Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Flanker

Rkm wz. 28 - podstawa przeciwlotnicza

Rekomendowane odpowiedzi

Czy szanowni Koledzy posiadają - i mogą udostępnić na forum - zdjęcia, lub rysunki, dane, dotyczące podstawy do strzelań przeciwlotniczych do Browninga wz. 28? Pozdr. Fl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takowa podstawa jest do obejrzenia w muzeum w Sochaczewie.
A muzeum to ma jedną kolosalną zaletę, bez problemu można eksponat dotknąć i pomierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
I warto dodac ze podstawy i maszty byly w zasadzie takie same do ckm (chyba ze ckm mial maszt do strzelan plot w normalnej podstawie), lkm i rkm. Roznily sie tylko lawetki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dziękuję za pomoc, będę musiał pojechać do Sochaczewa i obejrzeć cudo. Aczkolwiek - wybaczcie pazerność - jak coś macie jeszcze, to proszę wrzucajcie. Pozdr. Fl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dziękuję, będę czekał. I nawiązałem już kontakt z sympatyczną załogą Sochaczewa, obiecali pomóc w temacie. Pozdr. Fl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam
Kilka lat temu, dzięki uprzejmości muzealników z Sochaczewa, zwymiarowałem i obfotagrofowałem podstawę z Sochaczewa. W wolnej chwili zamieszczę tu link do tych materiałów do użytku dla wszystkich chętnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta postawa, to podstawa współdziałania społecznego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I na koniec sama podstawa pewnie najnowszy typ, bo publikacja z 1939.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja tylko wtrącę. Odwiedziliśmy Muzeum w Sochaczewie, grzecznie bilet kupiliśmy, zapytaliśmy się ile za fotografowanie i... zaskoczenie. Nie. Przez całą wizytę chodziła za nami paniusia i pilnowała, abyśmy zdjęć nie robili... Kolejna prywatna kolekcja pana dyrektora, jak w MWP?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widd39
może ta Pani miała trudne dni, może trzeba się było powołać jeszcze na odpowiednią osobę (na priw). A to Polska właśnie.
Na osłodzenie postawa Kargula i Pawlaka- podejdź no do płota.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Także nie denerwuj się, na pewno uda się następnym razem i przyjmij postawę na luzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A tak szczerze mówiąc, to ta podstawa w Sochaczewie, to zapewne wz 29, ale czy do rkm wz 28?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może ckm Hotchkiss wz 15?
Odpowiedź znajdziecie w podręczniku: Nauka o broni" z serii Biblioteczka oficera rezerwy piechoty"
PS
(całkiem niedawno widziałem taką na znanym portalu aukcyjnym, i wcale nie był to mój egzemplarz, ani moich kolegów)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i dla piechoty
Odp.
Trójnóg wz 29 różnił się widełkami.
ckm Maxim 08 ma ...oś z pochwą na której osadzone są widły przy pomocy nakrętek."
lkm Maxim 08/15 ...jak lawetka do ckm jedynie w jarzmie zamiast półpierścieni są wycięte rowki do osadzenia karabina przy pomocy jego pierścienia jarzmowego. Ponadto jarzmo ma zacisk przedni i przetyczkę do utrwalenia zamocowania."
ckm Hotchkiss wz 14. Jak lawetka do ckm Maxim'a, jedynie widły są zakończone łożyskami czopów jarzmowych z zasuwkami."

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Atyl, konkurs na podstawy plot jest w Polskie konstrukcje broni strzeleckiej". Postaram się wieczorem coś wrzucić. Z tego co pamiętam to postawy projektowane były jako uniwersalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ano,
podstawy wz 29 różniły się tylko widełkami,
natomiast zdjęcia 4, 5, 6, z ok.15:35:28 przedstawiają podstawę późną niestety bez podania wzoru, instrukcja z 1939r.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie