Skocz do zawartości

odkryto działo


piotr916

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli zostało coś jeszcze to leży pod domem. A właściwie pod przybudówką. W 1947 właściciele działki zaczęli budowę ale przeszkadzał im czołg" Wojsko wykazało zerowe zainteresowanie pozostałościami i właściciele pozostali z problem. Wtedy nie było chyba złomiarzy. Aby pozbyć się kłopotu - idąc za radą- zakopali to co im przeszkadzało. Gdyby tam był cały pojazd pewnie wojsko by zabrało. Takimi zrzynami się nie interesowali.
Dla Muzeum takie elementy maja znaczenie tylko wtedy kiedy są w jakiś sposób związane z czymś ważnym w naszej historii. Inaczej nie było by warto poświęcić na to niemieckie ścierwo nawet półgodziny.

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco luzu, gdyby tak było to by takiej dziury nie wykopali w tak krótkim czasie:)
Na niemieckich pojazdach walczyli Polacy na Wschodzie i Zachodzie, a...także pośrodku (znany mi przypadek krajana z okolic Babimostu, który dotarł w szpicy armii panc. gen. G. w okolice Tuły:))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co udało sie nam wydobyć już jest w trakcie konserwacji. Uchował sie mały (20x15) kawałek zimmeritu oraz fragment (wielkości dłoni) oryginalnej farby. Zobaczymy co z zamkiem. Może uda się go otworzyć choć na pierwszy rzut oka" będzie to niemożliwe. I właściwie nie wiem czy jest sens.
Teraz Kustosz musi pomyśleć jak to to wyeksponować.

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to młotkiem i punktakiem:)
Troche poważniej: w jednej z pozycji z cyklu opisujacego walki w Poznaniu w 1945 r. (te takie małe broszury), jeden z uczestników ze strony niemieckiej wspomina o użyciu (co prawada chyba w rejonie Sołacza/Golęcina) nowego niemieckiego, bardzo udanego bo o niskiej sylwetce działa panc./czołgu, przegladałem ta pozycje i myslałem, że to był Hetzer, ale teraz? Nie pamiętam dokladnie tego fragmentu, ale ktos na pewno to moze sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
dla mnie to tez niemieckie scierwo,i kazdy ma prawo miec swoje zdanie,za jedna lufe od tks-a oddalbym te 700kg zlomu ze zdjec,
ale niema co -
trzeba pogratulowac,zwlasza tej pani ktora tak pieknie to wszystko nadzorowala i zgodzila sie na przekopanie swojego ogrodka w stopniu dewastacyjnym:)
ile tego jeszcze jest pod ziemia masakra:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie