Jump to content

Tygrys z częstochowy.


Peat

Recommended Posts

Fragment podpisu pod zdjęciem Tygrysa zamieszczony na str 61 książki Front wschodni w fotografii.
Widoczny na fotografii czołg ciężki PzKpfw VI Tiger Ausf. E należał do 424 Oddziału Czołgów Ciężkich (dawny 501 Oddział Czołgów Ciężkich), przydzielonego jesienią 1944 roku do XXIV Korpusu Pancernego 4 Armii Pancernej "A Egzemplarz ten został najprawdopodobniej przekazany ze stanu 509 Oddziału Czołgów Ciężkich, w składzie którego walczył od połowy 1943 roku.
Wóz został unieszkodliwiony 16 stycznia 1945 roku około godziny 21 w Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. Celnym strzałem od tyłu w podstawę wieży popisała się jedna z załóg T34 z 3 batalionu czołgów 54 Brygady Pancernej Gwardii 7 Korpusu Pancernego Gwardii, walczącego w składzie 3 Armii Pancernej Gwardii 1 Frontu Ukraińskiego. Zdjęcie wykonano nazajutrz, 17 stycznia 1945..."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
fotka jest zrobiona najpewniej w miejscu gdzie dziś znajduje się kawiarnia A.Blikle - idąc od placu Biegańskiego w stronę Jasnej Góry - po lewej, następny budynek (parterowy), od tzw. Koszar Pułaskiego, które są widoczne częściowo na fotografii.

widok na róg III Alei NMP i pl. Biegańskiego (na 1. planie Koszary Pułaskiego)
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/00dtwo.jpg

na fotce powyżej miejsce gdzie stał wrak jest zasłonięte, spójrzcie natomiast na linię okien Koszar Pułaskiego i idealnie widać że to właśnie one łącza się na fotce tygrysa, z parterówką.

ps. później prawdopodobnie wrak został przetransportowany na dawne boisko skry (obecnie Akademia Polonijna) niedaleko Klasztoru.

a i jeszcze jedno - w II Alei nie uszkodzono tygrysa, tylko coś nie posiadającego obrotowej wieży.
pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Z innego forum:
.....19 grudnia 1944 roku 501 batalionowi zmieniono numer na 424 Batalion. Batalion został ostatecznie rozbity 12 stycznia 1945 roku pod Lisowem/Kielc"

Batalion został rozbity 12 stycznia 45', lecz Czołg Tygrys, rok 1945
Pz.Kpfw VI Ausf.H Tiger, należący do sPzAbt 424, został zniszczony w Częstochowie, 16 stycznia!
Pod Lisowem bądź Kielcami.
Skąd miasto Lisów ? Przecież to miasto jest oddalone o 26 km od Częstochowy i w dodatku po zachodniej stronie.
Front zmierzał ze wschodu.
Następuje nieścisłość, 4 dni to duzo.
natomiast Kielce to jakieś 135 km od Częstochowy, ale ze strony wschodniej.
Link to comment
Share on other sites

Pytasz.
Skąd miasto Lisów ? Przecież to miasto jest oddalone o 26 km od Częstochowy i w dodatku po zachodniej stronie."

Więc odpowiadam.To nie o ten Lisów chodzi w tym fragmencie .....19 grudnia 1944 roku 501 batalionowi zmieniono numer na 424 Batalion. Batalion został ostatecznie rozbity 12 stycznia 1945 roku pod Lisowem/Kielc"

Teraz rozumiesz?
Link to comment
Share on other sites

gdzie w okolicach Kielc znajduje się ten Lisow? jedyna miejscowość o takiej nazwie znajduje się niedaleko Częstochowy. a poza tym skoro 12 stycznia batalion został rozbity pod Kielcami to jak nagle 4 dni później znalazł się w Częstochowie? 135 km w tamtych warunkach w 4 dni? dla jednostki która przestała istnieć? ciężko w to uwierzyć:)
Link to comment
Share on other sites

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lisów_(powiat_kielecki)

A 424. tak został rozbity, że sypał ygrysami" m.in. w Ćmińsku, Stąporkowie, Płaczkowie, Korytkowie i tak dalej ;) Jak widać i do Cz-wy jakiś dojechał...
Link to comment
Share on other sites

Artur Majewski ,,Barwy i znaki Panzerwaffe Panzerabteilung'' wyd.Armagedon Gdynia 2002, str.136 i 137 ukazuje dwa zdjęcia Tygrysa wysadzonego w powietrze przez załogę w Częstochowie 16 stycznia 1945 roku po prawie 100 kilometrowym przemarszu spod Kielc.Czołg należał do s.Pz.Abt.501. Uszkodzenia wskazują na wewnętrzną eksplozję dokonaną przez załogę a nie ,,celny strzał od tyłu''. Sowieci bardzo lubili ten sposób unieszkodliwiania przeciwnika.
Link to comment
Share on other sites

czyli się wyjaśniło:) może poza kwestia tego jak naprawdę został zniszczony:)ale to możliwe ze zostanie gdzieś w zakamarkach historii:) swoja droga ciekawe co się stało z jego załogą żadne informacje pewnie niestety się nie zachowały:( ciekawa odyseje musieli pewnie przejść ale podobnych historii są tysiące:>
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information