Skocz do zawartości

Urzędnicy pytają się Rosji, czy mogą przenieść pomnik


kindzal

Rekomendowane odpowiedzi

Ruskie miały kategoryczny zakaz mordowania,grabienia,gwałtów na ziemiach polskich by nie wzbudzać nienawiści do wschodniego brata"
Przykład ze wspomnień dziadka:
1944rok,podkarpacie,szkopy uciekły,parę godzin później weszły jednostki radzieckie.
Pijany sołdat zaczął dobierać się do nastoletniej wtedy kuzynki dziadka.Zauważył to jakiś oficer radziecki,wyciągnął sołdata z chaty za fraki,i od razu zastrzelił.Bez żadnego sądu,by był przykład dla innych.
Odbili więc sobie na ziemiach niemieckich,tak jak nawoływała propaganda..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie ma słowa o pomnikach. A szczególnie takich, którego cokół przeznaczony dla bohatera Bitwy Warszawskiej ks. Ignacego Skorupki został bezczelnie zaanektowany pod "braterstwo."

Ponoć Skorupka dostał zabłąkaną kule w opłotkach wsi a nie szarżując z krzyżem w rękach na rosjan jak to pokazali w filmie..
Ale Polacy lubią robić bohaterów dla mas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć Skorupka dostał zabłąkaną kule w opłotkach wsi a nie szarżując z krzyżem w rękach na rosjan jak to pokazali w filmie..
Ale Polacy lubią robić bohaterów dla mas."
@hebda
Wiesz to na pewno?
Marszałek też jest takim bohaterem dla mas? Ponoć to nie on jest autorem zwycięstwa 20 roku.
Bohaterów dla mas to lubią robić chyba nie tylko Polacy.

A co do suwerenności naszego państwa, to ja przynajmniej od roku nie mam już złudzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, to że polskie władze pytają o zdanie a nie proszą o decyzję obcą ambasadę, której obywatele są na tym pomniku przedstawieni w sprawie przesunięcia pomnika świadczy o tym, że jednak żyjemy w cywilizowanym kraju, w którym przestrzega się dobrych obyczajów.
Przypomnę też, że kraj ten wyraził zgodę na budowę na budowę cmentarzy - pomników polskich oficerów i policjantów pomordowanych w Rosji w 1940 r. Taka współpraca po prostu zobowiązuje do swojego rodzaju lojalności i na pewno nam nie zaszkodzi a pomóc może.
Poza tym prywatnie cieszę się, że Śpiący" pozostają prawie na swoim miejscu. Ten pomnik im się należy - nie stoi na nim Stalin czy Beria ale zwykli żołnierze i polscy i sowieccy walczący i ginący razem na naszej ziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Korowiow, szkoda, ze nie czytasz dokladnie tego co bylo powiedziane w tej materii:

W telewizji urzędnik miejski sam przyznał, że jednym z problemów budowy II nitki metra są przenosiny "czterech śpiących uzależnione od Federacji Rosyjskiej, do której poszło zapytanie o zgodę"

O ZGODE, nie o ZDANIE !

Tak wiec moje pytanie pozostaje nadal otwarte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawa węgierskich kobiet? Wystarczy zajrzeć do Wikipedii:

Po zakończonym oblężeniu (Budapesztu I 45r. wtr.) żołnierzom radzieckim pozwolono na dwudniowy, niczym nie kontrolowany rabunek miasta. Dochodziło również do przypadkowych egzekucji, oraz masowych gwałtów kobiet. W następstwie tych działań ok. 40 tys. cywilów zginęło, nie znana jet liczba tych którzy zmarli z głodu i chorób. Podczas oblężenia około 50 tys. kobiet i dziewcząt w wieku od 10 do 70 lat[3] zostało zgwałconych (choć szacunki podają od 5 tys. do 200 tys.[4]. Węgierskie dziewcząta były porywane, a następnie przewożone na kwatery żołnierzy Armii Czerwonej, gdzie były więzione, wielokrotnie gwałcone, a czasami mordowane[5]. Po tych wydarzeniach, na terenie całych Węgier, ponad 400 tys. kobiet zostało zarejestrowanych jako zarażone chorobami wenerycznymi na skutek gwałtu".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Budapesztu

Ziemie Zachodnie, Lubań i bitwa o miasto na przełomie marca i kwietnia 45r. i tygodniowe urzędowanie" Rosjan w gorodzie - to sprawa oczywiście marginalna, ale potwierdzająca tezę o barbarzyństwie Ruskich w stosunku do ludności cywilnej. Zresztą Wilczyński, uczestnik tego forum, opisał w swojej książce realcje nawet 70 letnich staruszek gwałconych przez Ruskich.

OK wojna niesie za sobą zdziczenie obyczajów i takie przypadki będą zawsze. Ale na miłość boską nie traćmy właściwej miary rzeczy i prawdy historycznej w imię jakiegoś mitycznego pojednania, przebaczania, szacunku dla zmarłych żołnierzy bo oni niewinni, bo mieli rozkazy i takie tam bzdury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury? Hmm ,czyli trzeba wszystkich żołnierzy osądzić jedną miarą, a to dopiero mądrość. W mojej miejscowości i okolicy nikogo nie zgwałcono(RP).Domilud,pamiętaj że Lubań był niemiecki a tam ruscy nie okazywali giermańcom litości,pamiętali o losie zgotowanym im przez Adka .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pomnik uosabia tych dobrych i szlachetnych. Nawet jeżeli być może stanowili mniejszość w swojej armii. I im należy się wieczna sława i cześć i nad nimi lamenty i żale.
Tylko że ten pomnik to symbol, to kwintesencja, to średnia z całości, tych złych i tych dobrych. 50 lat chwaliliśmy tylko dobrych nie pamiętając złych. Wydawało się że mamy to juz za sobą, a dziś znowu wracamy do PRL-u.

A to ci dopiero filozofia karabin, jeśli oddajemy hołdy mniejszości ze świadomością, że większość (mówię w tej chwili hipotetycznie, choć nie wykluczone że tak było) wyzwalając zachowywała się jak Hunowie.
Twoja wola karabin, ale ja wiązanki pod takim pomnikiem nie złożę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapalam znicz w dzień zwycięstwa i 1 listopada
choć ostatnio nie dałem rady bo ogrodzili.

DOMILUD PL,myślisz że skąd się biorą wszystkie dewastacje pomników,cmentarzy,mogił żołnierzy radzieckich?
Myślę że właśnie z takiego rozumowania jak Twoje.
że ruskie to złe"
Myśląc stereotypowo nic nie osiągniemy.
Zapytać tak naprawdę należy osób które pamiętają te czasy,co oni czuli gdy Rosjanie wyganiali szkopów z Polski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hebda, od takiego myślenia jak moje do dewastacji zapewniam cię jeszcze bardzo daleka droga. Nie jestem Hunem. Nigdy nie posunę się do niszczenia mogił ani nie zrobią tego wszyscy ci, których znam i którzy myślą podobnie.
W
spółczuję poległym, ale pamiętam o ciemnej stronie wyzwolenia. I tylko o to mi chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie