Skocz do zawartości

Strzegom: miłośnicy militariów chcieli sprzedać trotyl


Rekomendowane odpowiedzi

Na 100 % powninno być na HP:

Polska Gazeta Wrocławska": Za posiadanie 30 kilogramów trotylu oraz kilkunastu karabinów z czasów II wojny światowej dwaj miłośnicy militariów ze Strzegomia staną przed sądem. Grozi im za to nawet osiem lat więzienia.

Wczoraj prokurator oskarżył ich o nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych i broni bez zezwolenia. Akt oskarżenia w poniedziałek trafi do Sądu Rejonowego w Świdnicy. Mężczyźni zostali zatrzymani w kwietniu, w centrum miasta, przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. W bagażniku samochodu, którym się poruszali, przewozili ponad 30 kilogramów trotylu. Okazało się, że CBŚ już wcześniej namierzyło 21-latków. Odpowiedzieli oni na ogłoszenie na jednym z portali internetowych. Ktoś ogłaszał się, że kupi każdą ilość materiałów wybuchowych.

CBŚ monitorowało to ogłoszenie i bardzo szybko trafiło na trop oskarżonych. Ci przez kilka tygodni systematycznie wydłubywali trotyl z pocisków w lasach pod Strzegomiem, a potem zsypali do pojemników i jechali w umówione miejsce, by go sprzedać. Mieli za to otrzymać trzy tysiące złotych. Podczas przesłuchania przyznali się do winy i wskazali miejsce, gdzie wykopali pociski. Przyznali też, że na tym terenie prowadzone są regularne wykopki moździerzy i innej broni. Kopią dzieci i dorośli. Część z nich kolekcjonuje stare militaria, cześć - tak, jak oskarżeni - dla zysku.

- Na tym terenie w czasach II wojny światowej był niemiecki magazyn amunicji i broni. Są tam jej naprawdę ogromne ilości - mówi Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy, który zobowiązał do zabezpieczenia tego miejsca saperów, jak i właściciela terenu: Nadleśnictwo Jawor. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć oczyszczanie lasu ze starej broni i amunicji ukrytej pod ziemią. Leśnicy częściej patrolują ten teren, ustawili też znaki informujące o niebezpieczeństwie, a wjazd do lasu grodzą szlabany.

- To naprawdę niebezpieczne zajęcie - ostrzega Stanisław Gabryś, właściciel Muzeum Broni i Militariów, pasjonat starej amunicji. - Zwłaszcza dla dzieci. Taki stary, wydawałoby się nieczynny już karabin, może wystrzelić. A proch? W dużych ilościach to tykająca bomba. Niestety, całe nasze województwo jest naszpikowane miejscami, gdzie pod ziemią jest mnóstwo amunicji. To tutaj Niemcy najczęściej gromadzili broń w swych tajnych magazynach - dodaje Stanisław Gabryś. Za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności.

(mkw)

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/strzegom-milosnicy-militariow-chcieli-sprzedac-tro,1,4779948,region-wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przez takich debili bo inaczej ich nie można nazwać wszystkich nas wrzucają do jednego wora
dla postronnego człowieka jak zobaczy kogoś z wykrywaczem nie dotrzesz że zbierasz pierdoły z 30cm
tyko od razu myśli że masz ogromny arsenał w chacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam ten las,nikt z tym nic nie robił od wojny a teraz nagle wielkie halo,tam leżą tony amunicji ale to dopiero wierzchołek góry lodowej,pod spodem jest cała potężna fabryka,z maszynami,itp wejścia są zasypane i zaminowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saperzy wogóle sobie lecą w pewną intymną męską część ciała.
Znam lokalizację 3-ech zrzutowisk artyleryjskich. Jest tam tego tony.
Na przestrzeni lat początkujący poszukiwacze grzebali tam i zostawiali coś na wierzchu. Jakiś grzybiarz potem wzywał policję, saperów itd.
Panowie saperzy zabierali tylko to co było wywleczone na wierz nie zadając sobie najmniejszego trudu aby zabrać resztę.A są tak głęboko" że bez najmniejszego problemu można je wygrzebać dłońmi.

Mamy teraz wakacje. W Jelczu - Laskowicach w lini prostej z 50 metrów od dużej plaży jest kilkadziesiąt pocisków kal. 88 mm z baterii obrony zakładów Kruppa. Panowie saperzy TAM BYLI i zabrali tylko to co było na wierzchu. Jeżeli jakiś kretyn to zdetonuje, to ta plaża spłynie krwią.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie