Skocz do zawartości
  • 0

szrapnel ?


sqr

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Aż tu to by ta moja ciarupa nie doleciała.
;-)
Przywiózł mi ją kumpel, który zawodowo podróżuje po całym świecie. Zatrzymał samochód, by rozprostować kości i natknął się na to. Wrzucił toto na pakę, bo wiedział, że mnie interesują militaria :-)
Miejsce znalezienia sugeruje pamiątkę z bitwy nad Sommą…

Pozdrawiam,
Piotr.
PS.
Dzięki za identyfikację i adres do fajnej stronki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QB@, nie bądź śmieszny..

najlepiej dodawaj pod swoją wypowiedzią

wszelkie prawa zastrzeżone,kopiowanie upowszechnianie bez zgody autora prawem zabronione"

nie dość że odgrzałeś kotleta sprzed lat to jeszcze żałośnie to wypadło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam się,tyle że jest to spowodowane naporem ładunku kulek" na górną zwężaną część pocisku z zapalnikiem.
I nie ma to nic wspólnego z celowym efektem odłamkowym skorupy,tym bardziej że wybuch następuje około 150 metrów od celu i rozchodzące się na boki odłamki mogły by razić własną piechotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamiljan,a jesteś pewny że znajdowane przez Ciebie fragmenty skorup pochodzą właśnie od pocisków szrapnelowych?"

odp: świadczą o tym denka, charakterystyczna przewężana czesc dolnej ścianki, bardzo często także kawałki pierścieni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamiljan jak ma to niby być robota sapera, skoro pierścienie wiodące są uderzone gwintem ?:)"

odp: Niewybuch, stalowy element wkręcany w skorupę /ten w który później wkręca się zapalnik/ jest ryglowany małymi wkrętami. Wiem, że w przypadku gdy szklanka jest po wybuchu to oczka w niej są rozerwane przez te właśnie rygle, inaczej jest gdy ktoś to rozbierze. Gdy pocisk był świeży nie sprawiało to większego problemu bo śrubki były jeszcze ruchome.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja podłączę się pod ten temat …
Może mi ktoś coś o tym powiedzieć :
http://img709.imageshack.us/img709/1042/img4260i.jpg
Największa średnica zachowanej skorupy to 115mm.

Pozdrawiam,
Piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dziękuję bo sam zostałem wyprowadzony z błędu. Swoja drogą chyba rzadko spełniał swoją zamierzoną rolę skoro odłamków w brud a szklanka trafi się raz na jakiś czas, pomijając że mogły być pozbierane przez ludność.P.s. starsza kobieta mieszkająca przy mojej ulicy używa do wbijania kołka od łańcucha krowy - właśnie szklanki nabitej na trzonek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamiljan,a jesteś pewny że znajdowane przez Ciebie fragmenty skorup pochodzą właśnie od pocisków szrapnelowych? bo z pewnością nie tylko takie były używane.

sqr tu masz wszystko: http://pl.wikipedia.org/wiki/8_cm_FK_M.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do użytkownika loki15 - na przyszłość proszę podawać kogo się cytuje.
Nie pierwszy raz zdaża się perfidne skopiowanie cudzej wypowiedzi. Z całym szacunkiem, ale tak się nie robi.
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=636725#656943
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamiljan jak ma to niby być robota sapera, skoro pierścienie wiodące są uderzone gwintem ?:)

Bardzo wiele szklanek się nie rozrywało, a czasem odłamki są wielkości dwóch pięsci, a nawet i większe.
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie