Skocz do zawartości
  • 0

Pierścionek z dużym czerwonym kamieniem


bluemen123

Pytanie

Witam.Proszę o wydatowanie tego pierścionka. Jaki kamień jest użyty w tym pierścionku? Na pierścionku brak prób,jedynie jest symbol MB. Pierścionek z pewnością jest wykonany ze srebra wysokiej próby gdyż nie pokrył się żadnym syfem" leżąc w ziemi i wykopałem go w takim stanie jak na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Bluemen - MB to biały metal lub Bilenik" metal który był w okresie międzywojennym i powojennym do lat 60 stosowany w wyrobie platerów . ma barwę srebra i dlatego go stosowano w platerach bo po wytarciu srebrzenia to sztućce nadal się nie rzucały w oczy że mają przetarcia. Na sztućcach wtedy zaznaczano literki MB tak przy puncy lub w puncy jak i osobno na samym sztućcu. Niestety Traper ma rację i nie ma co się upierać. Trzeba pamiętać że srebro pokrywa się patyną lenkiem srebra" w zależności od warunków glebowych . znajdowałem monety srebrne w kolorze czarnym jak i tak świecące jak by przed chwilą z mennicy wyszły. Nie istnieje próba w żadnym kraju o oznaczeniu MB za to wyroby Alpakowe i bielnikowe oznaczano albo sygnaturami alpaki albo literkami MB i to jest pewniak!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też jest spatynowane. Posiada piękną złotawa patynę od środka oznaczoną strzałką. Używając słowa syf" :) miałem na myśli ten czarny nalot który jest na srebrach słabej próby. Traper6 nie chce się dowartościowywać ani chwalić że znalazłem srebrny pierścionek, bo nie ma czym. Srebrne pierścionki trafiają się bardzo często i nie ma powodu do chwalenia się takim znaleziskiem. Chciałem się tylko dowiedzieć z którego wieku może pochodzić tak jak Traper6 napisałeś piździonek".Ponawiam pytanie od kiedy zaczęto stosować próby w wyrobach ze srebra? Za parę dni pójdę do jubilera i dowiem się co to za metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPS - oczywiście masz rację to z szybkiego pisania i nieuwagi. wiadomo że siarczek srebra - dlatego nie zaleca się jedzenia jajek platerami z uwagi że pozostawione nie umyte dość szybko pokrywają się ciemnym nalotem oraz trzymania platerów w drewnianych skrzyniach aby nie było dostępu powietrza wymiany gazowej" z powietrzem z otoczenia z uwagi na siarczki zawarte w zanieczyszczonym powietrzu i dość szybkie ciemnienie sreber i platerów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpaka to z pewnością nie jest. Pierścionki z alpaki które zdarzyło mi się już wykopać były brązowe a ten jest w 100% ze srebra i to wysokiej próby. Wyszedł na polu gdzie znajdowałem monetki srebrne próby ok 600-700 i były pokryte ciemną patyną . A ten wyszedł w takim stanie jak na fotkach. I na pewno nie jest to alpaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wykopany i nie spatynowany to musi być czysta platyna bo tysz jest koloru srebrnego ;-D

Srebro najwyższej próby wykopane z ziemi w której przeleżało kilkadziesiąt lat niczym nie osłąnięte, po wyjęciu z ziemi jest spatynowane.

Metale z jakimi miałem doczynienia jak chrom, nikiel i stop stali nierdzewnej po wykopaniu wyglądały jak ze sklepu" bez patyny.

Ale jak się który uprze, bo chce się dowartościować sam przed sobą lub innymi że wykopał srebrny piździonek, to na to nie ma siły. Ma to być srebro i ch....

Nie chce mi się już pisać na temat punc, probierzy itp. itd. bo robiłem to wielokrotnie. Póję po najprostrzej linii. Od teraz i w przyszłości dla takich zatwardziałych znalazców będę wklejać następujący link:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Probiernictwo

Jak mądry to zrozumie. Jak głupi to szkoda klawiatury....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem p." jeżeli jest to srebro to powinno być coś więcej jak tylko MB". Skrót MB" może oznaczać również Murrle Bennett jubiler lata 1896-1916. Ale to luksusowa biżuteria a twój pierścień na taką nie wygląda ze względu na zewnętrzne sygnowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Proszę o wydatowanie tego pierścionka. Jaki kamień jest użyty w tym pierścionku? Na pierścionku brak prób,jedynie jest symbol MB. Pierścionek z pewnością jest wykonany ze srebra wysokiej próby gdyż nie pokrył się żadnym syfem" leżąc w ziemi i wykopałem go w takim stanie jak na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki Randed;D . Zrobiłem eksperyment z sokiem z cytryny. Poświęciłem jedną obrączkę z alpaki;)Wrzuciłem obrączkę z alpaki do soku z cytryny, a pierścionek tylko częściowo zamoczyłem w soczku, nie chciałem zniszczyć złotej patynki.Dla przykładu dorzuciłem sreberko słabej próby.Alpaka zrobiła się brązowa, sreberko słabej próby ma czerwonawe plamy w niektórych miejscach, a pierścionek jaki był taki jest. Oto efekt. Wychodzi na to, że to jednak srebro.....tylko dlaczego nie ma prób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie