Skocz do zawartości

DP 28 w armii niemieckiej


greku

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiły się głosy o magazynkach dykty z amunicją 7.92x57mm ale żadnych źródeł jak dotąd nie widziałem, zdjęć, może ktoś dysponuję,bo jak dotąd nie ma żadnego autorytarnego źródła na którym można by się opierać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam.Kiedyś czytałem w jakiejś myśliwskiej gazecie artykuł,jak to ruskie przerabiali zdobyczną amunicję.Czyli odwrotna sytuacja-nie giwerę do naboju,tylko nabój do giwery.Nie pamiętam dokładnie szczegółów(dawno to czytałem),ale ogólnie przerabiali naboje mausera do mosina i 9mm para na naboje do pepeszki.Odbywało się to za pomocą ręcznej prasy,która zmieniała kształt i kaliber naboi.Ponoć to się sprawdzało,tylko było mało wydajne,bo czasochłonne.Ponoć w jakimś ichnim muzeum zachowała się jedna taka prasa.Jeżeli ma ktoś gdzieś tę gazetkę i mógłby przesłać skan,to byłoby miło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego Vis. Obejrzałem sobie fotki z podanych odnośników. Na zdjęciu z odkrywcy nie mogę nic szczególnego stwierdzić bo jest zbyt niewyraźne. Na zdjęciach z aukcji natomiast widzę wyraźnie , że wystawione stópki różnią się drobnymi szczegółami od moich. Konkretnie to w moich są wspawane poprzeczne blachy wzmacniające w nogach od wewnątrz i inny jest zaczep spinający stópki. Może inna produkcja ale jednak różnica jest. Małek to w mim gronie potocznie Mauser.
Szanowny kolego Bjar. Tak się składa , że w tym miejscu rozebrany został cały karabin , a ja mam znaleziony tam talerz. Jest to zwyczajny talerz , ma popychacz w kształcie naboju mosinowskiego ale różni się istotnym szczegółem . Ma
wykonany precyzyjnie za pomocą frezu cały klocek podajnika na nabój mauserowski , który to klocek jest całkiem fachowo przynitowany. Takich talerzy leżało tam kilka.Podążając Panowie drogą Waszej teorii należało by założyć , że kacapom chciało się zadać tyle trudu aby przerabiać swoją broń na inny nabój. Pytanie tylko po co mieli by to czynić kiedy mogli zasypać Niemców worami własnej amo. Myślę , że Niemcy
po tym jak zdobyli dość znaczne ilości tej broni zaadoptowali DP28 do swoich potrzeb.Taka jest moja teza i będę jej bronił - mam namacalne dwa dowody w postaci talerza i stópek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadasz typowe stopki przerobione ze stopek do ptrs41 na potrzeby DP.Widać to jak byk,jest to sprawa oczywista na co przedstawiłem dowody.Drobne różnice nie mają tu nic do rzeczy,bo zależały od zakładu który takowe przeróbki wykonywał,czy producenta.
Jednak Ty nie posiadając wiedzy o takich niuansach,snujesz swoje jak sądzisz nie zachwiane tezy oparte na domniemaniach i uparcie się ich trzymasz.
Co do magazynka,jeśli takowy posiadasz to czekamy na dowody/zdjęcia ukazujące tą rzekomą przeróbkę,bez tego nawet nie ma o czym gadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zwyczajny talerz , ma popychacz w kształcie naboju mosinowskiego ale różni się istotnym szczegółem . Ma
wykonany precyzyjnie za pomocą frezu cały klocek podajnika na nabój mauserowski , który to klocek jest całkiem fachowo przynitowany"

http://www.collect-militaria.com/index/listings/page410.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę jeszcze raz: DP 28 w niewielkich ilościach były przezbrajane na naboje mausera we Wrocławiu i zapewne nie tylko tam. Nie ma w tym niczego niezwykłego biorąc pod uwagę jakie kombinacje Niemcy robili pod koniec wojny, np. konstrukcje typu Volksgewehr. Egzemplarze znalezione we Wrocławiu zapewne gdzieś w Polsce w prywatnych kolekcjach są ale z oczywistych względów nikt się nimi nie pochwali. Ale jak ktoś robi założenie, że jeżeli czegoś nie widział to na pewno to nie istnieje, to się go nie przekona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy ktoś w coś wierzy czy nie. Po prostu, nikt nie podał jak dotąd żadnych źródeł na których można by się oprzeć. A to że ktoś kiedyś coś trafił co było przerobione czy nie przerobione bez podania dowodów po prostu jest pustym gadaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie jest słowo przeciw słowu i bez konkretnego przykładu broni nie da się przekonać nikogo ani w tę ani w drugą stronę. W zasadzie wystarczyłoby pokazać zamek od DP-28 z czółkiem przystosowanym pod nabój 7,92x57 i by było po sprawie. Co do konwersji magazynka, nie wydaje mi się, żeby jakakolwiek konwersja była wymagana, bo wynika to z budowy tego magazynka. Dyskusyjna kwestia jest czy taka przeróbka skutecznie by strzelała, może byłyby częste zacięcia, może to był tylko krótkoseryjny nieudany eksperyment, kto wie. Jak egzemplarze znaleziono na Maślicach, to nie takie cuda tam trafiały, różne eksperymentalne przeróbki również tam wylądowały, a nawet szkolne przekroje broni. Tak czy siak, bez konkretnego zdjęcia nikogo się przekonać nie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Po co te emocje. Ja rzuciłem tezę w oparciu o namacalne dowody rzeczowe i ich oględziny. Nie zarzuciłem Ci kolego Vis kłamstwa tak jak Ty mi , choć Ty opierasz swoją wiedzę na niuansach i zdjęciach , a ja na tym co trzymałem w ręku. Ponadto przez 21 lat uprawiania swojego hobby przeczytałem może więcej książek niż ci się wydaje , a mimo tego nie obrażam nikogo. Pokazałem Wam zdjęcie tego co mam w ręku , a na zdjęcie talerza niedowiarki muszą poczekać . Załączę je wkrótce. Myślę jednak , że to i tak nic nie da bo zaraz dostanę odpowiedź , że to fotomontaż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol remus231,nie obraziłem Cię nigdzie i nie zarzuciłem kłamstwa,czytaj że zrozumieniem.Jedynie uważam że masz mylne pojęcie o posiadanych elementach DP.
Ogólnie uważam w tym momencie że dalszy spór nie ma sensu,co miałem napisać to napisałem popierając to dowodami.Teraz udowodnij mi że się mylę.

I nie twierdze że na 100% przeróbek nie było,tyle że jeszcze nikt takiego nie pokazał poza ktoś tam widział"
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie