Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bardzo interesujące zdjęcie - pośrodku w nieco jasniejszej kurtce aspirant SG - oznaka stopnia na dolnej części rękawa kurtki oraz kokarda" (w przepisie nieprawidlowo ączek", używano także określenia ozeta") na otoku czapki poniżej orła (typowy dla SG do 1933 r.), oficer na prawej kieszeni (patrząc na fot.) ma odznakę pamiątkową: 16 lub 65, względnie 74 pp (niestety nie radzę sobie z wyostrzeniem"), po prawej (patrząc na fot.) nieco wyżej st. przodownik, pozostali to st. strażnicy, na naramiennikach u szeregowych cyfra rzymska (II lub III, względnie IV) oznaczająca przydział do Inspektoratu Okręgowego SG (kolejno wg wymienionych cyfr - Pomorski, Wielkopolski i Śląski), fot. wg mojej oceny zrobiona przez 1 VII 1930 (od tego dnia obowiązywały nowe oznaki stopni służbowych wg przpisu z 1930, te na fot. to przewidziane dla Straży Celnej w przepisie obowiązującym od 7 III 1928 i faktycznie noszone w SG, która objęła ochronę granicy od 2 IV 1928); i to chyba tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kolejne zdjęcie mojego dziadka. Na tym starszym przed placówką w Gardeji dziadek ma tylko odznakę Straży Granicznej. Na tym ślubnym obok znajduje się jeszcze odznaka
KOP. Może mi ktoś wyjaśnić na jakiej podstawie był on uprawniony do noszenia tej drugiej odznaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu musiał odbyć służbę w KOP, musiał być dobry, stąd odznaka pamiątkowa KOP i także musiał być dobry w SG (na fotce w stopniu starszego strażnika, co w KOP odpowiadało stopniowi plutonowego), fotka wg mnie zrobiona po 1933 (wskazuje na to oznaka oraz wężyk na patce kołnierza kurtki), właśnie ze względu na obie odznaki ciekawa fotka !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję AnKon45. Z datą masz rację. Dziadkowie brali
ślub 28.09.1934 roku w Dusocinie. Czyli dziadek w tym czasie był jeszcze na placówce w Gardeji. W 1937 roku w Czerlinie koło Lubawy urodziła się moja mama. Tylko w 37 roku w Czerlinie nie było już placówki SG. Najbliższa była w Napromku i dlatego moje przypuszczenie, że tam służył dziadek do wybuchu wojny. Tylko gdzie to sprawdzić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dostępnych mi materiałach mam placówkę I. linii Napromek podlegającą Komisariatowi Hartowiec (wg spisu z 1936 r. komisariat w tej miejscowości nie wystepuje, zatem musiał byc przeniesiony gdzieś niedaleko, trzeba posprawdzać na mapie i dopasować) wykazywaną w 1928 r., potem już jej nie ma (???, względnie ja nie mam informacji), natomiast placówka I. linii Gardeja poza rokiem 1928 jest odnotowana jako podległa Komisraitowi Świerkocin - to wszystko w obrębie Inspektoratu Granicznego Nr 3 (potem numery zniesiono, dokładnie od sierpnia-września 1930 r.) Brodnica;
a może własnie Komisariat Hartlowy przeniesiono miejscowości Świerkocin (tak to raczej na to wygląda, bowiem ta miejsowość pojawia się dopiero w 1929 r., a potem jest w wkazie z 1931 r.);
jeśli chodzi o sprawdzenie to niestety tylko archiwa: Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz Archwium Straży Granicznej w Szczecinie;
co do placówki I. linii Czerlin to do 5 VI 1930 podlegała Komisariatowi Rybno (Inspektorat Graniczny Stawiski (od września 1930 r. Insp. Gran. Łomża), a od tego dnia podporządkowana Komisariatowi Lubawa (Insp. Gran. Brodnica) - i to tylko tyle !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje - najbardziej zainteresował mnie 3 od lewej (strażnik celny).
Link do aukcji http://cgi.ebay.de/Grenzuebergang-Polizei-Deutsche-u-Polen-1926_W0QQitemZ350205043057QQihZ022QQcategoryZ15504QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem Może z tego coś wyciśniesz"??
Pozdrawiam Leszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-t Świerkocin - placówki I linii: Gardeja, Dusocin, Wielki Wełcz; II lini: Mokre Świerkocin, Grudziądz (od X 1931)
K-t Lubawa - placówki I linni: Wiśniewo, Pomierki, Gerłosz Lesna, Rodzone, Czerlin (od IX 1930); II linii: Lubawa, Nowe Miasto (od I 1931 do III 1936);
K-t Działdowo - placówki I linii: Białuty, Chorap Pruski, Krasnołąka, Wilamowo (do IX 1938, przeniesiona do m. Klęczkowo), Uzdowo (do IX 1930, podporzadkowana Komisariatowi Rybno), Bonisław (od IX 1930 do III 1939) Działdowo; II linii: Działdowo, Mława;
Komisariaty: Świerkocin i Lubawa w Inspektoracie Granicznym Brodnica, a Komisariat Działdowo w Inspektoracie Granicznym Przasnysz;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu wielkie dzięki AnKon45. Właśnie brakowało mi potwierdzenia, że w Czerlinie i Białutach były placówki. Ostatnio znalazłem życiorys pisany przez dziadka. Pisze w nim,
że był na placówkach w Dusocinie w Czerlinie a od 1 maja 1938
został dowódcą placówki w Białutach gdzie zastał go wybuch wojny.
Na zdjęciu przejście graniczne w Gardeji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie