Skocz do zawartości

MLP - zdjęcia i aktualności 3


s_boj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 142
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Patrząc na przykład pozyskania czołgu z Afganistanu zastanawiam się czy nie można by spróbować podobnej akcji z samolotem.
Patrząc na te fotografie:
http://www.flickr.com/photos/45038141@N02/sets/72157622900533634/with/4144085591/
można się doszukać tam prawdziwych perełek np: Ro37 (swoja drogą ciekaw jak tam trafił).
Czy MLP sondowało taką możliwość- jak by nie patrzeć transport zależy od lotników więc może by pomogli;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają to samo wspólne co F-5 i A-37.
Nie wiem jak ty ale ja chciał bym zobaczyć tak rzadką maszynę w Polsce. A jeśli już posiadanie takiego zabytku przeszkadza ci no to można ją wymienić na ardziej polski"- wyobraź sobie że takie rzeczy też są możliwe...
Wielka szkoda że nasze wojsko przespało szansę pozyskania takich eksponatów dla MLP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na świecie jest prawie 200 państw, i każde ma takie samo prawo do perełek. Naprawdę nieodpowiedzialnym jest oskarżanie wojska o to że nie oszabrowali" kraju ze wszystkiego co się dało. Poza tym oni pojechali tam z inna misją niż szukanie włoskich samolotów. Trzeba się cieszyć z FT-17, i z tego że nie został ukradkiem wywieziony, tylko oficjalnie przekazany jako dar państwa Afgańskiego dla Polaków:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Cronos - ja doskonale WIEM że NASI żołnierze pojechali tam po coś innego, ale to nie znaczy że przy okazji nie mogli by wykazać nieco inicjatywy i wesprzeć polskie placówki muzealne. Poza tym nie używał bym słowa szabrowanie" w stosunku do afgańskiego złomowiska bo to chyba nie na miejscu. NAPRAWDĘ nie na miejscu.
Status tego pozyskanego FT-17 był nieco inny bo stał na terenie bazy wojskowej- tutaj pełna zgoda że trzeba było załatwić wszystko formalnie i szanując prawo i lokalne władze.

Amerykanie Francuzi i Włosi nie musieli się wdawać w takie formalności i co wygrzebali w śmieciach to ich (ich żołnierze przyjechali tam w takich samych celach co nasi). Wykazali się refleksem- a My?
Szkoda- wielka szkoda :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda prawo Afgańskie, ale dla prawa miedzynarodowego te czołgi i samoloty są zabytkami. Każdy wywóz a lewo", jak robili np Amerykanie, jest łamaniem prawa. W sumie nie wiem czy jest w 100% na lewo czy nie mieli przypadkiem jakiś papierów, ale nie ważne. Afgańczycy, jak poradzą sobie z ważniejszymi problemami, będą mieli pełne prawo do dochodzenia zwrotu, jeżeli okaże się ze zostały zagarnięte nielegalnie.
Jak było np z wywozem Irackich zabytków podczas ostatniej wojny w Iraku? Po woli wracają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Tyle, że co do tego samolotu, to nawet Brytyjczycy nie wiedzą co mieli. Na zagranicznych forach wiele osób twierdziło, że to w dużym stopniu wojenny Ju-52, uzupełniony i wyremontowany po wojnie przez Francuzów. Poza tym, tak czy inaczej jest to najprawdopodobniej samolot, który widział wojnę, bo Francuzi używali Toucanów w latach 1949 – 1950 przeciwko wojskom Việt Minh w walkach we francuskich Indochinach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie