Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Witaj szunaj". Są lepiej poinformowani na tym forum niż ja, ale z tego co mi wiadomo to Fitowo było posterunkiem granicznym I linii podlegającym komisariatowi w Krotoszynie a dalej inspektoratowi granicznemu w Brodnicy. Na pewno był to posterunek Straży Granicznej. Szkoda tylko, że w twojej ostatniej wiadomości nie załadowało się zdjęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale z drugiej strony przepisy mundurowe straży celnej z 26 r przewidywały rogatywki natomiast nie przewidywały znaku (orzeł i skrzydła) na kołnierzu tylko numer, dopiero przepisy z lutego 28 r wprowadziły ten znak i zarazem zmieniły rogatywki na czapki okrągłe (termin donaszania starego umundurowania i oznaczeń - do 31 marca 28) więc fotka najwidoczniej jest z okresu między lutym a marcem 28 (choć zapewne w praktyce stare elementy munduru mogły pewnie być jeszcze spotykane i troszkę później)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adett" słusznie, chociaż sprawa jest trochę dziwna, bowiem do 31 III 1928 r. należało zmienić oznaki stopni oraz naramienniki i patki, a żeby było śmieszniej, to rozporządzeniem Prezydenta RP z 22 III 1928 utworzono Straż Graniczną (rozp. opublikowano 25 III 1928, a wchodziło w życie tydzień po ogłoszeniu) i faktycznie nowa formacja zaczęła pełnić służbę od 2 kwietnia 1928 r.) do tego w umundurowaniu dla Straży Celnej, które wprowadzono rozporządzeniem z 8 II 1928, a opublikowanym i obowiązującym od 7 III 1928 (m. in. przewidywało właśnie na patce orzełka w obramowaniu" oraz czapkę okragłą), czyli reasumując fotka" wykonana w marcu/kwietniu (jeszcze śnieg i raczej okolice górskie) 1928, nie sądzę aby to był listopad/grudzień tegoż roku, bowiem te ogatywki" (za długo byłyby noszone); faktem jest, że przepis mundurowy SC z 1928 r. obowiązywał w SG do kwietnia (bodaj 10) 1930 r., przy czym oznaki stopni należało bezwzględnie zmienić do 1 lipca 1930 r., niewykluczone, że te wszystkie dla nas (raczej dla mnie) niejasne sprawy były normowane rozkazami Komendy SG;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi więc na to że SG została utworzona nie jako kontynuatorka SC tylko jako oddzielna formacja mająca przejąć zadania SC. W sierpniu 28 weszło rozporządzenie ministra skarbu o przejściu f-szy SC na stanowiska SG. gdzie do 31 listopada 28 miało nastąpić ostatecznie przejście z jednej formacji do drugiej i wygaśnięcie SC.
Co do tamtego zdjęcia też sądzę że to będzie okres od lutego 28 do może maja? Takie okresy przejściowe zawsze rodzą swoisty bałagan mundurowo- oznaczeniowy czy nazwowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adett" sądzę, iż masz rację, okresy przejściowe stwarzają właśnie takie sytuacje; zasadnicza różnica pomiędzy SC, a SG, to że oficerem i szeregowym SG musiał być oficer i szeregowy rezerwy wojska, natomiast przy SC takiego wymogu nie było i tylko ci funkcjonariusze SC, którzy byli oficerami i szeregowymi wojska mogli znaleść się w nowej formacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie