Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pałatka w tornistrze,koc złożony w kostkę,pod klapą tornistra,kurtka zimowa zrolowana i troczona do tornistra(w lecie).Zimą kurtka na grzbiecie,aw jej miejsce-koc.Tak przewidywały to przepisy ubiorcze.Torba na wyposażenie-w niej sucha racja żywnościowa,dwa granaty(F-1,RG-42)dwa zapalniki do nich(osobno)niezbędnik,środki czystości,olejarka,przybornik(to przepisy,w życiu bywało różnie)Dodatkowa w torbie maski IPP w kieszeni moro IPR,opartunek osobisty i dozymetr indywidualny(szeregowi-chemiczny,oficerowie-z bezpośrednim odczytem.Każdy żołnierz posiadał Pantocid-tabletki do uzdatniania wody.Jednostka ognia do AK 300 nb z czego 50% u szefa 30x4 przy broni+30nb
w tornistrze.Tak było 30 lat temu za ,,komuny -teraz nie wiem,ale żołnierz jest napewno lepiej wyposażony...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Generalnie płaszcz namiot spełnia takie dwie podstawowe funkcje.W czasie opadów atmosferycznych ma chronić przed deszczem w polu czy też na warcie oraz umożliwia sklecenie z dwóch egzemplarzy takiego małego dwuosobowego namiotu.
Miałem okazję spać w czymś takim jak byliśmy w polu na poligonie.Napewno też można wykorzystać go w innych celach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peleryna -namiot zawsze była z żołnirzem,bo żołnierz zawsze(przynajmniej w teorii) miał mieć tornister przy sobie-w BWP i TROP były miejsca gdzie troczyło sie tornister do ścianki kadłuba (od wewnątrz),podobnie w czołgach,a w innych ,,beneluxach,,bateria moździerzy, plot,zopatrzenie- mogły być wożone na samochodach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Jeżeli żołnierz był na bojowo czyli w hełmie beret lądował w plecaku. Zasadniczo plecak wędrował razem z żołnierzem, jeżeli np wojsko szykowało się do obrony można było plecaki zdeponować na tyłach np. na starze lub w wybranym miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
E tam ,za czasów poprzedniego Wojska Polskiego tego w sojuszu z braterską ACz i innymi socjalistycznymi armiami.
To było tak,miało się na stanie ale się tego nie używało.
Leżało to na magazynie a nie w moim plecaku.
Za moich czasów tj 1988 z tego zimowa Tarcza 88/niestety ostatnia/ha,ha/nasze szkoły tego nie miały.
Potem po jednostkach gdzie odbywałem praktykę też masek pe-gaz,czy pałatek nie widziałem na wyposażeniu żołnierzy .
Sam mam na końcie ok 30 -tu wart i nigdy nie z plecakiem i innym ustrojstwem.
Może dlatego że trafiłem na takich dowódców.
Jedyny czas kiedy widziałem w pełni wyposażonego żołnierza to Kraków ale dowódcy nigdy swoich plecaków nie nosili,żołnierze tak./ale to była jednostka jelitarna,pieszo mobilna tj do 10 km poruszająca się na nogach tym razem wszyscy kadra też/
Na koniec prośba nie używajcie sformułowania LWP taka formacja nie istniała,dysponuję dokumentami wojskowymi od 1949r do końca prl-u i nigdzie nie ma nazwy LWP.
Proponuję ogłosić konkurs na nazwę Wojska Polskiego w tym okresie mój typ;;Armia okresu błędów i wypaczeń;;/ha,ha/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mielibyśmy nie używać skrótu LWP? Nie była to nazwa oficjalna, ale powszechnie używana od 1943 roku do końca istnienia Polski Ludowej. Występowała np. w tytułach publikacji poświęconych wojsku. Dostojnicy używali jej w oficjalnych przemówieniach. Po co wymyślać jakieś dziwaczne nazwy skoro istnieje ta?
Jeśli chodzi o nieużywanie jakiś nazw to należy przestać mówić pagon miast naramiennik bo to nie to samo. Podobnie z nazywaniem tornistra plecakiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok ogólnie - lata 60-te. Pas skórzany żołnierski ze sprzączką. OP-1 z tyłu na plecaku. Mundur tzw. deszczyk".
Pas żołnierski nosili wtedy również wszyscy zawodowi podoficerowie. Także orzełek blaszany na czapce. Legitymacje mieli podoficerskie. Oficerowie - oficerskie. Maska starego typu miała taśmę biodrową z karabińczykiem. Nikt jej nie zapinał. L-2 miało torbę z pasem naramiennym.
Oficerowie nosili mapnik. Mieli także torbę skórzaną. Niektórzy mówią na to raportówka. Praktycznie na krótkie ćwiczenia wkładało się tam chleb, kiełbasę i flaszkę. (Co kto lubił - jedni wino, inni gorzołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o pałatkę ( to z rosyjskiego - pałatok) . Po polsku to peleryna żołnierska. Była albo w plecaku, albo - jeśli szło się do tzw. boju ( taktyka, marsz forsowny z pokonywaniem przeszkód terenowych i wodnych) - założona wzorem krasnoj armii przez ramię i spięta jednym rzemykiem od koca na plecaku. Zdjęcie jest z lat 60-tych. Ten pluton wyrusza właśnie na 80km marsz (marszobieg).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata 60-te. 4 pałatki tworzyły namiocik na 4 osoby. Żeby się przewrócić na drugi bok - trzeba było obudzić kolegów. Bo spało się jak w puszcze z sardynkami. Smród i zaduch. Jak jeden miał tzw. mendy - to na drugi dzień mieli je wszyscy czterej. Raj dla gejów. Spało się w mundurach. Czasem przez miesiąc czasu. Dobrze było - jak było się gdzie umyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie. Cytaty i odpowiedzi. Dotyczy lat 60-tych.
O ile mnie pamięć nie myli to OP 1 były przypinane z tyłu szelek bo pokrowiec nie miał paska nośnego natomiast kombinezon L2 miał torbę tylko z paskiem naramiennym // odp. - jak na zał. zdjęciu, szelek wtedy nie było.//

U nas w jednostce w chlebaku trzymało się menażkę// wtedy chlebaków nie było, menażka była z tyłu na plecaku na klapie patrz zdjęcie//

Co regulaminowo noszono w tej torbie?
Czy torbę oficerską/podoficerską noszono na jej miejscu?
Gdzie noszono płaszcz namiot jeśli żołnierz nie miał tornistra? Mam na myśli zarowno regulamin jak i praktykę.// odpowiedziałem wcześniej //

Dlaczego mielibyśmy nie używać skrótu LWP? // Istotnie było to LWP. Przed wojną używało się nazwy Polskie Wojsko. PW. Te dodatki" są bardzo istotne. Bo np. czym się różniła demokracja w ogóle od tzw. demokracji ludowej". Tym czym zwykłe krzesło od krzesła elektrycznego. ;-)))//
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę tak że ta nazwa jest tym kłamstwem powtarzanym tysiąc razy które stało się prawdą.
Tylko ja i tysiące innych w LWP nie było bo ja byłem w Wojsku Polskim.
I ja mam na to papiery,z pieczątkami,nadrukami.
Jeśli twierdzisz że było inaczej to pokaż mi te papiery,bo może ja w nie tej armii byłem.
I ja naprawdę się nie czepiam,ja uważam że jest to forum dla hobbystów odkrywających prawdę a nie operującymi hasłami propagandowymi. A prawda jest jedna LWP jest to nazwa propagandowa,używając jej popierasz propagandę okresu PRL.
A posiadane przezemnie zdjęcia w mundurze moje i moich bliskich są zdjęciami Wojska Polskiego,a nie LWP.
Bo ja o takiej armii słyszałem w mediach ale w niej nie służyłem.Więc nie mogę ich zamieścić./ha,ha/
Jak ktoś był w ludowym wojsku polskim niech zamieści zdjęcia,sam jestem ciekawy jak oni wyglądali/tak jak Strzelec dzisiaj?/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jacek 1962 , w LWP to był pion polityczny" i tylko oni. Reszta była w WP. A że publikacjami dotyczącymi WP zajmował się głównie pion polityczny , to dziś obraz mamy jaki mamy.
Sprawa honoru żołnierza : Byli dowódcy, którzy traktowali to pojęcie serio. Do tego stopnia że za postępowanie niezgodne z honorem żołnierskim można było Orzysz zaliczyć.
Byli też tacy , co traktowali to jako dziwactwo, fanaberię i abstrakt.
Co ciekawe ci pierwsi na ogół często i szybko awansowali na oficerów starszych , ci drudzy jak pod koniec służby dochrapali się majora to był szczyt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie uwagi. Pałatka to po rosyjsku namiot bo oni nazwali to płaszczem - namiotem, a skrótowo namiotem.
Powiedzenie o granatach w chlebaku wynika z regulaminów, a nie żołnierskiego zwyczaju. W okresie międzywojennym, a domniemam, że i później regulaminowo noszono w chlebaku granaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam do panów pare pytań:

1.Mam pas nylonowy bez bojówek z lat 80 ... Czy to oznacza, że manierkę nosiło się w innym miejscu??

2.Posiadam w swej kolekcji ładownicę na trzy granaty, która z opowiadań ma iść tam gdzie pokrowiec na saperkę z rys. qwert1403 (,który wstawiłem jeszcze raz by nie trzeba go było szukać)... Czy tak powinno być i gdzie wsadzić wtedy saperkę?? (Ja ją nosze tam gdzie wg. tego samego rys. manierkę.. zaś manierkę w chlebaku)

3.Co powinno być tornistrze/plecaku/kostce??

4.Do czego służą przegródki we wnętrzu tornistra/plecaka/kostki?? Ta przy plecach u dołu to chyba na stelaż do pałatki i samą pałatkę by nie latała po plecaku, a te dwie przy przedniej ściance… mieści się tam po manierce, dwie duże wojskowe puszki albo po 3-4 magazynki do AKM-u

5.Czy mój sposób zakładania tego wszystkiego jest prawidłowy… najpierw zakładam mapnik brezentowy na pasku z prawego ramienia na lewy bok nast. zakładam p.gaskę na udo potem szelki z pasem w konf. z rys. (post niżej) a na koniec ktoś pomaga mi założyć kostkę na dolne D-ringi i OP-1 na górne…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do panów parę pytań:

1.Mam pas nylonowy bez bojówek z lat 80 ... Czy to oznacza, że manierkę nosiło się w innym miejscu??

2.Posiadam w swej kolekcji ładownicę na trzy granaty, która z opowiadań ma iść tam gdzie pokrowiec na saperkę z rys. qwert1403 (,który wstawiłem jeszcze raz by nie trzeba go było szukać)... Czy tak powinno być i gdzie wsadzić wtedy saperkę?? (Ja ją nosze tam gdzie wg. tego samego rys. manierkę.. zaś manierkę w chlebaku)

3.Co powinno być tornistrze/plecaku/kostce??

4.Do czego służą przegródki we wnętrzu tornistra/plecaka/kostki?? Ta przy plecach u dołu to chyba na stelaż do pałatki i samą pałatkę by nie latała po plecaku, a te dwie przy przedniej ściance… mieści się tam po manierce, dwie duże wojskowe puszki albo po 3-4 magazynki do AKM-u

5.Czy mój sposób zakładania tego wszystkiego jest prawidłowy… najpierw zakładam mapnik brezentowy na pasku z prawego ramienia na lewy bok nast. zakładam p.gaskę na udo potem szelki z pasem w konf. z rys. (post niżej) a na koniec ktoś pomaga mi założyć kostkę na dolne D-ringi i OP-1 na górne…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie