Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
bjar_1

Ulotka (islam) z okresu II w.ś.

Question

• 0

Wczorajsze znalezisko kolegi. Wyszło to z innymi popierdółkami spod podłogi starego domu, w którym w okresie od listopada '44 do stycznia '45 roku kwaterowali Hiwisi" (prawdopodobnie z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu).
Co to za ciekawostka? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!

Widok ogólny, wymiary 137 mm x 71 mm...

http://img691.imageshack.us/f/img7897e.jpg/

Recommended Posts

• 0
Wśród innych przedmiotów stamtąd było jeszcze coś ewidentnie po ostlegionistach ?

• 0
Gra lub modlitwa kałmucka. Prawdopodobnie pozostalosc po Korpusie Kawalerii Kałmuckiej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Korpus_Kawalerii_Ka%C5%82muckiej

• 0
Ano szwędała się kałmucka kawaleria po okolicy...
Jednak może jakieś konkretniejsze informacje - nie wierzę, że nikt islamu nie zna ;)

• 0
Tu Cie zawiode, otóz ten papier niema nic wspólnego z Islamem i tym bardziej z alfabetem arabskim.
Co tu mamy to sanskryt lub prakryt, a tlumacza tegoz jezyka to bedzie cholernie ciezko znalesc...

• 0
Skłaniałbym się w tym kierunku.Wbiłeś mi niezłego gwoździa tym czymś.Jak dla mnie wygląda to na coś w rodzaju łamigłowki,rebusu,szarady.

• 0
Czy było coś jeszcze ,co mogłoby wskazywać na jakąkolwiek narodowość? Nie jestem językoznawcą i widzę,że chyba nikt tutaj na forum nim nie jest a szkoda.Języki ałtajskie są tak obszerną grupą językową,żę moja głowa nie może ich ogarnąć a właśnie jednym z nich posługiwał się wg.mnie były właściciel tegoż przedmiotu.

• 0
Wygląda na pismo ujgurskie lub jego pochodne- mongolskie lub odo biczig", czyli kałmucko- ojrackie. Kałmucy rosyjscy przestali używać tego pisma w 1924 roku.

• 0
Jak już pisałem znalezione podczas zrywania starej podłogi z innymi przedmiotami niemieckiego/wojskowego pochodzenia. Według relacji świadków do I.1945 roku dom zajmowali mongoły", jak to w moich rejonach określani są obcoplemienni" w niemieckiej służbie... W moich okolicach bywali przewaznie ci z Azerbejdżaniu i Turkmenistanu, bo Kozaków i Tatarów raczej nie ma co brać pod uwagę w tym przypadku...

• 0
Panie Kolego, Azerowie to Turcy i używali dawniej alfabetu arabskiego, podobnie jak Turkmeni, Uzbecy etc. Twoje pismo nie jest pismem arabskich, ale raczej na pewno którymś wywodzącym się z pisma ujgurskiego, najprawdopodobniej kałmucko- ojrackie.