Skocz do zawartości

Jak złożyć polski płaszcz przedwojenny?


Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda aura sprzyja raczej noszeniu płaszcza, ale problem dotyczy sposobu składania płaszcza najlepiej wz.19 w taki sposób by dało go się przełożyć przez ramię. Mimo kilku prób nie udało mi się znaleźć sposobu który by to umożliwił. Dodatkowo mam pytanie czy sposób składania płaszcza do przytroczenia do plecaka powinien być taki sam jak w instrukcji troczenia i pakowania,czy też inny, bo tu również moje wyniki są raczej mizerne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o tym co jest w Instrukcja noszenia, troczenia i pakowania wyposażenia w kawalerii." to raczej nie jest to. Tak właśnie próbowałem złożyć płaszcz, ale to nie daje porządnego rezultatu. Obie połowy są zbyt długie, a złożenie tak jak do siodła raczej nie jest zbyt trwałe ponieważ płaszcz się rozwala w trakcie noszenia. Poza tym jak spiąć obie połówki. No chyba że brak mi talentu w tej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składa się b. podobnie jak koc metodą w kopertę". Nie mam za bardzo warunków żeby to sfocić i pokazać, ale myślę, że każdy kto potrafi zrolować koc, bez problemu poradzi sobie z płaszczem. Kładziesz płaszcz na ziemi, rozportarty na szeroko, rękawy na szeroko jak w literze T. Dół płaszcza podwija się i załamuje po kącie różków w najszerszym miejscu. Rolowanie zaczynasz z góry, kluczowe jest odpowiednie odmierzenie odległości, żeby po zrolowaniu długość była odpowiednia (zarówno na kostkę jak i na klatę do noszenia). Później wywija się kołnierz i zaczyna rolować w dół. Wpierw kołnierz, później zwija się rękawy i dalej w dół. Finalnie na dole płaszcza z fałdy wywiniętej wcześniej robisz kieszonke jak w rolowaniu koca i całość ładnie się zamyka. Przed rolowaniem lepiej zapiąć guziki na kieszeniach, a w przypadku płaszczy z rozporkiem na plecach również ta małe guziczki rozporków. Ot i proste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamietać, że w Wojsku Polskim nic nowego w tej starej sprawie nie wymyślono.

Tutaj metoda rolowania plaszcza przez ramie" ukazana w spoób bardzo prosty, czytelny i jednoznaczny:

http://www.bergenschild.narod.ru/Reconstruction/depot/before_1912/skatka01.jpg

teraz się napewno uda :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Opublikowany niedawno sposób rolowania płaszcza na tornister:

http://cytadela.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=3537

Sposób o tyle godny uwagi i zastosowania gdyż płaszcz po zrolowaniu i przytoczeniu dokładnie tą metodą i kolejnością złożeń wygląda nadspodziewanie zgrabnie i proporcjonalnie. Czyli tak - jak Wtedy :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie