Skocz do zawartości

Blitzkrieg made in CCCP- mało znane epizody II


maciek422

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W tej bitwie po stronie niemieckiej brały udział następujące wozy pancerne:
- Panzer IV,
- Jagdpanzer IV,
Te ostatnie były nazywane przez miejscową ludność Tygrysami", oraz
- Pantery.
Te też bywały nazywane Tygrysami" (przez niektórych mieszkańców).

Oczywiście nie możemy mieć do nich o to pretensji, ale dla ścisłości trzeba przyznać, że Tygrysów" nie było tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elpasys ja bym napisał inaczej,pod Warszawą walczyły niemieckie jednostki wyposażone we wszystkie typy pojazdów pancernych.
Były to jednostki wypoczęte i w pełni ukompletowane np 19 DP czy 4 DP ta ostatnia np dostała pomiędzy 1a6 sierpnia uzupełnienie w postaci 16 nowiutkich Panter.
HG nie miał w tym czasie Panter ale 19 DP miała i to pełne stany.
Po prostu elementy poszczególnych Dywizji współdziałały ze sobą HG Tygrysów nie miał ale 507 batalion ciężkich czołgów miał je.Więc pisanie o Tygrysach HG nie jest błędem,po prostu dla potrzeb wsparcia podporządkowano elementy jednych jednostek drugim.
A dla ścisłości pod W-wą Tygrysy były i w W-awie też.
O czym świadzczą zachowane zdjęcia i co najważniejsze meldunki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie a bitwa" odnosiło się do bitwy pancernej opisanej nieco wyżej w tekście autorstwa żołnierza AK, czyli do bitwy w Pogorzeli, w której to bitwie Tygrysy" nie brały udziału. W ej bitwie" uczestniczyły m.in. jednostki dywizji HG posiadające łącznie:
- 1 Panzer IV,
- 14 Jagdpanzer IV.
Wszystko to, łącznie z Panterami" opisałem w tym wątku nieco wcześniej, więc nie widziałem potrzeby powtarzania i przynudzania.
Powtarzam: w Pogorzeli Tygrysów" nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Wyłudziłem te resztki skrzyń.
Rolnik porozbijał je w ten sposób, że zostały z nich jedynie spody i wierzchy.
Zbił sobie z tego coś w rodzaju skrzyń o wymiarach ok. 60x60.
Oczywiście dodał do tego jeszcze parę swoich desek.
Wziąłem łom, porozdzielałem te skrzynie i to co z nich zostało pragnę Wam zaprezentować poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się :D ale rzeczywiście, jeżeli skrzynki sa od pana rolnika to prawdopodobieństwo podróby jest rzeczywiście znikome. Jeżeli zakupiłbyś je za gruby szmal od jakiegoś nieznajomego , to węsz szyłbym spisek , ja z niezamknietym dachem nad narodowym :D :D Enyłej sczątki skrzyneczek wygladaja ładnie a i krata na bro" nieźle się prezentuje :) Powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Uzupełniająco poniżej daję zestawienie (eng.) strat sowieckiej 2. Armii Pancernej w okresie od 20 lipca 1944 do 4 sierpnia 1944, pobrane ze strony:
http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic.php?t=28301


Some info about Soviet 2 TA.
Status on 18.7.44
combat ready
T-34/76, T-34/85 - 473
M4A2 Sherman - 140
IS-2 - 41
Valentine MK-9 - 10
SU-85 - 63
SU-76 - 41
SU-57-21
and in repair
IS-2 - 1
SU-76 - 1

Status on 4.8.44
combat ready
T-34/76, T-34 - 85 - 221
M4A2 Sherman - 57
IS-2 - 24
Valentine MK-9 - 7
SU-85 - 34
SU-76 - 35
SU-57-16

Total losses AFVs 2 TA during 20.7.44-8.8.44 (according loss report from Stab 2 TA) :
T34 - 155
M4A2 - 48
IS-2 - 4
MK-9 - 3
SU-85 - 18
SU-76 - 15
SU-57 - 1
*******
and an additional 150 tanks and SP guns were in repair
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam, mieszkam w miejscowości Łąki (Łąki Radzymińskie) położonej między Radzyminem a Beniaminowem, na mapach sprzed 1944, zwanej Łuzy.
Czy i gdzie mogę znaleźć informację czy na tym terenie miały miejsce jakieś działania w lipcu i sierpniu 1944 roku?
Czy wykopu widoczne na załączonym obrazie mogą pochodzić z tamtego okresu czy raczej z 1920?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W moim poście z dnia 2011-10-06 10:43:46 pisałem o prawdopodobnym zniszczeniu sowieckiej kolumny z paliwem dla 3. Korpusu Pancernego, w okolicach Jakubowa.
Teraz na czeskiej stronie:
http://pavel70slama.blog.cz/en/1312/divize-hermann-goring-v-lete-1944-na-vychodni-fronte-1
pod datą 29 lipca 1944 znalazłem coś takiego:
.....Divize se pokusila odrazit průlom s Panthery. Halvní síly praporu Panther (22 tanků) zahájily v 15.00 protiútok v oblasti Janowa na levé křídlo 3. tankového sboru, postupující od jihu do Jakubowa. Po hlášení leteckého průzkumu, že se na sever od Minska přemisťuje ve dvou kolonách 500 sovětských vozidel na západ, bylo Pantherům v 17.00 rozkázáno přerušit další útoky. Panthery se přemístily a zničily u Karolina jednu kolonu 60 sovětských nákladních aut. Druhá kolona byla ještě před 18.00 napadena 12 Panthery u Brzoze. ..."

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie