Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Szukanko

Częstotliwość czy zasięg?

Recommended Posts

Witam.
Zamierzam przesiąść się na Argo lub na jakiegoś moneciaka(może moneciaka rutusa,Pan Arek powiedział mi na początku lutego br. ,że nowy moneciak wyjdzie za 3 miesiące,ale ja znając życie nie jestem takim optymistą i spodziewam się jak zawsze opużnienia więc rozpatruję kupno innego monetkowca )Nasówa mi sie jedno pytanie: Co a może jakie konkretne metale lub przedmioty mogą(będą)gorzej widziane lub wcale przez Argo na 6,6 khz a przez moneciaka na np. 16 khz.Co konkretnie mogę stracić(jakiej wielkosci monetki i z jakich metali) i czy lepiej mieć głęboki Argo czy coś płytszego ale na 16 khz?Czy duży zasięg jest ważniejszy od monetkowej częstotliwości?.Chodzę z proxą i ładnie wybiera monetki dlatgo stąd też moje pytanko.
Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W wykrywaczu nie tylko częstotliwość jest ważna. Przykładowo jednym z najbardziej czułych na drobny kolor sprzętów (a przy tym mających świetny zasięg) jest White's XLT, który działa na niemal identycznej częstotliwości do Argo. W Xterze z drobnymi sreberkami świetnie sobie radzi częstotliwość 3kHz itp,itd:)

Pozdrawiam

VW

Share this post


Link to post
Share on other sites
Damian84 - Oczywiście masz rację, ale napisałem, że i 3kHz świetnie sobie z nimi radzi co pokazuje, że nie wszystko jest zależne od częstotliwości.

Pozdrawiam

VW

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie do VW, jak nie wszystko jest zależne od czestotliwości, to od czego jeszcze? Ja swiom All-em nakopałem już baardzo dużo duperelek, a pracuje on na 5200Hz, więc ja jako totalny laik tak sobie myslę, że wypuszczanie wykrywek stricte na drobnicę(wysoka częstotliwośc), to nabijanie ludzi w butlę, jak się myle to wytłumacz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam!
Cyt.Kol.VanWordena....W wykrywaczu nie tylko częstotliwość jest ważna. Przykładowo jednym z najbardziej czułych na drobny kolor sprzętów (a przy tym mających świetny zasięg) jest White's XLT, który działa na niemal identycznej częstotliwości do Argo."

Kolego VanWorden,a czy przypadkiem nie jest odwrotnie,tj.,czy Argo nie działa na niemal identycznej częstotliwości do XLT ?! I czy to działanie faktycznie jest niemal identyczne wg.Kolegi ?! No i ta odpowiedż na temat X-terry...Bez komentarza!

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Detektor wysokoczęstotliwościowy będzie z kilku względów skuteczniejszy na ekstremalne drobiazgi. Np. cieniutki złoty pierścionek , albo cienki łańcuszek, bardzo cienkie monety, itp.
Generalnie na wysokiej częstotliwości zdolność do detekcji takich przedmiotów w GRUNCIE ( !!! ) będzie lepsza z powodu większej amplitudy odpowiedzi takich celów w stosunku do odpowiedzi gruntu jak i tego iż są one wyżej identyfikowane .
Np. na niskiej częstotliwości cieniutka srebrna moneta daje odczyt +5 a na wysokiej już +20 ( w powietrzu )
Praktyczna różnica będzie taka, że bardzo drobny cel powiedzmy na głębokości 20 cm , na 6,6 kHz będzie widziany bardzo słabo , w dodatku z identyfikacją w zakresie żelaza - a na 16 kHz , sygnał będzie mocniejszy i w dodatku identyfikowany w zakresie koloru. Tylko tyle albo aż tyle - kopiesz ,albo nie kopiesz ;-)

PS ' Faktycznie kolego Samgnus masz rację - działanie obydwu detektorów absolutnie nie jest identyczne. Jest nieporównywalne. Jeden z nich ma przyjazny interfejs użytkownika - i ustawienie dyskryminacji nie jest koszmarem.
Podobnie ten sam wykrywacz ma możliwość edycji tonów....Czułość nie jest rozbita na kilka ustawień tylko jest jedna ( dla jednych wada, ale dla znakomitej większości zaleta )
Zasięg obydwu jest identyczny , ale jeden z nich może być z filtrami potrójnymi ( jak konkurencja ) albo podwójnymi - i tu już jest zasadnicza, kolosalna różnica jeśli chodzi o szybkość, rozdzielczość i maskowanie.

Pozdrawiam RUTUS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rutusie, to że mały głęboki kolorek jest sygnalizowany w zakresie ujemnym, wynika z wbudowanego błędu metody pomiarowo-obliczeniowej, a nie jest to cecha którą można przypisać małej lub dużej częstotliwości.
Owszem, dla dużej częstotliwości mała srebrna monetka będzie dużo bardziej masywna niż dla małej częstotliwości, ale są przecież jednocześnie i wady. Odróżnienie masywnej rdzy od dużej srebrnej monety będzie dla dynamika z dużą częstotliwości nieporównanie większym wyzwaniem, niż dla dynamika z częstotliwością małą. Wszystko zależy, kto z jakimi przypadkami spotyka się częściej i czego kopanie bardziej mu życie uprzykrza.
XLT o ile mi wiadomo miał być sprzętem prawdziwie uniwersalnym, a nie tylko na drobny kolorek. Dlatego ma średnią częstotliwość pracy. Na drobny kolorek zrobili MXT. Z nim powinieneś porównać swoją konstrukcję.

Nie jestem rzecznikiem Whitesa, ale już nie pamiętam, kiedy przestawiałem dyskryminację. Tego się nie rusza, chyba że jest jakaś ekstra potrzeba. Zgadzam się, że menu w XLT/DFX jest po prostu do bani. Ale niektóre opcje są niezmiernie użyteczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nikt - zwróć uwagę na to, że ja pisałem tylko o częstotliwości pracy XLT (6.595) i Argo (6329 do 6944) i nie porównywałem funkcji czy zasady działania obu sprzętów, proponuję więc czytać uważniej wcześniejsze posty a nie tylko na szybko post kogoś, kto nie zrozumiał tego co zostało napisane.
samgnus - z czym konkretnie masz problem? Używałeś Xterry z częstotiwością 3kHz? Spróbuj i zobaczysz jak sobie radzi z drobnym srebrem, zwłaszcza w warunkach w których inne sprzęty mają problem.

Pozdrawiam

VW

Share this post


Link to post
Share on other sites
VanWorden - ok, rozumiem. Częstotliwość jest taka sama - nie ma o czym dyskutować ;-)

Grzegorzu Brzęczyszczykiewiczu - ja się w ogóle zastanawiam czy podejmować z Tobą jakiekolwiek dyskusje. W sumie -im mniej wiesz tym lepiej dla mnie....ale niech Ci będzie ;-)
wbudowanego błędu metody pomiarowo-obliczeniowej " - masło maślane czyli mądre słowa nic nie znaczące...Albo dyskutujemy o konkretach albo w ogóle .....
ie jest to cecha którą można przypisać małej lub dużej częstotliwości." - ja nie przypisuję - ja tylko piszę ,że częstotliwość pracy ( między innymi ) będzie miała wpływ na stopień występowania tego zjawiska ponieważ stosunek sygnału użytecznego do sygnału od gruntu w funkcji częstotliwości się zmienia , oraz zmienia się faza sygnału użytecznego.

ale są przecież jednocześnie i wady." - wiem , sprawa bezdyskusyjna. Coś za coś , cudów nie ma .

 nim powinieneś porównać swoją konstrukcję." - ja pisząc o różnicach w zachowaniu detektora nisko i wysoko częstotliwościowego nie porównywałem żadnej konkretnej konstrukcji.

pozdrawiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja mam prośbę do Pana Brzęczyszczykiewicza.
Proszę zrobić własną wykrywkę. Z tego co czytam to Pańska wiedza nt elektroniki daleko wykracza poza standardową a cała reszta to ignoranci, którym nie warto nic tłumaczyć i z nimi dyskutować.
Wiedza nt wykrywek jeszcze większa. Tutaj już nikt nie wie więcej.

Więc w czym problem? Po co się kłócić, po co udowadniać, po co nerwy? Trzeba wypuścić pogromcę Deusa (który jest oczywiście najlepszym wykrywaczem na świecie) za 1/3 jego ceny. Bo jak Pan często powtarza to nic w wykrywkach z wyższej półki nie uzasadnia ich ceny.

Będzie Pan bogaty i zamknie buzie tej całej forumowej amatorszczyźnie z Panem Rutusem i Armandem na czele ;)

Zaznaczam że moja wiedza na temat elektroniki jest niewielka i ogranicza się do podstaw. Dla mnie jawi się Pan jako ktoś pokroju Zeusa, siedzącego przed kompem na straży bezkresnych oceanów głupoty polskich detektorystów.

Pozdrawiam serdecznie

Share this post


Link to post
Share on other sites
nikt - no to Ty uważasz, że nie ma o czym dyskutować, nie ja. Ja tylko dałem przykład częstotliwości XLT i Argo bo O TYM był oryginalny post i pytanie kolegi Szukanko, a nie o przyjaznym intefejsie..możliwości edycji tonów" i innych, niewątpliwych zaletach Twojego Argo ;-)

Pozdrawiam

VW

Share this post


Link to post
Share on other sites
\" wbudowanego błędu metody pomiarowo-obliczeniowej - masło maślane czyli mądre słowa nic nie znaczące...Albo dyskutujemy o konkretach albo w ogóle ....."
To nie jest bzdura. Gdybym chciał napisać jaśniej, to bym napisał. A napisałem tyle ile chciałem - że ten efekt nie jest powszechny. Ale, jak sam raczyłeś napisać, im mniej wiesz, tym lepiej". Czyli wyjaśniania nie będzie, choć ja tam akurat specjalnych obaw nie czuję ;)

Jacho, jakie nerwy tu gdzieś widzisz? Czemu doszukujesz się jakiejś rozgrywki czy awantury, gdzie jej nie ma?
Co to co napisałem, ma wspólnego z tym co i kiedy zrobię? Tym bardziej za ile? I skąd wiesz, że w ogóle potrzebuję pieniędzy forumowiczów Odkrywcy? :]
Trzymajmy się tematu, bez wstawek takich jak Twoje.
Przeszkadzają Ci moje posty, to po prostu ich nie czytaj, ale i nie komentuj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Reasumując : częstotliwość ma znaczenie. Jeśli weźmiemy dwa wykrywacze o różnych częstotliwościach i tych samych zasięgach w powietrzu na jakiś obiekt, to w gruncie jeden z nich będzie na większej głębokości wskazywał w miarę poprawne ID a tym samym będzie zdolny do poprawnej detekcji przedmiotu.

pozdrawiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites
To bardziej niż oczywiste. Ale z tego się nie da wyciągnąć wniosku postawionego wcześniej. 2 różne wykrywacze będą miały ogólnie różne właściwości. A więc wyrokowanie na tej podstawie, że jakaś konkretna cecha jest powodem takiego a nie innego wyniku, jest błędem.
Zgodzę się za to z twierdzeniem, że w ogólnym przypadku typowej konstrukcji wykrywacza dynamicznego, czułość na obiekty o małej stałej czasowej jest większa dla większych częstotliwości. Tyle że nic więcej do tego zdania, bez naginania prawdy już bym nie dodał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zielony - tu nie ma nic dziwnego. Xterra jest ogólnie piekielnie czułym sprzętem i oczywiste jest, że na typowy grunt i zaśmiecone miejsca na drobny kolor założyłbym jakąś cewkę H", ale w pewnych miejscach wysoka częstotliwość (cały czas piszę o Xterze) daje efekt odwrotny od zamierzonego.
Z kolei założenie 3kHz daje świetne efekty na srebro niemal w każdym terenie, praktycznie bez straty na czułości a w pewnych miejscach jest jedyną cewką do Xterry, która daje zadowalające rezultaty. Wielu użytkowników Xterry bardzo żałuje, że firma potraktowała tę częstotliwość po macoszemu, oferując jedynie jedną sondę z tą częstotliwością. Dlatego sądzę, że temat częstotliwości został zmitologizowany na forach i choć zasada jest prosta na papierze to efekty są różne w różnych sprzętach i w różnych terenach.

Pozdrawiam

VW

Share this post


Link to post
Share on other sites
Będę szczery- niektórych rzeczy jeszcze nie rozumiesz.

Zrób sobie to co ja zrobiłem - kilka wykrywaczy o IDENTYCZNEJ konstrukcji różniących się tylko częstotliwością. Zbadaj odpowiedź gruntu dla tych kilku częstotliwości , podobnie zbadaj amplitudę i fazę odpowiedzi różnych przedmiotów. Zbadaj to zarówno w pomiarach statycznych i dynamicznych. Zrób testy głębokości detekcji i poprawności ID tych przedmiotów w gruncie . Zrób analizę pracy filtrów detektora na samym czystym gruncie. Naprawdę wiele w ten sposób można zrozumieć. Jeśli do tego dołożysz warianty z różnymi sondami - to zrozumiesz.

pozdrawiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nikt, a można prosić o wnioski z tych testów. Przy takim bagażu testów i doświadczeń wnioski są bardzo cenne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście chodzi mi o wnioski ogólne, czyli zależności
częstotliwość/zasięg w gruncie vs w powietrzu,
częstotliwość/mineralizacja,
częstotliwość/wielkość wykrywanego przedmiotu,
częstotliwość/wrażliwość na zakłócenia itp. itd.

Szkoda że nie można edytować postów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ma sprawy - wnioskami ogólnymi przydatnymi dla poszukiwaczy i użytkowników a nie dla konstruktorów chętnie się podzielę.
Należy sobie tylko zdawać sprawę ,że dotyczą ogólnych tendencji ponieważ są to wnioski oparte o IDENTYCZNE wykrywacze. W szczególnych wypadkach porównania różnych marek i modeli wykrywaczy może się okazać ,że coś nie będzie zgodne z tym co zaobserwowałem z powodu różnic konstrukcyjnych poszczególnych wykrywaczy. I wnioski dotyczą tylko detekcji kolorowej drobnicy.
W dynamice na dyskryminacji odcinającej żelazo:

- im wyższa częstotliwość tym lepsza detekcja drobnicy w gruncie.
- im wyższa częstotliwość tym gorsza detekcja obiektów wysoko przewodzących ( grube srebrne monety ) w gruncie.
- im wyższa częstotliwość tym gorsza dyskryminacja
- z dwóch sond ( koncentrycznej i DD ) o identycznych zasięgach w powietrzu w gruncie głębsza będzie DD
- dla wykrywaczy o dużym zasięgu w powietrzu z dwóch sond zawsze głębsza będzie DD pomimo że w powietrzu większy zasięg będzie miała koncentryczna.
- częstotliwość/ zakłócenia - w pewnym sensie można wnioskować o większej odporności wykrywaczy wysokoczęstotliwościowych.
- częstotliwość/ odpowiedź gruntu - to akurat paradoksalnie w ogóle nie jest ważne.

pozdrawiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak zachowywałby się wykrywacz o częstotliwosci > 3khz i relatywnie dużej cewce, powiedzmy ok 30cm na drobnicę?

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information