Skocz do zawartości

znaleziono pod domem MG-42( Wincentowo kolo Końskich (woj. świętokrzyskie)


saperfts

Rekomendowane odpowiedzi

- Wszystkiego się mogłem spodziewać, ale nie tego. Tyle razy wszyscy tamtędy chodziliśmy, a teraz się okazało, że w ziemi leżał prawdziwy arsenał. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyłem potężny karabin maszynowy wydobyty z wykopu na moim podwórku - opowiada Sławomir Kusztal (27 l.) z Wincentowa koło Końskich (woj. świętokrzyskie)
Wincentowo całe jest rozkopane. Prywatna firma buduje w wiosce kanalizację i podczas tych robót operator koparki zauważył w wykopie jakieś żelastwo. Na szczęście był ostrożny i od razu zawiadomił swoich szefów.
– Od razu się domyśliłem, że to jakieś elementy uzbrojenia. Już kilka razy zdarzyło mi się trafić na różne niewypały. Zawsze trzeba na to uważać, bo pełno jeszcze tego w ziemi – mówi Paweł Ciochoń (27 l.).
Natychmiast wezwano saperów z Kielc. Dowódca patrolu, chorąży sztabowy Robert Krasowski (46 l.) razem z kilkoma żołnierzami zabrali się do pracy, a to co znaleźli zdziwiło nawet doświadczonego już dowódcę.
– Z ziemi wykopaliśmy 2215 sztuk amunicji strzeleckiej i najciekawsze znalezisko na jakie się natknąłem przez ostatnie 10 lat: niemiecki Ciężki Karabin Maszynowy MG 42, to prawdziwy unikat i kolekcjonerski rarytas. Karabin, naboje i magazynki są bardzo dobrze zachowane. Broń można w stu procentach odrestaurować – mówi chorąży Robert Krasowski.
Pan Sławomir słyszał opowieści starszych mieszkańców wioski, że koło jego domu okupanci niemieccy walczyli z polskimi partyzantami.

– Walki były zacięte. W okolicy znajdowano różne pociski i bomby, ale nigdy takich karabinów jak ten. Nie przypuszczałem, że na naszym podwórku leży taka broń z tysiącami nabojów. Człowiek chodzi koło domu i nawet się nie domyśla, co może być zakopane metr pod ziemią. Dobrze, że operator koparki był bardzo uważny – mówi Sławomir Kusztal. – Można się tylko domyślać, jak ciężkie walki toczyli nasi partyzanci. Teraz widzę, jaką przewagę w uzbrojeniu mieli Niemcy. Tyle tysięcy nabojów tylko w jednym miejscu – dodaje.
Wykopany na jego podwórku karabin trafi do muzeum. Będzie tam z pewnością ozdobą zbiorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wykopany na jego podwórku karabin trafi do muzeum. Będzie tam z pewnością ozdobą zbiorów" Dobrze, że oni go znaleźli bo jakby to znalazł jakiś poszukiwacz to był by to bardzo niebezpieczny arsenał który trzeba by było zdetonować:P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile może być wart taki egzemplarz z wykopu?
Pytam bo z 4 sztuki już w terenie zostawiłem - jestem poszukiwaczem września więc z zasady nic innego nie biore.Może popełniam błąd i jakaś wymianka np za orzełka byłaby realna za takiego szrota?Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie