Skocz do zawartości
  • 0

M1 czy M2 ?


michuthegreat

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Barson1

Dzieki bardzo za dokladna i wyczerpujaca odpowiedz !!! farba jest chropowata na hełmie i nity na paski boczne sa w ksztaucie litery D !


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Cyrograf15 18:55 06-06-2011
Napisano
Zdjecie tylko z gory dzwonu i do tego tak malego rozmiaru nie pomoze.Potrzebne zdjecie wnetrza, ilosc nitow, sygnatury.Na identyfikacji tych helmow mozna sie latwo przejechac, sam sie o tym przekonalem.Model uzywany przez wiele armii i instytucji podczas IIwojny i takze po niej.

Niech wypowiedza sie eksperci.Pzdr
Napisano
A ja wciąż poluję na M1 i mam pytanie, czy austriacki M1 dużo różni się od M1 USA, i czy hełmy USA miały skórzane fasunki, czy tylko parciane.
Napisano
To była już inna odmiana M1 .....a kolega pytał czy m1 czy M2 ... Jeżeli te ity na paski boczne" są ruchome- piechota , a jeżeli się nie ruszają - spadochronowy M2 ( cena waha się od 500 zł do nawet 1200 zależy od stanu egzemplarza itp. POZDRAWIAM !
Napisano
Proponuję lekturę poniższej strony (wiarygodne i sprawdzone źródło informacji).
http://www.helmy.w8w.pl/amerykanski%20wz.M1.htm
Pozdrawiam
Tomasz
Napisano
Dzieci weź nie kalecz go tą jutą :| ! ( no ale to kwestia gustu ).... a o gustach się nie dyskutuje :) .Stock84 amerykańskie hełmy m1 i m2 nie posiadają nitów ( wciska się do nich tzw LINER piechociarski lub spadochronowy. Co do spadochronowego ;


Hełm spadochronowy

Po wprowadzenia do użytku hełmu M1 (1941 rok) rozpoczęto prace mające na celu opracowanie wersji dla jednostek spadochronowych. Efektem było powstanie hełmu M2 bazującego na podstawowych elementach składowych hełmu M1, poddanych nieznacznym modyfikacjom. W roku 1942 wprowadzony został hełm M2.
Posiadał czerep stalowy ze zgrzewanymi doń bezpośrednio uszami zawieszenia podpinki , mającymi kształt zbliżony do litery D. Paski podpinki, doszyte bezpośrednio, były nieznacznie dłuższe w swej górnej części i zaopatrzone w zatrzaski. Producentem czerepów stalowych hełmu M2 był McCord. Zaś produkcja ich trwała do lata 1943 roku, kiedy zrezygnowano z montażu odmiennych uszu zawieszeń i paski podpinki w wariancie spadochronowym montowano (doszywano) do zwykłych, standartowych czerepów M1. W sumie , w okresie między styczniem 1942 roku a grudniem 1944 roku powstało około 148 tysięcy czerepów stalowych M2 i M1 w odmianie spadochronowej. Wkłady stosowane do hełmów M2 i M1 w wersji spadochronowej w okresie od 1942 do 1944 roku były niczym innym jak zmodyfikowanymi, zwykłymi wkładami do hełmów M1. Modernizacja polegała na dodaniu do istniejącego fasunku dwu bawełnianych zawieszek w kształcie odwróconej litery A dla dodatkowego paska podpinki (zaopatrzonych na końcach w klamerki) oraz dwóch zatrzasków umiejscowionych po bokach, w dolnej części czerepu wkładu - umożliwiających przypięcie doń wspomnianych wyżej dłuższych pasków podpinki czerepu stalowego.
Należy zaznaczyć, że przez cały okres II Wojsny Światowej występował niedobór hełmów M1C i M2 i z tego powodu spora część spadochroniarzy w czasie desantu w Normandii skakała w zwykłych hełmach M1.

To parę informacji ;)

P.S
Zobacz czy farba jest korkowa czy nie ( hełm jest gładki czy chropowaty ) ?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie