Skocz do zawartości

Sępólno i okolice.


cobra10225

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciał bym zaciągnąć troszkę wiedzy z lat 1939 do 1945 a dokładnie interesują mnie mapy frontu z tych lat, mile widziane też zdjęcia finki itp, w sierpniu chciał bym ruszyć z wykopkami w tamtych terenach. Za wszelkie informacje dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pochodzę z tych terenów ale jedyne miejsca jakie znam to bunkry w kęsowie w tamtych terenach i kilka depozytów jeden dziadka drugi pradziadka a trzeci żołnierzy wh w studni gdzie kiedyś mieszkał mój dziadek, oraz opowieści miejscowych o zatopionych czołgach, jeden t-34 w Komierowie, trzy stugi w Przepałkowie itp.
Za udzielenie wszelkich info na temat walk w Przepałkowie będę bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten rodzynek trafiłeś ??
Historyjkę o Stugach opowiedział mi miejscowy w przepałkowie więc wątpię czy to prawda, spytałem go na jakiej głębokości są te stugi on na to że one są w bagnie z podwójnym dnem. Jedyne co trafiłem w Sępólnie to magazynek do stg44 oraz kilka łusek oraz inne ciekawostki, wszystko bez wykrywki. Przecież coś można znaleźć w Sępólnie zapewne słyszałem o złożonej broni w kościele na stryszku, oraz o szczątkach żołnierza niemieckiego gdy zburzyli stare przedszkole koło urzędu. Jeśli mógł byś wrzucić jakieś fotki fantów z tych terenów był bym wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tam uważasz ?? Jeszcze jest wiele ciekawych miejsc(obiektów), nawet w samym Sępólnie np: Schron poniemiecki koło starego PKP oraz wielka stalowa beczka do której wlewane było paliwo dla czołgów które jechały na front, oraz wiele, wiele zabytkowych budowli takich jak ''rodzynek'' Swietnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pytać ludzi, ale nie zawsze prawdę powiedzą, chociaż ja kilku osób popytałem i mam kilka informacji ale zbieżnych :)Najlepiej iść do kościoła do Kotewicza w lutowie albo do Lesnra w Sępólnie, ale raczej Lesner to nic nie powie, jeśli pokarzesz portfel to tak. Księża w tamtym okresie prowadzili kroniki itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witajcie. Okolice Sępólna to moje rodzinne strony, jak również tereny poszukiwań, chodzę tu i ówdzie dwa sezony. Z tego co wiem kroniki kościelne w Sępólnie się nie zachowały. Fanty wychodzą ale trzeba się nachodzić niemiłosiernie. Źródeł faktycznie jest bardzo mało. Sporo dowiedziałem się od ludzi. Pierwsze słyszę o szczątkach żołnierza koło urzędu, mieszkam niedaleko więc na pewno coś byłoby mi wiadomo, w prasie lokalnej cisza. Kilka lat temu podczas prac ziemnych, bodajże kopania gazociągu czy wodociągu, na obrzeżach Kamienia wykopano szczątki żołnierza wehrmahtu, razem z bronią itp, były nawet zdjecia w gazecie. Według źródeł niedaleko PKP był duży skład amunicji, nie chodziłem w tym rejonie, nie kuszę losu :) Z czołgami częściowo to prawda, na stugu, a właściwie jego skorupie skakałem jeszcze w połowie lat 90-tych, niedaleko zalega jeszcze jedna duża niespodzianka:D Parę osób wie dokładnie ale mam nadzieje nikt nie zdradzi;) Co jakis czas przyjeżdżają ekipy, słabo szukaja:) W samym Komierowie nie ma miejsca gdzie mógłby utopić się czołg, chyba że w stawach koło pałacu, więc ten t-34 to raczej bajka;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Co oznacza w przypadku tych czołgów słowo dokładnie"? Co do StuG IV nie musiał nic mówić, bo wóz ten wystawał ponad powierzchnię wody i od 1999 roku go tam nie ma. Co do pozostałych dwóch, jestem ciekaw jaką dokładność" mógł ustalić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Najlepiej iść do kościoła do Kotewicza w lutowie albo do Lesnra w Sępólnie, ale raczej Lesner to nic nie powie, jeśli pokarzesz portfel to tak. Księża w tamtym okresie prowadzili kroniki itp"


Archiwum parafii w Sępólnie obejmuje 260 teczek akt i starych ksiąg. Księga ślubów sięga 1860 roku, księga przyjetych do pierwszej komunii 1896 roku, księga zmarłych 1930 roku, a bierzmowanych 1945 roku. Tyle się zachowało, gdyby ktoś szukał informacji służę pomocą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie