Skocz do zawartości

Niezwykłe znalezisko w starej cementowni


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Niezwykłe znalezisko w starej cementowni
01.03.2008


Architekci, którzy pracują przy planach rekultywacji terenu po byłej cementowni Szczakowa" w Jaworznie dokonali wyjątkowego odkrycia.

W jednej z zalanych piwnic hali młynów znaleźli plastikowy worek, a w nim rysunki techniczne, które wykonano ponad sto lat temu, w okresie, kiedy szczakowski zakład powstawał. Cementownia ruszyła w 1883 roku i była drugim takim zakładem na ziemiach polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym należała do najnowocześniejszych w Europie. Ciężkie czasy dla zakładu zaczęły się po drugiej wojnie światowej, ale ogłosił upadłość dopiero w 1995 roku.

Odnalezione rysunki potwierdzają tę długą historię. Rynkowa wartość dokumentów sięga kilkadziesięciu tysięcy złotych, ale znalezisko jest cenne głównie ze względów historycznych.

- Już kilka lat temu poszukiwaliśmy tych rysunków. Niestety, wtedy się nie udało. Teraz mamy pełną dokumentację procesu powstawania cementowni. Wykorzystując je razem ze zdjęciami przemysłowych obiektów z różnych okresów oraz relacje mieszkańców możemy krok po kroku odtworzyć całą historię cementowni - cieszy się Przemysław Dudzik, dyrektor jaworznickiego muzeum.

Historycy już dawno zwracali uwagę, że teren Zakładu Dolomitów, gdzie mieszczą się ruiny cementowni, można by przekształcić w muzeum przemysłu, które byłoby nie mniej atrakcyjne niż kopalnia soli w Wieliczce.

Prace związane z rekultywacją terenów byłej cementowni już się zaczęły. W jej ramach mają powstać m.in. dwa ogólnodostępne parki oraz ścieżki rowerowe. Poza tym budynek, w którym mieściły się warsztaty, zostanie odnowiony. Dzięki odnalezionym rysunkom można będzie odtworzyć elewację dokładnie taką, jaką budynek miał w czasach swojej świetności. Wewnątrz będą pomieszczenia biurowe.

http://jaworzno.naszemiasto.pl/wydarzenia/824315.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym budynek, w którym mieściły się warsztaty, zostanie odnowiony. Dzięki odnalezionym rysunkom można będzie odtworzyć elewację dokładnie taką, jaką budynek miał w czasach swojej świetności."

Brawo! No wreszcie ktoś z głową, myślałem że się nie doczekam w tym kraju. Tak powinni robić z większością starych budynków, kamienic, innych!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie w tym znalezisku mocno zastanawia - PLASTIKOWY WOREK ?!

Sto lat temu nie było plastikowych worków. Jeżeli to faktycznie jest plastikowy worek to dokumenty musiały zostać ukryte co najwyżej jakieś +/- 30 lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś Erih błysną... :)))

Pierwszym synterycznym tworzywem sztucznym jest uzyskana w roku 1872 przez A. Baeyera żywica fenolowo - formaldehydowa. Jednak jej produkcję uruchomiono dopiero po 1909, po tym jak belgijskiemu chemikowi H. Baekelandowi udało się opracować przemysłową metodę je otrzymywania.
Jest to popularny kiedyś bakelit,twardy i kruchy - worka z tego nie dało się zrobić :)

Popularnie zwane plastikowymi worki robi się z polipropylenu, a ten uzyskano dopiero w 1957.
Najwczesniejszym tworzywem jakie mogło zostać użyte do wykonania worka, mogła być tkanina poliestrowa... tylko że poliester uzyskano dopiero w 1942 w USA.


Ucz się Erih i czytaj czasem coś więcej niż tylko wikipedię :D).
Wiedza naprawdę nie boli!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tum cię czekał :)))

Produkcję przemysłową celuloidu uruchomiono dopiero w 1897... ledwo się na ten XIX wiek załapał.

Widziałeś kiedyś worek z celuloidu?
Jak masz gdzieś w domu starą kliszę fotograficzną to ja sobie obejrzyj i sam sobie odbpowiedz, czy z tego materiału można zrobić worek.

Ale może drogi Erihu masz na myśli celofan?
Z tego od biedy woreczek da się zrobić. Problem jednak w tym, że celofan jest dość sztywny i mało odporny na rozdarcia, Ale najgorsze jest to, że celofan jest mało odporny na działanie wody. Gdyby te dokumenty umieszczono w celofanowym worku już dawno by zgniły.

Masz możę jeszcze jakieś inne fajne pomysły...?;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie