Skocz do zawartości

nowy rutusik


nazgul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kilka dni temu udalo mi sie troche pochodzic z Argo,dodam ze wysiadlem z ace 250 na chwile obecna skala na wyswietlaczu i sygnaly dzwiekowe nie wiele mi mowily ale 4 monetki wyskoczyly,ustawienia wprowadzilem takie jak kolega ktory biega z proxima i powiem,ze sprawdzily sie na kolorek 3 kreuzery z 1800roku wyszly z glebokosci ok 35cm wiec zasieg tez nie jest najgorszy,zobaczymy jak sobie poradzi w poszukiwaniu stalowych przedmiotow w okopach,ale mysle,ze nie bedzie zle.pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 582
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam dziś robiłem testy Rutusa Argo oto moje wyniki cewka standardowa 1gr-24cm na sondzie CC eliptycznej 18cm boratynka 23cm na CC 17cm cieniutki malutki pierścionek średnica 1 cm 21cm na CC o 5 cm mniejszy zasięg 5gr27cm na CC 22cm 3 kopiejki 26cm i tu był szok trochy mało jak na tak wielką monetę nie wiem czemu na CC 20cm łuska 12.5 cal ta amerykańska pułcalówka 38cm na CC 34cm testy robione na łące grunt bardziej piaszczysty dobrze sie kopało:) wszystkie pomiary robione po zakopaniu danego przedmiotu sygnał czysty im trochę głębiej zakopałem tym sygnał się rwał był bardzo niewyraźny można ominąć przedmiot!!! dyskryminacja 0 czułość 41 im wyżej tym dawał fałszywe sygnały tryb pracy ustawiony na dynamik na relikty to tyle jak na razie z testów na tak małe przedmioty na złom muszę się wybrać w teren:) tylko mnie zaszokowały te 3 kopiejki czemu tak płytko???!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem do tego wątku...

@FAGIL przy innych wykrywaczach pole poszukiwania DD... może być różnie. Oczywiście nie mam tu na myśli takiego zniekształcenia, że zrobi się z DD koncentryk ;-)

Jak to napisał bevasio to jest tylko teoria, ale głównie trzeba patrzeć na sondy wg tego schematu. Myślenie jednak, że taka cewka to same zalety i jest lepsza separacja celów jest poniekąd błędem. Ale tylko poniekąd ;-)

Zależnie od szybkości reakcji detektora, lepsza okazać się może cewka koncentryczna. Trzeba pamiętać, że lepszą (szybszą) reakcję mają te detektory które nie posiadają wyświetlacza, zaawansowanej dyskryminacji i które posiadają jeden ton. To np wykrywki XP. Tam sygnał z cewki (DD) jest przepuszczany" przez ew. dyskryminację, po czym wzmocniony i na głośnik.

A np. w AT Pro, też z cewką DD, po znalezieniu jakiegoś metalu sygnał z cewki jest przekazywany do elektroniki, po czym jest przepuszczany" przez ew. dyskryminację, zostanie odrzucony lub nie, potem (jeśli zostanie zaakceptowany)jest kierowany jako żelazo/kolor, jest określany ton wg. położenia kwadracika na ekranie, i dodatkowo w trybie PRO, gdzie zmienia się dźwięk w zależności od głębokości, jest jeszcze ustalane wyjściowe natężenie dźwięku. I dopiero na głośnik ;-)

Czyli jak widać im wykrywacz prostszy, tym szybsza reakcja, tym lepsza selektywność celów.

W każdym razie pola pokrycia obu cewek są bardzo zbliżone do tego z rysunku; trzeba mieć na uwadze, że cewka DD niesie ze sobą większą selektywność (zawężone pole poszukiwania), większy zasięg (pomijanie gruntu) oraz większe prawdopodobieństwo trafienia na znacznej głębokości ;-)

A cewka, która nadaje się bardziej na snajperkę, ja kto pisał bevasio, to koncentryk. Dlaczego? Snajper nigdy nie strzela w linii poziomej na całej długości celu, a w jego jeden punkt :D.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt GG: 21321647

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Draco 236 ustawiając dyskryminację na 0 zmniejszyłeś w ten sposób zasięgi a i tym samym mogłeś pominąć np. drobne sreberka.Ustaw dyskryminację tak na -50 i wtedy porównaj.Na dyskryminacji na 0 nikt kto lubi sreberka nie chodzi a na plaży chodzi się na -90 i to wtedy ma sens.
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Dziś pochodziłem trochę z Argo i wydaje się cichszy od Proximy.
Trzeba było też wyciąć zakres powyżej +80 z powodu strasznych wariacji. Łapał dużo sygnałów w zakresie +80 do +88 (żelastwo). Po wycięciu sprawował się już dobrze. I w porównaniu do Proximy, Argo ma bardzo szybkie przeskakiwanie w zakresie czułości i dyskryminacji.
Ogólnie chyba trzeba się trochę pobawić w ustawieniach, żeby wszystko dobrze łapało.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Trzeba pamiętać, że lepszą (szybszą) reakcję mają te detektory które nie posiadają wyświetlacza, zaawansowanej dyskryminacji i które posiadają jeden ton. "

Z całym szacunkiem ale niestety STANOWCZO nie mogę się z tym zgodzić.

pozdrawiam RUTUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Pisząc szybszy miałem na myśli to, że strasznie szybko przeskakują cyferki podczas ustawiania dyskryminacji oraz czułości.W Proximie żeby zmniejszyć dyskryminację trzeba trochę potrzymać przycisk.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enders, bez przesady. Brzmisz jak sprzedawca XPeków.
To jak szybko sygnał zostanie zinterpretowany zależy od szybkości chipów. To że elektronika wykonuje więcej operacji wcale nie znaczy ze odpowie wolniej. Pomimo większej roboty może odpowiedzieć szybciej bo ma mocniejsze układy, lepsze algorytmy itp. Na przykładzie programowania. Jest kilka podstawowych metod sortowania. Nawet na tym samym sprzęcie, przy tej samej ilości elementów do posortowania jedne algorytmy potrafią to robić kilkadziesiąt razy wolniej niż inne. Więc i oprogramowanie jednego wykrywacza może być wielokrotnie szybsze od innego bo mają lepszych lub gorszych programistów. Do tego dochodzi częstotliwość. Szybciej zareagują i odseparują sygnały wykrywacze które pracują na wyższych częstotliwościach niż te pracujące na niższych. Oczywiście niższe częstotliwości też mają swoje zalety ale nie o tym mowa. Dla przykładu XP Adventis pracujący na 4,6Khz nie zasygnalizuje dźwiękowo kolorku znajdującego się bliżej niż 8-12cm od gwodździa nad którym wcześniej przejdzie cewka. Za to goldmaxx tej samej firmy pracujący na coś koło 18kHz zasygnalizuje monetkę leżącą już 1-3cm za gwoździem.

Po drugie zalety cewek DD przeważają nad ich wadami. Większe pokrycie terenu, lepsza separacja itp. Z wyższej półki tylko GTI 2500 siedzi na koncentryku. Ale ta wykrywka tylko cenowo pasuje wyższej półki. Nie wiem dlaczego Garrett nie stara się zrobić wykrywki w cenie ok. 1000$ która możliwościami dorównywałaby konkurencji. AtPro wygląda obiecująco ale najwyższa półka w wykonaniu garetta to śmiech na sali. 11-12 letnia konstrukcja praktycznie bez zmian jest najwyższym modelem tego producenta.

Po trzecie jeden sygnał to większe przekleństwo niż sygnał opóźniony. Bo jeśli zupełnie często zdarzającym się polu setki polmosów brzmią tak samo brąz i mosiądz to ja już wolę nieco wolniejszą odpowiedź od wykrywacza.

Po czwarte mówienie że im prostszy wykrywacz tym lepiej to jakaś bzdura na kółkach. Gdyby tak było to BountyHunter MD byłby na czele listy życzeń większości zbieraczy a jabel nieosągalnym cudem.

Po piąte. Skąd taka wiedza nt działania AtPro? A może w ATPro jest tak jak w teknetics T2 gdzie sygnał audio jest niezależny od wyświetlacza? Nawet sam producent T2 mówi, że sygnał audio nie zawsze jest w 100% odpowiadający temu co pokazuje wyświetlacz. Mogą być pewne odstępstwa gdyż sygnalizacja audio jest zoptymalizowana do szybkiego informowania o tym co jest pod cewką. Wyświetlacz przydaje sie wtedy kiedy szukamy potwierdzenia tego co słyszymy i zazwyczaj zwalniamy zamiatanie skupiając się na małym fragmecie podłoża. Poprostu słuch dużo lepiej odbiera i interpretuje szybkie zmiany częstotliwości dźwięku i jest w tym o lata świetlne szybszy niż próba interpretacji przez mózg np 3 wskazań wyświetlacza w ciągu 1sek. Więc gadanie że wykrywacze z wyświetlaczem działają wolniej to kolejne kłamstwo. Wszystko zależy od sposobu wykonania. Nie można generalizować.

Nie wiem na jakich testach opierasz swoje informacje ale wydają się być bardzo bazujące na ulotkach wypuszczanych przez producenta sprzętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enders - mylisz się co do snajperki, choć teoria jest ładna;-)
Snajperka w założeniu ma nam umożliwić szukanie wśród śmieci, często także w trudnym i wysoko zmineralizowanym terenie i stąd większa zaleta sond DD. To zresztą potwierdza fakt, że najlepszą snajperką do XLT była i jest DD 4x6 (zresztą jedyna cewka DD do tego wykrywacza) a jedną z najlepszych i najczulszych na rynku jest wysokoczęstotliwościowa szóstka DD do Xterry.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy dłuższy wypad z Argo + DD.
Głównie na dynamiku aby poznać dźwięki.
W porównaniu do Solarisa to ma dużo lepszą dyskryminację jeżeli chodzi o żelazo. Ago przy grubym (około 1 kg w bryle) dawał sygnał na żelazo a Solaris już w takim wypadku dawał sygnał na kolor).
Troszkę mi czasu zajęło aby się przestawić na cewkę DD jeżeli chodzi o namierzanie - w cewce najlepiej mi było namierzyć na krzyż (przez co lepiej jest się zorientować jaki ma kształt, owalny lub inny.
Tak na pierwszy wypad to mi się zdaję że przy DD to trzeba troszkę wolniej machać wykrywaczem.
Mam transmiter FM i coś mi troszeczkę zakłóceń daje (teraz mam go przymocowanego blisko włącznika ON/OFF), może jak go dam pod wyświetlacz to się uspokoi - muszę przewód troszkę dłuższy zamocować bo jest krótki ten od transmitera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę się wypowiedzieć tylko w 50% na temat Argo, standardowo wyskoczyliśmy w kilka osób i oczywiście był czas na sprawdzenie tego i owego,

przykład: kolega kopie dołek 20 cm Argo" i gubi sygnał, prosi o podejście i jeden ruch cewką Ace 250" -moniak
Wraca Argo" brak czegokolwiek -bywa :D słowo dobre na wszystko

Argo" może być ale sam kupię Proxi".

Poproszę o KARTKĘ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc poboczny temat szybkości reakcji i wynikającej stąd selektywności, w odniesieniu do podanych za przykład wykrywaczy XP, trzeba by wskazać model Deus jako oferujący ciekawą funkcjonalność (wg instrukcji - tylko o tym czytałem). Mianowicie, w menu możliwe jest ustawienie wykrywacza jako bardziej selektywnego - szybszego, ale płytszego, lub mniej selektywnego - wolniejszego, ale za to głębszego. W zależności od charakteru poszukiwań. Ale jako były operator Rutusa First Plus nie mogę nie wspomnieć, że w nim też była podobna funkcja, z której nie korzystałem i teraz tego żałuję.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,czy mogl by Ktos z Was wypisac jakie najlepsze ustawienia wprowadzic w poszukiwaniu kolorow? czy tryb ma byc dyn czy inny jaki filtr zastosowac itd,z gory dziekuje za pomoc.Dzis w terenie argo dawal czeste krotkie przerywane sygn czy da sie cos z tym zrobic?pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ElMatys.
A te krótkie sygnały w jakim zakresie miałeś?
Może powyżej +80?
Chodziłem trochę w niedzielę i po wycięciu zakresu od +80 do końca Argo pracował normalnie. Z doświadczenia z Proximą wiem, że latając po polach powyżej +80 wychodzą raczej zardzewiałem przedmioty żelazne. Nie było za dużo czasu na zabawę bo były trzy konkurencyjne cewki na polu.
Chodziłem na trybie relikty, Dyskryminacja do -70 i czułość koło 40. A jak u Ciebie z mocą głośnika? Nie wydaje Ci się zbyt cichy na latanie np. przy lokalnej drodze.
Pzdr.
Mazow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie +80,+88 cos w tych okolicach,glosnik bardzo cichy,dzis wlasnie biegalem po lesie i trzask lamanych galezi lekko juz przeszkadzal w nasluchu dzwiekow,moze bedziemy musieli wskoczyc w sluchawki,tylko,ze ja bardzo tego nie lubie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

- na początek kolorów najlepiej szukać w dynamice.Filtr standard,szybkość 16 , maskowanie 4 , dyskryminacja -10 , czułość na początek około 30.
- Doświadczenie z tym wykrywaczem to ja już mam ,ale w tej chwili zbieram doświadczenie co do pomagania użytkownikom, dziś miałem telefon w sprawie krótkich sygnałów . A wiec : zwróćcie koniecznie uwagę na kombinację dwóch parametrów : maskowanie i korekcja kamieni. Maskowanie to funkcja która analizuje czas trwania sygnału dźwiękowego i maskuje te krótkie - poniżej ustawionej wartości. A więc nie ma nic wspólnego z maskowaniem" rozumianym w obiegowy sposób. Generalnie nie powinno się chodzić poniżej maskowania 3" - możliwość regulacji poniżej jest tylko dla absolutnych muzyków ;-). Maskowanie ustawione na 3" i powyżej radykalnie wspomaga układ dyskryminacji.
Funkcja korekcja kamieni " definiuje reakcję wykrywacza na tak zwane hot rock" od pełnego odrzucenia aż do pełnej akceptacji w wysokim zakresie ID . Jeśli korekcja jest ustawiona w okolicach " to sygnał od kamieni jest na granicy odrzucenia i akceptacji. Czyli sygnał od nich jest właśnie krótki wręcz szpilkowy". Efekt zależności jest taki ,że kombinacja niskiego maskowania i niskiego odrzucania kamieni powoduje właśnie takie sygnały powyżej +80.

pozdrawiam RUTUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziłem gościnnie w niedziele z Argo dzięki uprzejmości kolegi z forum. Doświadczenie z Proximy próbowałem wykorzystać w ustawieniu Argo.
Maskowanie krótkich sygnałów- nie bawiłem się tym ale wydaje mi się, że w przypadku zardzewiałych żelaznych elementów trzeba wyciąć wszystko powyżej +80 ( chodzi mi oczywiście o szukanie drobnych przedmiotów w polach).
Z tego co słyszałem tryb RELIKTY jest najlepszy/głębszy na kolorek.
A co do nagłośnienia- bardzo cicho w porównaniu do Proximy (dla mnie trochę irytujące).
Na chwilę obecną pozostaje przy Rutusie z cewką DD.
Może inni użytkownicy Argo wypowiedzieli by się na powyższe i inne tematy.
Mazow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już producent wyjaśnił. Generalnie trzeba obchodzić się z tym sprzętem i wyczuć. Z proximą tez na początku kopałem i kopałem. Teraz chyba bym jej nie zamienił na inny wykrywacz. Chodziłem trochę z Minelabem i też jakoś do mnie nie przemawiał.
Wszystko kwestia podejścia i upodobań.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Dziś wyskoczyłem z Proximą na cewce DD.
Nie mam zbytnio czasu na bieganie z wykrywaczem ale może kilka słów.
Po zmianie oprogramowania wydawał mi się cichszy (zmieniłem ustawienia oryginalnie ustawionych tonów na dużo niższe i już lepiej). Od 300 w skokach co 10 i cieszy ucho.
Na polu 100 krotnie zlatanym wyszły jeszcze w szybkim kroku jakieś minety. Namierzanie w powietrzy w środku cewki- w ziemi czasem problem. Problemem namierzania była może mokra ziemia (wciągało w gumiakach po kolana).
Cewką DD jakby się lżej machało.
Ogólnie niedosyt czasu. Miałem już elegancko ustawioną proximę i nowe oprogramowanie wszystko zabrało. Czuję, że będzie chyba lepiej na DD.
Latając z Argo również trzeba ustawić wszystko pod siebie i będzie raczej grało.
Włącz i idź w tym przypadku odpada.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie