Jump to content

Ucieczka polskich okrętów do Anglii- historia pewnego marynarza


lina_90

Recommended Posts

Witam! Panowie czy wiecie może jakie okręty w 1939 uciekły z Polski do Anglii? Wśród załogi jednego z nich był niejaki Stanisław Jarosz. Wiem tyle, że pochodził z woj, świętokrzyskiego, mieszkał przed wojną w Białoborzu. Po wojnie został w Anglii i mieszkał w Londynie. Miał 2 córki. Potrzebuję jakichkolwiek informacji, spisu załóg okrętów które przedostały się do tego kraju. Wszelkie zdjęcia załóg itd również mile widziane. Jest to dla mnie osobiście bardzo wazna sprawa odnaleźć jakiekolwiek informację, potomków tego człowieka. Bardzo pomógł rodzinie mojej babki w czasie wojny jak i po wojnie.
Link to comment
Share on other sites

Hej. Odpowiedź na twoje pierwsze pytanie jest ogólnie dość prosta. Tuż przed wybuchem wojny ewakuowane zostały do Anglii w ramach tzw. planu Pekin trzy niszczyciele: Burza, Błyskawica i Grom. W drugiej połowie września natomiast z Bałtyku wymknęły się do Wlk. Brytanii jeszcze dwa okręty podwodne: Orzeł i Wilk. Natomiast gdzie szukać listy ich załóg tego niestety nie wiem.
Link to comment
Share on other sites

Lina_90 , jeżeli będziesz miał pełniejsze dane to możesz zwrócić się do Instytutu Generała Sikorskiego w Londynie. Tam znajdują się materiały dot. żołnierzy PSZ na zachodzie.
W kraju szukaj informacji w Archiwum Wojskowym w Rembertowie. tel. 022 6813192 i 022 6814584.
Link to comment
Share on other sites

Uściślij czy masz na myśli Marynarkę Wojenną, czy marynarzy ze statków handlowych?

Jak jutro będę w domu, to sprawdzę listę załogi o.p. ORP Wilk. Przypominam sobie jednak sprzed wieeeelu lat, gdy czytałem Torpedę w celu" Romanowskiego, że wspomina on marynarza Jarosza i jego żołądkowe problemy ;) A Romanowski dostał się do Wlk.Brytanii na Wilku. Jednak tamten Jarosz prawdopodobnie wywodził się z polskich emigrantów we Francji i zaokrętował dopiero w okresie wojennym. Do sprawdzenia.

M.
Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem :)

Mar. Stanisław Jarosz figuruje na liście załogi ORP Wilk, na dzień 01.09.1939. Wymieniony jest dokładnie ze stopnia, imienia i nazwiska. Na tym okręcie przedostał się do Wlk.Bryt.

Co do Torpedy w celu" Romanowskiego, to się nieco pomyliłem. Anegdotka o marynarzu z problemami żołądkowymi dotyczyła kogoś innego, mar. Kmiecika, o którym Romanowski pisze, że trafił na okręt w 1940 z francuskich uzupełnień", a swoją drogą jest to nieprawda, bo Kmiecik jest na tej samej liście co Jarosz.

Jednak i Jarosz jest w Torpedzie w celu" wspomniany, dobrze pamiętałem! Rzecz dotyczy 1943 i okresu, w którym Jarosz był w załodze ORP Dzik, którym podwóczas dowodził Romanowski.

cyt.
- Niech pan kapitan popatrzy na naszego Jarosza. Pysk ma jak dziecko z tym swoim zadartym noskiem i niebieskimi oczami. Mnie sięga pod pachę, a jak co do czego przyjdzie, to takiego chłopa jak nasz Ambroz rozłoży migiem. Na Nowy Rok w Dundee to Holendrami poniewierał po całym ballroomie. We trzech nie dali mu rady.
- No tak. Nasz Staś to kawał Samsona. Jak kto o tym nie wie, to może się naciąć paskudnie. Jarosz, a co pisze żona? - zwróciłem się do małego krępego marynarza, którego dziecinna twarz zeszpecona była rzadką, w klin strzyżoną, bródką.
- Ostatni raz widziałem ja w Dundee. Płakała wtedy - odparł Jarosz.
- No ty, byku, uważaj. Jak nie będziesz pisał do żony, pogadam z tobą. Nie po to byłem twoim bestmanem (drużbą), abyś do płaczu doprowadzał taką śliczną kobietkę. Uważaj!

M.
Link to comment
Share on other sites

Kolego beaviso jestem twoim dłużnikiem. Dopytałem jeszcze staruszkę, dokładnie chodzi o tego człowieka. Niesamowite uczucie po tylu latach odnaleźć informację o człowieku i po części odkrywać jego losy. Już wiem gdzie służył także będzie już z górki. Dziękuję ci z całego serca raz jeszcze i pozdrawiam serdecznie. Gdyby ktoś miał może jakieś fotki załogi ORP Wilka z tego okresu bardzo bym prosił o wrzucenie.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information