Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Kobieras39

Cmentarz z I wojny znika -Kiernozia

Recommended Posts

wczoraj będąc w okolicy Kiernozi( Łowickie), patrze a tu cmentarz z I wojny który był zarośnięty ogrodzony nowym płotem i wkarczowany ,tylko że też zniwelowany.Okazało się że przyłączono go do zwykłego katolickiego jako teren pod pochówki, liczyłem że piękny głaz przy przejściu na teren z katolickiego to pamiątkowy o tym że to teren cmentarza z I wojnny , niestety piękny głaz to pamiątka założenia nowej części katolickiej.Jak dla mnie to mega żenada, wiem że ksiądz lokalny musi zarabiać na zmarłych ale czy koniecznie po rupach "poległych żołnierzy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
powiem ci że wiele wojskowych z I/II wojny zostaje zniszczona nawet nieświadomie okolice skc-e są usłane wieloma takimi CM.

Przykładem może być CM I War google 51.977087, 20.219114 |kapliczka|

II War okolice słupia-jeżów google 51.837382, 19.967844 |kapliczka|

Trasa 70 Skc-e/Lowicz 280m za Mokra Prawa google 51.997162, 20.099219 |lasek nowe groby|

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba naginasz prawdę Kobierasie. Cmentarz o którym piszesz to cmentarz ewangelicki z 2 połowy XIX wieku. Na tym cmentarzu nigdy nie byli pochowani żołnierze tylko mieszkańcy gminy Kiernozia. Cmentarz został zagospodarowany jak każdy normlany cmentarz grzebalny (jeśli nikt nie obchodzi grobu jest on likwidowany). Miejsce przed przyłączeniem do parafialnego cmentarza było jak wspomniałeś zarośnięte i przykrytę górą śmieci i ekskrementów. Więc dobrze że doprowadzone je do kultury, w ramach pamięci ludzi którzy zostali tam pochowani zostało pozostawiona część starego muru okaljącego cmentarz z płaskorzeźbą (wystarczyło sie dogłębniej rozejrzeć). Poza tym jakbyś intersowała się historią pochówku ludzi oddających życie za ojczyzne na cmentarzu parafialnym, odkryto i poddaje się reneowacji grób zbiorowy bezimiennych powstańców, który znajduje się po lewo przy murze od nowej bramy cmentarnej. Na cmentarzu parafialnym jest równiez pochowanych wielu zbowidowców. Więc jeśli nie znasz histori tego miesjca nie komentuj i nie obrzucaj błotem ludzi. Cmentarz wojenny z poległymi żołnieżami znajduje się przy ul. Sobockiej w Kiernozi. A żołnierze którzy pochodzą z Kiernzi a polegli w walkach poza jej terenem upamiętniają tablice zamontowane na kościele parafialnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba ty się nie znasz na historii , cmentarz po pierwsze jest częściowo ewangelicki a jeśli nie jesteś w temacie to powiem ci że ja jestem i takie kwestie powinny być uzgadniane z najbliższą parafią ewangelicką któej własnością lub pod której opieką jest takowy teren, po drugie jak nie umiesz dojrzeć czegoś o czym piszesz to nie pisz bzdetów, obelisk który został wlepiony w mur to własnie pomnik I wojenny koło kwatery z I wojny wiem że płaskorzeźba ze zbrojami i sztandarami oraz krzyżem żelaznym na zwieńczeniu nie wiele ci mówi ale tak to kwatera z I wojny .
Co do tej kwatery nie podległa ona komasacji w latach 30 tych. Cmentarz na sobockiej to cmentarz żołnierzy polskich , ale wiem teraz moda nasatła tylko na to co Polskie i poprawne politycznie jak za komuny.
Jeśli jestes z okolicy to mało wiesz o swojej okolicy.
p.s jak jestes takim regionalistą to zamij się lepiej rozkradzionym cmentarzem z I wojny w Chąśnie... choć to może nie jest zbyt patryiotyczne jak dla niektórych

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pogratulować wiedzy i błyskotliwości, oraz poszanowania dla losu zmarłych Leloo123..

Cmentarz został zagospodarowany jak każdy normlany cmentarz grzebalny (jeśli nikt nie obchodzi grobu jest on likwidowany)"

Dla mnie normalny cmentarz to taki, gdzie będę pochowany i nikt nie zbezcześci mojego grobu, a takie działanie jakie opisujesz, wygląda mi raczej na barbarzyńskie robienie łatwej kasy, kosztem produkowania" nowych miejsc pod pochówek, przy minimalnym wkładzie finansowym, bądź też na zarabianie poprzez pobieranie opłat od rodziny za przedłużenie pobytu pochowanego na cmentarzu.

Twoja wypowiedź jest żałosna, tak samo jak podejście..
Pojawiła się tu pewnie zupełnie przypadkiem ?
Uderz w stół, a nożyce się odezwą ?
Czyżbyś bronił orania heretyckich" cmentarzy?

Znaczy się jak jest cmentarz i się go przeora, to wystarczy wkleić tablicę pamiątkową, i jest po sprawie?

Ciekawych i jakże wspaniałomyślnych wypowiedzi można czasem poczytać..
Wnioskuję po słownictwie iż nauka nie jest Ci obca, a jednak w historii masz chyba spore zaległości..


bez pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chodzi teraz o walkę z kim kolwiek , chodzi o pochopne czyny , pozatym jeśli już coś się robi , sądze że warto to naprawde upamiętnić płytą tego rodzaju co ekstra kamień węgielny , na którym jest notka że to teren pod nowy cmentarz.Jestem ciekaw czy coś się zmieni w tej kwesti pożyjemy zobaczymy a kwatere I wojenna powinno się upamiętnić w szczególności , co by niektórzy nie zapomnieli że za ojczyzne " nie tylko gineli ludzie w 1939 roku.
A chyba zapomniał ktoś tu że w armiach zaborczych gineli też Polacy, ale przecież każdy zasługuje na godny pochówek.
Nie będe się nad tym już rozpisywał choć dziwna sprawa że coś co ujęte jest ochroną znika.Licze choć na jakąś tablice bo nie widze sensu dalszego bicia piany nad tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...też mi sie wydaje że w tym kraju coraz mocniej wypiera sie pamięc o innych nacjach. Historia ziem polskich musi byc jednolita, nie ma miejsca dla innych. Zwłaszcza na ziemiach odzyskanych/zabranych...Smutne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Takich magików od zagospodarowania cmentarzy mam w pobliżu lepszych.
Na pewno część z Was słyszała a miejscowości Wieldządz, gdzie w poewangelickim kościele, który po wojnie służył jako magazyn zbożowy, gość urządził dyskotekę. I to jest pikuś. Bo za kościołem były pozostałości cmentarza, które zepchnięto. W tym miejscu powstał...parking. I śladu nawet po cmentarzu nie zostało, a miejscowy ksiądz przybytek poświęcił.
Co sytuacji opisywanej przez Kobierasa- normalka. Przecież to ewangelickie. Jak ewangelickie, to niemieckie. Co niemieckie to przecież można zdewastować, bo Polacy tam nie leżą (sic!). Normalne podejście polskiego przedsiębiorcy, jakim ksiądz jest. Zamiast zadbać o cmentarz, oczyścić- jak dzieje się w różnych miejscach Polski- łatwiej szybciej i co najważniejsze korzystniej na nim ulokować nową nekropolię (bardzo lubię to słowo).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie że bym był zwolennikiem przerabiania kościołów na dyskoteki cmentarzy na parkingi ale bez powtórnych pochówków i tych iecnych" praktyk przenoszenia i gospodarowania miejscami wiecznego spoczynku musielibyśmy mieszkać w wieżowcach do nieba albo na bagnach... Choć to może i nie trafiony pomysł bo tam też chowano... Rzeki? Również... Licząc ilu ludzi zmarło od czasu gdy zaczęto ich grzebać mnożąc ich razy ilość miejsca na pochówek to nie starczyło by miejsca dla żyjących dzisiaj... Normalna metoda, że to do rodziny należy opieka nad grobami... tak było od prawieków... i dziś na cmentarzach...
Jedynie co mi przychodzi na myśl w podobnych przypadkach to komasacja zmarłych(znana też od prawieków) w tych miejscach ale i buchalteria z tym związana - czyli zbiorcza mogiła dla przeniesionych" i jeśli to możliwe to jakieś inskrypcje na nowym miejscu .
A jeśli czytam o tym, że dziś krzywdzi inne wyznania i nacje, to to mnie niestety pusty śmiech ogarnia... Dziś na topie jest w Polsce odnajdywanie wszystkiego co tylko związane z ajeźdźcami" wystawianie im pomników itp itd... Abstrahując od wyznania...
Najeźdźcy napisałem w kontekście nowych badań w sferze badań nad wędrówkami ludów i implikacjami z tematem związanymi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martian czyżby typowy pogląd prawdziwego Polaka"?czy każdy ewangelik lub inny protestant to najeźdzca?chyba nie raczej w moich okolicach to najbardziej rdzenna ludność koloijna, więc po co te frazesy , własnie niemcy i żydzi zakładali miasta i miasteczka w okolicy mojej i stanowili 80% ich mieszkańców .Ale jak to bywa dobrzy prawdziwi Polacy " już w latach 60 postarali się o zniszczenie wszytskiego co stanowiło dowód o wielokurturowości centralnej Polski dobrze że fabryk i kamienic się nie unaradawia;]na jedną modłe;]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kobieras nie baw się w filozofa i nie szafuj tu określeniami... Działo się tak i dzieje to w każdym kraju nie tylko w Polsce... Zwykłe koło dziejów i tyle... Nie zatrzymasz... Jak nie zatrzymali na ten przykład Niemcy, Rosjanie, Włosi i .......... No chyba, że nie zrozumiałeś wpisu w kontekście historycznym.
Ps
A co do prawdziwego Polaka to mam ostatnio wątpliwości sam w stosunku do siebie...;)))
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_von_Lettow-Vorbeck troszkę dalszy wujek;) po kądzieli...;)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
8total4 (10702 / 108) 2010-11-06 00:37:29
Dla mnie normalny cmentarz to taki, gdzie będę pochowany i nikt nie zbezcześci mojego grobu,


No i dla tego ja od zawsze popieram kremacje :)
Ksiadz ma gowno z tego, kamieniarz ma gowno z tego, trumniarz ma gowno z tego :)
Rodzina zachowuje pieniadze na fajna stype a moje prochy moga rozwiac na wietrze, zostawic w sloiku w szafce niechby i na cmentarzu, postawic na telewizorze albo nawet zjesc z zupa grochowa. Po smierci jest mi wszystko jedno a przynajmniej moj pogrzeb nie napasie kilku zbednych brzuchow scierwojadow. To juz na pewno sprawi mi satysfakcje posmiertna :)
A brak mozliwosci zbeszczeszczenia grobu dostaje w promocji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i takie małe ps jeszcze do Kobierasa... Warszawę i Wrocław, Drezno i wiele innych należało by przenieść obok... Petycja?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Spokojnie Kobieras - w Ostrołęce na cmentarzu miejskim zabudowanych zostało nowymi pochówkami (lata 60-90-te i dalej) około 500 pojedynczych grobów żołnierzy niemieckich, w tym wielu z 3 DPanc SS Totenkopf" i 5 DPanc SS Wiking" i się nikt tym nie zmartwił ;) Bajka w stylu: moja babcia leży na esesmanie" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information