Skocz do zawartości

1 sierpnia 2009 - Warszawa, co się dzieje ?


Rekomendowane odpowiedzi

cztat: Akuart my jako SS nie bedziemy na PW używać panterek ;)"

I chwała Bogu i dzieki Wam za takową decyzję ! Panterki są może lansiarskie ale zdecydowanie nadużywane. To co zaprezentowano np podczas tegorocznego Beltring mnie osobiście głównie zniesmaczyło.

Z niecierpliwością czekam na SS odziane jak Deinstvorschrift i praktyka wojenna nakazują...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
na podstawie dostępnych przekazów i opracowań w tłumieniu Powstania Warszawskiego brały udział garnizonowe jednostki ss z Warszawy oraz oczywiście RONA, Dirlewangerowcy etc. W przeważającej większości nie wyposażone w maskujące elementy umundurowania. Zgodnie z prawdą historyczną nasza grupa zawsze występuje na PW w suknie". poważne potraktowanie tematu z jednej strony jest okazaniem szacunku Powstańcom, by wydarzenia inscenizowane jak najbardziej odpowiadały prawdzie, z drugiej strony to ormalka" dla rekonstruktora poważnie traktującego swoje hobby. no cóż panterki, doty są efektowne, ale nie o lans" w tym wszystkim chodzi, więc nie ma o czym mówic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario33 dzięki że zapytałeś o te szczegóły bo sam wprowadzając regulamin mundurowy na tegoroczne PW miałem pewne obiekcje ale po konsulatcji z dowódcami poszczególnych GRH wprowadziłem pewne obostrzenia, w tym w tym roku został wprowadzony zakaz używania bluz m36 oraz kamuflaży, spotkałem się z pytaniami a dlaczego? a po co? wiem że w czasie Powstania bluzy tego modelu były używane co nie oznacza że miało to 85% żołnierzy, ale to nie o to chodzi. Także już od kilku lat w czasie PW nie ma używania kamuflaży to się tyczy i WSS jak i WH w tym roku też nie będzie. Dla twojej informacji ROA/ RONA w tym roku nie będzie.

Co się tyczy waffenfarb to będę musiał Cię zmartwić nie ma jakiegoś przykazania żeby Wszyscy zmienili kolory, ale zapewne jakaś cześć będzie miała odpowiednią kolorystykę.

Staramy się zrobić wszystko jak najlepiej ale wiem że dużo nam wszystkim jeszcze brakuje.

Dzięki i pozdrawiam, mam nadzieję że się spotkamy gdzieś na Starówce, lub Żoliborzu, jak będę miał chwilę wolnego to z przyjemnością pogadam z Tobą;)

goral
SGRH 3 Bastion Grolman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii 'panterek' w trakcie Powstania. Z tego co mi się udało jednym uchem dowiedzieć, już w pocżątkowych dniach Powstania, dowódca strony niemieckiej, gen. von dem Bach - Zalewski zakazał podległym sobie jednostkom używania umundurowania kamuflazowego, ze względu na fakt że znaczne ich ilości wpadły w ręce powstańcze (m.in. z magazynu na Stawkach). Czy ktoś może potwierdzić ten fakt plus dodać jakiś link/literaturę źródłową ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steiner,
Nie co się dziwić, że niepotrzebne im były w
walkach w Warszawie A-ramy czy łopatki z boku na pasie
czy puchy na maskę pzreciwgazową??? Przcież walki odbywały sie a miejscu" i nie potrzebny był dodatkowy ekwipunek, który mogli zastawić w miejscu kwaterunku oddziałów. To samo dotyczy saperek potrzebnych co najwyżej do walk wręcz. Przeciez nie do okopywania.
Dlatego wyposażeni są w manierki, menażki i sprzęt saperski.
Z tego powodu jak pamiętam na inscenizacjach powstańczych przyjęto jak najmniej oporządzenia niemieckiego, prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„…Tak, ciekawe zdjęcie. Zastanawiającym jest fakt, że żołnierze nie noszą puszek z maskami p.gaz oraz łopatki sa noszone wszędzie, tylko nie w ramce u pasa…”

W przypadku zdjęcia zaprezentowanego przez Mario przedstawiającego grenadierów pancernych z 19DDP i w ogóle w odniesieniu do tych formacji, brak części wyposażenia wynika ze sposobu wchodzenia przez nich do akcji – grenadierzy pancerni tradycyjnie nie obciążali się niepotrzebnymi sprzętami (z puszkami na maski pgaz rozstawali się w pierwszej kolejności) pozostawiając je na pokładzie swoich pojazdów. Z tego też powodu rzadko można było u nich zobaczyć również A-ramy, jako sprzęt mało praktyczny w ich sytuacji (ktoś kto próbował zapakować się całą drużyną, w pełnym ekwipunku do transportera, tak żeby każdy z jej członków nie wystawał ponad burtę, a potem był w stanie sprawnie go opuścić, wie co mam na myśli).

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie