Skocz do zawartości

BA-64


SENAT

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 287
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do kolegi ,,jacka 1962,,
Przyznaję, pisząc ten tekst dość późno napisałem ,,LWP, a winno być ,,WP,, Co do KBW - w latach 1945-1954 podlegało Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, następnie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Przepraszam za pomyłkę.
Jednocześnie, bardzo proszę kolego bez złośliwości ,,Zajrzyj do książeczki wojskowej tatusia jak w wojsku nie byłeś,,
Mój tatuś jest oficerem rezerwy, ma 91 lat, natomiast ja /nie ukrywam tego/ mam 62 lata i byłem w 1971 w jednostce we Wrocławiu. Szanujmy się nawzajem. Pisząc w tym wątku o pojazdach, chciałem aby młodsi koledzy poznali historię w/w pojazdu

DODGE52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodge jak byłeś to czemu piszesz nieprawdę,w moich dokumentach nie ma czegoś jak LWP ja byłem w Wojsku Polskim jak TY i twój Tato /z szacunkiem dla Ciebie i Taty/.
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Borcz
I moja dedykacja dla wszystkich http://www.youtube.com/watch?v=J6ZWlDks0nQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny jacek jako purysta bardzo dbały o poprawnośc nazewnictwa, zapomina, że jednak powszechnie używano przymiotnika ludowe w odniesieniu do sił zbrojnych PRL. Wybijano nam oczy tym określeniem w mediach, oficjalnych akademiach etc. Wojsko było ludowe jak socjalistyczna była moralnośc, sprawiedliwośc i mnóstwo innych wartości. Na mojej książeczce też nie ma tego przymiotnika, ale za przeproszeniem do twardego żygu, tłumaczono mi, że służę ludowej, socjalistycznej ojczyźnie w ludowym (pewnie miało to znaczyc obywatelskim?), wojsku. Jakbyś tak czasem odpuścił ten mentorski, wielepski" ton, to nawet miałbym ochotę poczytac Twoje recenzje książek. Kilkoma z nich zainteresowałem się dzięki Twoim uwagom, ale żeby to było sympatyczne, okraszone miłością bliźnich, to o to oskarżyc się ciebie jacku1962, nie da. Myślę, że ta wyspiarsko-imperialna maniera traktowania innych z góry, jest nieuprawniona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu puchar otrzymany przez zolnierza za wzorowa sluzbe na ktorym pisze 40 -LAT Ludowego Wojska Polskiego - puchar przyznany przez JW3137.Moze oficjalnie bylo WP , ale pamietam w sali tradycji napisy LWP .Dlatego uzywanie LWP by je odroznic od PSZ na Zachodzie uwazam za sluszne .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odejście od tematu, ale mieliśmy znaczki pocztowe, etykiety zapałczane, książki, a ja nawet uczęszczałem do szkoły im. LWP. To tyle w kwestii ie było". Analogicznie do np. nazw pojazdów bojowych, wzorów umundurowania, w większości w epoce nie funkcjonowały, zostały nadane współcześnie na użytek kolekcjonerów, historyków i weszły do powszechnego użycia. Takoż nie widzę nic zdrożnego by dla sił zbrojnych okresu PRL, używac nazwy LWP, to na szczęście już dzisiaj przeszłośc.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 11:38 14-04-2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to już pisałem.Jesteśmy ludżmi dorosłymi,i hasłami propagandowymi nie powinniśmy się zajmować.
Zajrzyjcie do książek Pana Cynka Historyka Emigracyjnego z Londynu.On napisałó o naszym lotnictwie podczas II WŚ.
On tam nazywa tą formację tak jak się nazywała.
I ani razu nie użył sformułowania Ludowe.
Jeśli już chcecie użyć słowa Ludowe to piszcie Siły Zbrojne- Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Samochód BA-64 był na wyposażeniu naszych Sił Zbrojnych i szkoda że go nie zachowano dla potomnych.Myślę że ktoś zrobi jego replikę bo pojazd ten wart jest tego.
I jeszcze jedna kwestia -czy właściciel praw autorskich do książki ,,Wozy bojowe LWP,,Pana Magnuskiego nie myśli o nowym wydaniu uzupełnionym i pociągniętym do teraz.
Oczywiście ta bzdura ,,LWP,,powinna zniknąć,,
Ja myślę że to była cena wydania tego naprawdę dobrego wydawnictwa bo pieniądze dał /moje przypuszczenie/Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego.
Czy mam rację nie wiem.Ale Drugie wydanie kupiłbym w Ciemno.
Chociaż mam pierwsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off-toppa ale nie mogłem się powstrzymać ( nie chciałem zakładać nowego tematu ), LWP czy WP do pewnego czasu to było wojsko, teraz to już trudno nim nazwać, bez obrazy dla kolegów żołnierzy, ale jestem synem wojskowego który przesłużył 32 lata w LWP za czasów PRL jak i kilka lat w III RP w WP, sam z pewnych względów nie mogłem być żołnierzem ( wypadek ), do rzeczy: jak widzę że jednostkę wojskową pilnują firmy ochroniarskie, a nie żołnierze to coś jest nie tak, także zakaz noszenia mundurów czy to wyjściowych czy to polowych na co dzień poza jednostką jest czymś niebywałym, idzie taki do koszar w cywilnych ciuchach jakby się czegoś wstydził, kiedyś noszenie munduru było wyróżnieniem i chlubą dla jego właściciela, a teraz tego zakazują, Polska to dziwny kraj... Pozdrawiam Wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,
Zapoznam kolegów z 2 artykułami dotyczących samochodu BA 64
Pierwszy pochodzi z tygodnika wydawanego w CCCP ,,Za ruliom,, /za kierownicą -odpowiednik naszego Tygodnika ,,Motor,, Tygodnik ,,Za ruliom,, pochodzi z 1990r. - nr.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest artykuł Ł.Susławicza pt. ,,Po obie storony fronta,, - / Po dwóch stronach frontu/ -autor opisuje pojazdy biorące udział w II wojnie na froncie wschodnim, są pojazdy radzieckie, niemieckie, amerykańskie /jest 4 strony opisu, skanuję jedną z pojazdami - jest tam samochód BA 64/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona artykułu - autor opisuje jakie pojazdy były używane na froncie wschodnim, ile ich dostarczono z USA / kolumny Studebakerów i Fordów dostarczanych w ramach pomocy ,,Lend-Lizu,, - tak oni piszą, z terytorium Iranu. Stamtąd samochody ,,swoim chodom szli w CCCP,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z artykułu - 1944r. Front Białoruski - pododdział artyleryjski w marszu. Na czele BA 64, za nim angielski gąsienicowy transporter ,,Bren,,, dwie ciężarówki Zis-5, dwie półgąsienicowe Zisy-42 i ciężarówka Gaz-MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie