Jump to content

Sępólno i okolice.


Recommended Posts

Witam chciał bym zaciągnąć troszkę wiedzy z lat 1939 do 1945 a dokładnie interesują mnie mapy frontu z tych lat, mile widziane też zdjęcia finki itp, w sierpniu chciał bym ruszyć z wykopkami w tamtych terenach. Za wszelkie informacje dziękuję.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Pochodzę z tych terenów ale jedyne miejsca jakie znam to bunkry w kęsowie w tamtych terenach i kilka depozytów jeden dziadka drugi pradziadka a trzeci żołnierzy wh w studni gdzie kiedyś mieszkał mój dziadek, oraz opowieści miejscowych o zatopionych czołgach, jeden t-34 w Komierowie, trzy stugi w Przepałkowie itp.
Za udzielenie wszelkich info na temat walk w Przepałkowie będę bardzo wdzięczny.
Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajne tereny, ostatnio nawet mnie zaskoczyły :) No i sama bliskość Ostbahn... a i same Chojnice ciekawe. Kiedyś czytałem o przemarszach Wielkiej Armii w twoich okolicach, natomiast twoja historia o Stugach .... urzekająca :)))
Link to comment
Share on other sites

Gdzie ten rodzynek trafiłeś ??
Historyjkę o Stugach opowiedział mi miejscowy w przepałkowie więc wątpię czy to prawda, spytałem go na jakiej głębokości są te stugi on na to że one są w bagnie z podwójnym dnem. Jedyne co trafiłem w Sępólnie to magazynek do stg44 oraz kilka łusek oraz inne ciekawostki, wszystko bez wykrywki. Przecież coś można znaleźć w Sępólnie zapewne słyszałem o złożonej broni w kościele na stryszku, oraz o szczątkach żołnierza niemieckiego gdy zburzyli stare przedszkole koło urzędu. Jeśli mógł byś wrzucić jakieś fotki fantów z tych terenów był bym wdzięczny.
Link to comment
Share on other sites

Czemu tam uważasz ?? Jeszcze jest wiele ciekawych miejsc(obiektów), nawet w samym Sępólnie np: Schron poniemiecki koło starego PKP oraz wielka stalowa beczka do której wlewane było paliwo dla czołgów które jechały na front, oraz wiele, wiele zabytkowych budowli takich jak ''rodzynek'' Swietnego.
Link to comment
Share on other sites

Najlepiej pytać ludzi, ale nie zawsze prawdę powiedzą, chociaż ja kilku osób popytałem i mam kilka informacji ale zbieżnych :)Najlepiej iść do kościoła do Kotewicza w lutowie albo do Lesnra w Sępólnie, ale raczej Lesner to nic nie powie, jeśli pokarzesz portfel to tak. Księża w tamtym okresie prowadzili kroniki itp.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Witajcie. Okolice Sępólna to moje rodzinne strony, jak również tereny poszukiwań, chodzę tu i ówdzie dwa sezony. Z tego co wiem kroniki kościelne w Sępólnie się nie zachowały. Fanty wychodzą ale trzeba się nachodzić niemiłosiernie. Źródeł faktycznie jest bardzo mało. Sporo dowiedziałem się od ludzi. Pierwsze słyszę o szczątkach żołnierza koło urzędu, mieszkam niedaleko więc na pewno coś byłoby mi wiadomo, w prasie lokalnej cisza. Kilka lat temu podczas prac ziemnych, bodajże kopania gazociągu czy wodociągu, na obrzeżach Kamienia wykopano szczątki żołnierza wehrmahtu, razem z bronią itp, były nawet zdjecia w gazecie. Według źródeł niedaleko PKP był duży skład amunicji, nie chodziłem w tym rejonie, nie kuszę losu :) Z czołgami częściowo to prawda, na stugu, a właściwie jego skorupie skakałem jeszcze w połowie lat 90-tych, niedaleko zalega jeszcze jedna duża niespodzianka:D Parę osób wie dokładnie ale mam nadzieje nikt nie zdradzi;) Co jakis czas przyjeżdżają ekipy, słabo szukaja:) W samym Komierowie nie ma miejsca gdzie mógłby utopić się czołg, chyba że w stawach koło pałacu, więc ten t-34 to raczej bajka;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Tak sie sklada ze rozmawialem z dziadziem i mowil dokladnie gdzie sie zatopily te trzy czolgi, no i pare miejsc zlorzenia '' czegos'' sie znajda, rolnicy pokazywali mi gdzie zolnierze skaldali cale skrzynie amunicji itp.
Link to comment
Share on other sites

Co oznacza w przypadku tych czołgów słowo dokładnie"? Co do StuG IV nie musiał nic mówić, bo wóz ten wystawał ponad powierzchnię wody i od 1999 roku go tam nie ma. Co do pozostałych dwóch, jestem ciekaw jaką dokładność" mógł ustalić.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Najlepiej iść do kościoła do Kotewicza w lutowie albo do Lesnra w Sępólnie, ale raczej Lesner to nic nie powie, jeśli pokarzesz portfel to tak. Księża w tamtym okresie prowadzili kroniki itp"


Archiwum parafii w Sępólnie obejmuje 260 teczek akt i starych ksiąg. Księga ślubów sięga 1860 roku, księga przyjetych do pierwszej komunii 1896 roku, księga zmarłych 1930 roku, a bierzmowanych 1945 roku. Tyle się zachowało, gdyby ktoś szukał informacji służę pomocą :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information