Skocz do zawartości

Uzbrojenie strzelca WP


Bartlomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czytając źródła, patrząc po zdjęciach, dyskutując ze znajomymi, nachodzi mnie pytanie. Jakie uzbrojenie miał strzelec WP w 1939. Chodzi mi o standardowego piechura. Czy był to kbk wz. 29 czy kb. wz 98 - długi mauser? Nie będę się rozpisywał, chciałbym po prostu poznać wasze opinie :) Przymierzam się do zakupu repliki, i nie chcę zaliczyć wtopy.
Napisano
Co rozumiesz przez 'standardowego' piechura? Jezeli chodzi o strzelca kompanii strzeleckiej to byl etatowo wyposazony w kb. Jakiego wzoru zalezalo od tego co posiadal dany oddzial - kb wz 98, 98A, itd.

Piechurzy obslugujacy bron ciezka np ckm, mozdzierz, armata ppanc itd i ktorzy mieli karabin jako bron osobista, etatowo mieli miec kbk, z wzorami bylo jak powyzej.

Oczywiscie etat etatem a co bylo w zbrojowni to bylo w zbrojowni. Szczegolnie daly sie odczuc braki pistoletow dla podoficerow, wielu z nich poszlo na wojne z kbk lub kb.
Napisano
Jeśli nie pozostało im nic innego do pobrania z magazynu mobilizacyjnego,to pewnie tak. U nas na Pomorzu brali co było, tak że były Mausery różnych wzorów, Lebele, Berthiery.
Teoretycznie wygladało to tak jak napisali tutaj koledzy z grh 63pp
http://www.grh63pp.pl/pliki/struktura.doc
Napisano
Wszystko jest mozliwe, chociaz o takim wypadku nie slyszalem. Raczej skarzono sie na braki kbk. Z drugiej strony na braki kb pewno nie zrzedzono bo kbk lzejsze, poreczniejsze a efekt bojowy taki sam (to ostatnie dyskusja na inny watek! :)). Ogladajac zdjecia, wez pod uwage ze w poznych latach 20tych/wczesnych 30tych wymieniano wszystkie kb na kbk. Jednak w drugiej polowie dekady znowu zmienily sie polskie koncepcje taktyczne i w zwiazku z tym na nowo wprowadzono dlugie karabiny w kompaniach strzeleckich piechoty.
Napisano
Moja poprzednia odpowiedz odnosi sie oczywiscie do postu Bartlomieja nie Horhe :).

Horhe - w tabeli ktora podales wzieta od grh63pp, zdaje mi sie brakuje plutonu stacyjnego w dywizyjnych oddzialach lacznosci.
Napisano
W takim razie czy jezeli ktoś chce rekonstruować żołnierza piechoty (strzelca) to w zasadzie powinien uzywać długiego kb wz. 98, a kbk wz. 29 jest raczej niewskazany? Czy bedzie to dużym błędem jeżeli ktoś wyposazy się w karabinek, czy raczej ujdzie taka sytuacja?
Napisano
Karabinek wz 29 to typowa broń piechura obok kb 98 czy 98a.
Widok zołnierzy sluzacych w kompaniach strzelckich uzbrojonych w podane typy był czyms, normalnym, przciętnym, typowym, powszechnym - w ramach jednej kompanii strzelckiej, a nawet jednej druzyny.

Mam jakies problemy z wrzucaniem zdjec na to forum, ale zapewne wszyscy kojarza slynne zdjecie maszerujacego czworkami Batalionu Stołecznego widok od przodu kolumny, nieco z góry - Było publikowane tu kilkakrotnie - polacam analize uzbrojenia, bo widac to dokonale - jakosciowo i ilosciowo.
Po tym chyba kazdy odpusci sobie lansowanie tezy o jedynie słusznym wzorze".

Uywanie kbk wz 29 przy rekonstrukcji postaci strzelca nie jest niewłasciwe. Jest to normalne. Tak samo jak normalnym jest uzywanie w tym celu kb 98 czy 98a. A jesli sie przecunac o 2-3 lata wczesniej - do roku 1937 czy 1936 to i kbk wz 98 ( ten z kozlikiem) równie licznie w strzeleckich kompaniach zobaczymy.
Napisano
Proszę zerknąć na to zdjęcie, o ktorym wspominał Artur.
Są kbk wz.29, jak i kb wz.98
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Polish_infantry_marching_-2_1939.jpg
Napisano
Już nie pamiętam, ale w którejś Bellonie, lub Przeglądzie Piechoty autor jednego z artykułów postulował, aby lepsi strzelcy w drużynie posiadali długie kb do prowadzenia ognia wyborowego na dłuższych dystansach (możliwe, że jest to reperkusja prób z celownikami optycznymi, gdzie po próbach okazało się, że celniejsze są zwykłe kb, niż kb z celownikiem- cóż to tylko technika, jak również wznowienie produkcji kb pod koniec lat 30tych), a reszta kbk.
Napisano
Bartłomieju, jeżeli chcesz nabyć replikę w celu odtwórstwa w ramach GRH - najlepiej kup taki jaki ma pozostała część grupy, jak staniecie w szeregu i Ty jeden będziesz odstawał od reszty nie bedzie to wyglądać fajnie, choć w zgodzie z epoką.
Napisano
Ot wuala" :-). Kolejne foto znane az do bólu:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/121859/c4e873b2c6df2a905948592b65c893e9/

Kto na tym zdjeciu widzi odmieńca"?

GRH życzę większej otwartosci na fakty zatrzymane w kadrze.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie