Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre i to :) Przynajmniej wiemy gdzie szukać odbitki w lepszej jakości. Przejrzałem rok 1919 Świata" i zapewne ta relacja foto ukazała się już w 1920 r. (zdjęcia z wydarzeń pokazują się nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem). Trzeba kopać :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faktycznie, te poślizgi czasowe" są często mylące. Te do przodu jak i wstecz. Znajduje się czasem np. jednostkę MW w czasopiśmie z 1930 roku, a okazuje się, że Pikiel sfotografował ją i zamieścił kilka lat wcześniej. Mało tego, to samo zdjęcie pokazuje się ponownie, w innej publikacji kilka lat póżniej :-(
Człowiek znajdując zdjęcie to środkowe, robi z siebie małpę" i wstydliwie spuszcza wzrok...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Pięć lat temu wspomniałem o Oddziale por. Kluczyńskiego. Parę dni temu natrafiłem na informacje o odznaczeniu kilku żołnierzy srebrnymi i brązowymi Medalami za Męstwo Wojskowe. To tak jakby w Wojsku Polskim otrzymać Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.
O wynikach mojego kilkudniowego śledztwa dziennikarskiego" można przeczytać w tekście, który zamieściłem na portalu Academia.edu: <a href=https://www.academia.edu/36165579/Arditi_Polacchi._Polacy_udekorowani_w%C5%82oskimi_odznaczeniami_wojskowymi" rel= oopener" target=_blank">Arditi Polacchi</a>. A że, jak to mówi prokuratura, sprawa jest rozwojowa" – temat drążę dalej, wkrótce więcej szczegółów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Witam państwa bardzo serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym form, więc na wstępie pragnę się z wami bardzo serdecznie przywitać. Mam do was takie pytani. Jak byli umundurowani żołnierze pułku w chwili rozpoczęcia kampanii wrześniowej ? Czy były to sorty wz 19 czy może drelichy wz 36 lub sukienne sorty tegoż wzoru ? pozdrawiam całe grono i z góry dziękuję za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z końcówki okresu pokojowego żołnierze występują w suknach wz. 35, a w okresie letnim drelichy. Podczas mobilizacji raczej wydano sorty sukienne, w większości zapewne były to wz. 19.
Mam dwa zdjęcia ze Świekatowa, na których jeńcy polscy są w suknach wz. 19.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry. Poszukuje informacji na temat służby brata mojego dziadka Bronisława Seńko. Z tego co udało mi się ustalić przed wojną służył w zwiadzie konnym w 50 Pułku Piechoty w Kowlu. Brat dziadka urodził się w 1913 r. wiec nie wiem w jakich latach odbywał służbę zasadniczą. Po kampanii wrześniowej udało mu się przedostać do rodzinnej miejscowości w okolicach Tarnogrodu, gdzie działał do 1942 r. 19 marca 1942 r. zastał aresztowany z grupą pozostałych 12 mężczyzn przez Gestapo i po przesłuchaniach w wiezieniu w Biłgoraju, Zamościu i Lublinie został skierowany do Auschwitz gdzie zginął 9 września 1942 r. Poszukuje informacji o tym pułku ponieważ większość mężczyzn z mojej rodziny została w tym dniu również aresztowana i zginęła w obozach koncentracyjnych dlatego nie miałem możliwości dopytać o historie służby i udziału w walkach 1939. Może ktoś posiada informacje gdzie znaleźć listy wcielanych roczników lub przydziały mobilizacyjne. Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór rocznika 1913 był w 1935 r. Tak więc służba w okolicy tej daty (1935-1937).czy w przekazie rodzinnym są jakieś wspomnienia dot. jego mobilizacji? Od tego zależy czy trafił do pułku liniowego czy do OZN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na zdjęcie i trochę za dużo na kurtce, przy opcji, że przybył do służby w w pułku 1935 roku.Sznur strzelecki, odznaki strzelecka i POS, to wszystko abywało" się po ok. roku służby.
Ponadto rogatywka wz.35 z usztywnianym denkiem zaczęto nosić bodajże od początku grudnia, a na portrecie jest jeszcze miękka. Myślę, że brat dziadka Unkasa11 ( idąc do służby czynnej w wieku 19 lat) odbył ją w latach 1932- 1934).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie