywistości, podpisało się 345 budowniczych świątyni. Napisali w nim m.in. ile za ich czasów kosztował kilogram chleba. Z kolei w załączonych wycinkach z gazet informowano m.in. o galopującej inflacji. Budowniczy pozostawili po sobie także ówczesne pieniądze.

Według Ryszarda Bonisławskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, znalezisko jest swoistym skarbem". - Lubimy bowiem poszukiwać czegoś nieznanego, a w tym wypadku zaskoczenie było pełne - zapewnił.
Cenna lekcja historiiZ historycznego punktu widzenia, każda ukryta w przeszłości wiadomość dla przyszłości jest wyjątkowo cenna. - Jest to pewien pomysł na skomunikowanie się z przyszłymi pokoleniami, przekazanie im nie tylko naukowych wiadomości - twierdzi antropolog, dr Zuzanna Grębecka.
Dlatego kopie znaleziska z łódzkiego kościoła trafią do nowej kapsuły czasu wraz ze współczesnymi gazetami, które zapisane zostaną na nośniku cyfrowym.

Jak się okazuje, tworzenie kapsuł czasu dla następnych pokoleń stało się w naszym kraju swego rodzaju modą. Na przykład w Łodzi swoje przemyślenia i marzenia można było wrzucić do kapsuły czasu tworzonej w jednym z pubów. Mają zostać odczytane po dziesięciu latach od rozpoczęcia akcji.

Z kolei dopiero za 100 lat ujawniona ma zostać zawartość kapsuły w Szczecinie. Tu przekaz dla potomnych wypisano na pocztówkach, które same w sobie są już ginącym gatunkiem.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego dr. Stanisława Kosmynka, takie działania są często motywowane świadomością ulotności czasów, w których żyjemy, tempa życia oraz pragnienia zachowania pamięci o nas samych".

O tym, jak wielka jest nasza potrzeba pozostawiania po sobie śladów świadczy także fakt, iż niektóre kapsuły czasu wysyłamy w kosmos. Własną kapsułę można stworzyć też w internecie - wystarczy wpisać wiadomość, adresatów i czekać aż sieć nam, lub naszym potomkom przypomni, co nam chodziło po głowie -naście, bądź -dziesiąt lat temu.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/list-i-pieniadze-sprzed-90-lat-kapsula-czasu-pod-oltarzem,302613.html

Takie depo ;)
Link to comment
Share on other sites

Właśnie powoli wykańczam dom. Do zabudowania plytami GK pozostała jedynie brzydka belka w przedpokoju. Postanowiliśmy już jakiś czas temu zabudować tam słoik z paroma zdjęciami naszej rodziny- a więc aktualnie żyjący rodzice, dziadkowie, pradziadkowie; zdjęcia z budowy, egzemplarz dwóch ogólnopolskich gazet z przeciwstawnych biegunów i jedną lokalną, kilka drobniaków i list z opisem naszej rzeczywistości. Nikomu o tym nie powiemy, kto wie, może kiedyś ktoś kto odnajdzie??
Zastanawiamy się tylko co jeszcze można by tam umiescić?
Może paczkę papierosów (może za np. 50 lat beda już nielegalne?), może jakąś pamiątkę rodzinną z dawnych czasów?
Może coś doradzicie?
Link to comment
Share on other sites

Pomysł ze schowanie, pod więźba roznych pierdółek fajny. Sam cos 5 pod więźba schowalem dla chinczyka ktory bedzie za 100 lat remonotował moj dom :). Ale chyba ciekawsza rzecz zrobilem dla mojego dziecka. Pare dni po jej urodzinach skombinowalem drewniana skrzynke wielkosci pudelka po butach i do srodka powędrowały dwie butelki wina, gazeta z jej urodzin, Elle z miesiaca urodzin, jakie zlote pierdolki po babci, pare innych gadzetow i karta z zyczeniami na 18 urodziny. Na urodziny za kilkanascie lat dostanie wlasnie to zalakowane pudelko :). Chociaz byl pomysl zeby zamirowac to gdzies w domu i dac jej na uordziny tylko plan lokalizajca do skarbu i mlotek zeby to sobie wykuc.
Link to comment
Share on other sites

Pomysł z zapisem w formie cyfrowej raczej zły, ponieważ za np. 100 lat mogą nie być znane obecne formaty plików. O ile pamiętam bodajże NASA miała takie problemy z odczytaniem danych z początków programów kosmicznych.A pismo i obrazek raczej przetrwa chyba .że zaleją nas do tego czasu Chińczycy i j. polski będzie tak jak teraz hieroglify.
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego płyty miały by być do wymiany? W przypadku ew. osłabienia płyty- tzn. rozsypywania się jej wystarczy nałożyc na nią drugą warstwę i przytwoerdzic do tego do czego przykręcona jest pierwsza. Ale to nie forum budowlane. Najpewniejsza skrytka" to chyba jakiś małodostępny zakamarek na strychu :) Znalazłem taki za kominem :D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information