Skocz do zawartości

Bunkry jednoosobowe - Żmigród Główny


Grodt

Rekomendowane odpowiedzi

Przejeżdżałem dzisiaj przez Żmigród i na stacji głównej zauważyłem kilka zabytków. Ciekaw jestem czy pójdą na przemiał, czy też ktoś się nimi zajął. Panie konserwatorze mam nadzieję, że Pan nie śpi.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom nie zostało ich już wiele, w moim mieście może 3,4 sztuki. Odpowiednio odnowione i wkomponowane w teren mogą stanowić ciekawostkę. I to nie ciekawostkę z netu, ale w realu.

Stoją w strategicznych punktach - jeden przy dworcu PKP, drugi przy moście kolejowym nad rzeką, trzeci w środku lasu ! na rozstaju dróg z napisem min niet". Stanowią ciekawostkę i lekcję z historii walk o miasto. Dla niejednego małolata i nie tylko to namacalny relikt tamtych czasów, czasami jedyny.

Chyba nie zasługują na taki los jak na zdjęciu Grodta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Szczytna była linia obsadzona einmannbunkrami wybudowali ją Niemcy bodajże pod koniec 44 i opuśćili bez walki w 45,większość z nich wyszabrowali po wojnie okoliczni gospodarze wykorzystując na szamba , kompostowniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abcd
Nawiązując do umocnień wokół Szczytna o których wspomniałeś to czy przypadkiem nie pomerdały Ci się einmannbunkry z kochbunkrami ?
Z całym szacunkiem ale ze Szczytna pochodzę i wychowałem" się na tych bunkrach.
Einmannbunkier jest bunkrem wartowniczym. Stawiało sie go przy ważniejszych obiektach (stacje kolejowe, fabryki itp.)
Co one by miały ochraniać w lesie ? Inne bunkry ? :)
Jedyny einmannbunkier jaki widziałem w Szczytnie stał jeszcze w latach `70 przy nieuistniejącym juz tartaku i CHYBA w pobliżu szkoły podstawowej nr.3

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.

Odnośnie pierwszego postu z fotkami ze Żmigrodu - na przemiał raczej nie pójdą jeszcze chyba, że w końcu PKP będzie chciała odzyskać teren pod nimi. Leża sobie w tym miejscu już tak na oko ok. 15 zim ( wtedy tam zawitałem pierwszy raz)

Pozdrawiam
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wszystko zniszczyć i oglądać tylko na zdjęciach ale zdjęcia też trzeba zniszczyć bo po co one komu to tylko jakieś śmieci .Naród bez własnej Historii jest martwy .
Jeżeli historia zahacza o niezbyt miłe wspomnienie to też warto ją zachować dla potomnych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakaś swoja działkę to powiedz kolei że pomożesz im się tego pozbyć. HDS duży co szamba wozi za 2 kursy weźmie z 200-300zł. My płaciliśmy 100zł za przewiezienie kocha(+-5t).

Przejazd i wyładunek pikuś, a załadunek i ucieczka przez pola bezcenna :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Co do akcji z Bydgoszczy.
http://www.torun.fortyfikacje.pl/index.php?id=aktualne/bws_dywidag
http://www.torun.fortyfikacje.pl/index.php?id=galeria/ab4_galeria_2009_12_18

Teraz prezentują się trochę inaczej bo już zszedł z nich brud i mech. Nie mniej wyglądają fantastycznie, trzy postawione, dwa raczej czekają na lepsze czasy lub wymianę z racji że nie chcieliśmy stawiać ich tak dużo ale ocalić przed zniszczeniem trzeba było. No a jeden poszedł na prywatną posesję w zamian za częściowe sfinansowanie akcji gdzie w ogrodzie wśród zieleni prezentuje się fenomenalnie. Tymi z Żmigrodu też byśmy byli zainteresowani ale odległość robi swoje.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 02:10 01-04-2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie