Skocz do zawartości
  • 0

Manierka polska- II wojna czy prl?


Michal_kochanek

Pytanie

Witam, dzisiejszego dnia wszedłem w posiadanie tej oto manierki. Manierka nie posiada żadnych sygnatur ani na zakręcce ani na butelce.
Prosiłbym o zidentyfikowanie owej manierki.

To co mi sie udało jak narazie ustalic to prawdopodobieństwo że jest to manierka produkowana dla potrzeb cywilnych (stad brak sygnatur) oraz to, że zakrętka posiada prawoskrętne nacięcia charakterystyczne dla rocznikow przedwojennych (po 45 miały proste naciecia) oraz przymocowanie korka wewnatrz zakretki za pomoca śruby nie nitu (jak to jest w przypadku tych z prl'u).

Prosilbym o pomoc i z góry dziękuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm z tego co napisałeś to niczym nie różni się od przedwojennej. Może sygnatury zostały zatarte? Jeżeli nie to obstawiam że jest to tuż powojenna produkcja na przedwojennych matrycach, z lat 40-tych. Mam menażkę, identyczna jak wrześniowa, ze stali, ale nie ma żadnych sygnatur i najprawdopodobniej pochodzi z lat 1946-47.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym się skłaniał do wersji niemieckiej. Podobno przejęli część produkcji tak jak to miało miejsce z innym sprzętem i oczywiście w danym momencie wykorzystano lub nie. Nie od dziś wiadomo że zdobyczy sprzęt czy inne wyposażenie bez problemu można było wykorzystać jak nie w oddziałach liniowych to na tyłach itp. jak trzeba było to uzywano zwyklych butelek. Tak więc różnie mogło być. Możliwe że ktoś z pracowników sobie wziął do domu itp. teorii jest mnóstwo. Kolega miał kiedyś taką jak kolega na dole pokazał tylko z odbiorami wojskowymi z biciem ruskich- pewnie zdobyczne przejęte na stan magazynowy. Co do kombinowania przy manierkach to spotkałem się z tym kilkakrotne ale zawsze to było usunięcie bić powojennych i upodobnienie do właśnie takiej jak twoja czasami dodany był oryginalny korek żeby ten upił czujność nabywcy. Przedstawiano mi też taka z rzekomym napisem wyrytmy przez żołnierza rzekomo mobilizacja i czasu brakło. Po wnikliwich niezbyt długich oględzinach odkryłem szwindel. Wniosek taki jak ktoś jest w temacie to łatwo to rozpoznać bo jak na razie nie robią tego profesjonalni a raczej domowymi sposobami szukając jeleni. Mam dla ciekawości takie 2 sztuki które kupiłem po 5 zł dla nakretki po zdemaskowaniu tego w obu przypadkach z nich zrobiono jeleni po prostu ktoś wszedł w posiadanie pewnej partii nakrętek i chciał na tym zarobić. Przestrzegam też przed super okazjami na allezło zwłaszcza jak są kiepskie foty istotnych miejsc bo widziałem kilka takich przypadkow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwojenne cywilne były sygnowane przynajmniej producentem, bez odbiorów wojskowych oczywiście.

Nie wydaje mi się, żeby produkowali te manierki przed 1948, przed Wystawą Ziem Odzyskanych. Moja najwcześniejsza ormalnie" sygnowana manierka powojenna jest z 1949.

Ja przychylałbym się do wersji z Niemcami. :-)
Tak jak produkowali lornetki (OPW Warschau) w zakładach PZO, nie mówiąc już np. o VISach, tak mogli i manierki wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bjar, klepiesz takie w garażu?
2. szt zamawiam ;-)

ps. ja bez bić widziałem kilka razy. Wszystkie miały nakrętkę bez bić, ale nie pamiętam czy czasem nie było tak że jedne nakrętki były skośne" a drugie proste" (chodzi o karbowanie).
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a ja mam do Was Drodzy Czytelnicy kolejne, znacznie odbiegające od manierek na tornistry :D

A wiec; Niedługo wejde w posiadanie tornistra wz 33/50 z bardzo nieczytelymi, wrecz ze zanikłymi biciami i stad moje pytanie:

Da rade odcia tą ,,dodatkową kieszeń'' by upodobnić go do tornistra wrześniowego i samemu zrobic stemple wraz ze wzorem? Czy wtedy rożnica byłaby praktycznie znikoma od tornistra wrześniowego?

Pozdrawiam, Michał. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie