Skocz do zawartości

Sojusz Hitlera z Polską - Der Feind steht im Osten"


Rekomendowane odpowiedzi

Niom...

A teraz weź pod uwagę różnicę i antagonizmy między Piłsudskim a Dmowskim. Dokumentnie różne wersje i plany.

Dwa- konflikty z Litwą i Ukrainą też były nie bez znaczenia.

Trzy- Marszałek forsując międzymorze wierzył, że w przypadku konfliktu z Niemcami, poprą nas AKTYWNIE alianci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Osamotnione Litwa i Czechosłowacja musiały by wybierać, a mniejszym złem jest sojusz z Kordonem niż w przypadku Litwy z sowietami ale trudno powiedzieć to o Czechosłowacji ta pewnie rozważała by do końca, jednak już w tym okresie wiedziała o roszczeniach i zagrożeniach ze strony Niemiec.
Znowu po łebkach czytałeś... Przecież napisałem, że po ukształtowaniu się Europy po I wś, Ukrainy wtedy niet i pisałem o wsparciu takiego kordony przez przynajmniej Francję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty przegapiłeś (?) pomysł Marszałka na utworzenie niepodległej Ukrainy i sojusz z Petlurą?

A to właśnie niepodległa Ukraina miał być częścią Międzymorza.

Dla odmiany piszesz, że Czechosłowacja wiedziała o roszczeniach Niemiec- nie za wcześnie, skoro chcesz startować po zakończeniu I WŚ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że Polska powinna pójść na współpracę z Niemcami i za wszelką cenę starać się utrzymać istnienie i funkcjonowanie państwa polskiego, choćby z konieczności w ograniczonej formie spowodowanej dominacją Niemiec. "


Niom- zwłaszcza ci, którzy jako elity ( eksterminowane )ewentualnie jako niepodatni na germanizacji lub z powodów genetycznych ( brak związków z Gotami ) wylądowaliby za Uralem jako siła robocza.
Proponuję, na początek, Plan Pabst ( jako szczegół )czy Generalny Plan Wschodni ( jako ogół ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie! Polski się kłania... Od ostatecznego ukształtowania się Europy" - ASPEKT DOKONANY- a to oznacza czynność jako zakończoną, wykonaną...
Marcinie! Co do wiedzy Czechosłowacji... To, równie dobrze możesz powiedzieć, że my wtedy nie wiedzieliśmy o roszczeniach niemieckich co do Śląska lub Gdańska.
Chyba trochę zarobiony" jesteś... Ten brak koncentracji... Niedokładne czytanie... Nagradzanie kartką prowokowanego a nie prowokatora... Myślę, że objawy przemęczenia;)
Ale, wracając do tematu:
Sojusz taki miał wielkie szanse powodzenia z powodu tego iż każdy z tych krajów uważał sowietów za największe zagrożenie. Pomijając Czechosłowaków, którzy to próbowali lawirować nie tylko nie na dwóch stołkach a nawet na trzech.
Moim zdaniem również Węgry i Rumunia zostały niejako pchnięte w stronę hitlera z obaw przed zsrr i braku alternatywy obrony przed nim. Jak wiadomo, bratankowie nie za bardzo przepadali za hitlerem... Rumuni również. Gdzie by wtedy hitler znalazł ropę? Pewnie ostudziło by to jego zapł wojenny, lub ostudziło by przynajmniej generalicję...
To mogła być jedyna alternatywa na zachowanie długiego pokoju w Europie. Niestety przegapiona...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beck naiwnie wierzył, że gwarancje Anglii i Francji dla Polski powstrzymają Hitlera a tymczasem spowodowały jego atak na II RP i katastrofę.
Wszystko co potem się stało było następstwem tej jednej fatalnej decyzji.
Jakoś historia nie dostarcza dowodów na mordercze zapędy Hitlera wobec Słowaków czy Bułgarów.
Grba litości...
1939 rok to nie 1945 pomijając kwestię alternatywnych rozwojów sytuacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans Frank (tak, ten sam Hans Frank), mówił w 1936 r. w Warszawie, ze Polska i Niemcy razem to 100-milionowy kolos, któremu nikt w Europie się nie oprze. Goebbels w swym dzienniku
zapisal w 1937 r., ze najlepszym wariantem bylaby os Berlin - Londyn - Rzym - Warszawa.
Panowie, żebyśmy się dobrze zrozumieli. Nie jestem zwolennikiem wspólnictwa Polski w realizowaniu obłąkańczych wizji Hitlera. Jestem natomiast zwolennikiem w sytuacji gdy w końcu lat 30-tych oczywiste stało się, że wojna musi wybuchnąć ratowania polskiej substancji narodowej i kulturowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki korowiow, że mnie uświadomiłeś i douczyłeś. Do tej pory nie wiedziałem, że ci wszyscy to zamachowcami byli. Nie ma w literaturze... No cóż człowiek uczy się całe życie;)
Jeszcze raz dziękuję;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian, ten kawał Słowacji oddany Węgrom przez Hitlera zdaje się był zamieszkiwany w większości przez Węgrów?
Nie było winą Hitlera, że Węgry okaleczono w Trianon.
Poza tym to zdaje się pierwsza słowacka państwowość powstała właśnie z łaski wodza III Rzeszy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marian uważam, że celem rządzących powinno być ochrona swoich obywateli, zasobów narodowych i kulturowych.
Nie przemawiają do mnie słowa Becka o ezcennym honorze"
Za ten honor" zapłaciło życiem miliony Polaków a Polska bezpowrotnie utraciła dorobek setek lat swojej egzystencji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamachu na Heydricha:

Heydrich doszedł do wniosku, że wobec Czechów należy zastsować metodę kija i marchewki" - w zamian za wykonanie norm" szczególnie w przemyśle zbrojeniowym przysługiwały czeskim robotnikom zwiększone racje żywnościowe, dodatkowe kartki itp. Traciła na tym reputacja Czechów no i mocno zyskiwała niemiecka machina wojenna, bo sprzętu wojennego ciągle brakowało. Postanowiono więc w Londynie poświęcić życie iluś tam rodaków, w zamian za zabicie Heydricha, koniec jego metod i nieuniknione represje niemieckie które doprowadziły do zmiany nastawienia Czechów. Plan powiódł się w 100% - nie chodzi tylko o Lidice, ale przede wszystkim o fakt, że następca Heydricha, Ernst Kaltenbrunner, miał już do słowiańskich podludzi" zupełnie inny stosunek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korowiow 2011-07-10 08:59:56

Racz zauważyć, że plany o których wspomniałem 2011-07-10 08:06:58 są przesunięte w chronologii, ale oddają wcześniejsze pomysły i rozważania na nowy porządek po zwycięskiej ( dla Rzeszy oczywiście ) kampanii wojennej.

Tym bardziej, im bardziej było do dopełnienie planów z czasów I WŚ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, do mnie też nie przemawiają, ale po obraniu kursu coś powiedzieć trzeba było. Te słowa miały jedynie ostrzec hitlera przed wojną i wykazać naszą determinację... Nie miały już żadnego wpływu na kierunek polityczny jaki powzięła Polaka. Kierunek jedyny możliwy...!!!
Polska ten dorobek traciła już od zaborów i to także miało wpływ na poparcie społeczne takiej polityki przez społeczeństwo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin byłbym Ci wdzięczny gdybyś pisał bardziej konkretnie.
Co do koncepcji niemieckiej proweniencji to oczywiście było ich wiele: Był sojusz polsko-niemiecki i były plany eksterminacji Słowian.
Pytanie: Czy w krajach słowiańskich będących w sojuszu z Niemcami dochodziło do masowej eksterminacji ich mieszkańców?
O tym co by było" w razie zwycięstwa Niemiec nie dyskutuję bo nikt na to odpowiedzieć nie może.

Powtórzę raz jeszcze: Polska w sytuacji nieuchronnej wojny miała pole manewru i sama się go pozbawiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mielibyśmy nową hakatę w czasie sojuszu a po wygranej przez hitlera wojnie- przestrzeń życiową za Uralem- dla ocalałych. Szczegółowe plany zawierały nawet takie detale jak wykorzystanie popiołów z eksterminowanej ludności do upraw rolnych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie