Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukam informacji na temat 50 pp do 1927r., do którego to roku służył pradziadek mojej żony mjr Walerian Hildegard Orłowski. Z tego co widzę dostępne są wyłącznie informacje z okresu kampanii wrześniowej. Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...
Witam! Mój przodek służył w Kowlu niestety nie mam pojęcia w jakiej jednostce Nazywał się HERMAN MARCIN ur. 1899r. w Mniszku. Babcia mówiła, że jeździł na pięknym koniu (oczywiście wojskowym), wiem że miał gospodarstwo w osadzie wojskowej POLANY. czy kotokolwiek może mi pomóc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osada wojskowa Polany została wydzielona w 1926 r. ze wsi Krzeczowice (gmina Powursk, powiat Kowel), wśród osadników znaleźć można nazwisko Herman Marcin.
Rok urodzenia świadczy, że służył w WP podczas wojny polsko-bolszewickiej (w stopniu kaprala) i najprawdopodobniej zdemobilizowany po jej zakończeniu osiedlił się na Wołyniu. W okresie tużpowojennym w mieście mogły znajdować się różne jednostki, 50 pułk piechoty do Kowla został dyslokowany w sierpniu 1921 r.
Co do dalszych losów, znajduję Hermana Marcina (ur. 1899-11-11, zm. 1942-03-19; w stopniu plutonowego) pochowanego na cmentarzu wojskowym w Guzar (Uzbekistan) - czyli deportowany w głąb Związku Radzieckiego zdążył" do Andersa, jednak zmarł przed ewakuacją.

Warto napisać do CAW - być może coś się zachowało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w wielu garnizonach, także w Kowlu powstał Wojskowy Klub Sportowy. W latach 20. drużyna piłkarska prezentowała wysoki poziom grając w A-klasie (na obecne I liga) Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W 1928 r. kluby z Wołynia rozpoczęły własne rozgrywki dążąc do utworzenia Wołyńskiego OZPN (co miało miejsce w 1929 r.). Zespół WKS (50 pp) Kowel w rozgrywkach podokręgu zajął w 1929 r. pierwsze miejsce. Niestety system rozgrywek (miały rangę B-klasową) nie dawał klubowi prawa udziału w turnieju eliminacyjnym do gry w lidze. Po 1932 r. nie natrafiłem (jeszcze) na wyniki sportowe WKS Kowel, choć znany jest mi skład zespołu z roku 1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Na dobroni.pl został zapoczątkowany wątek ze zdjęciami dotyczącymi 50 pułku piechoty.
Na razie część zdjęć się powtarza, ale może w przyszłości, będzie to nowe źródło wiedzy:

http://forum.dobroni.pl/f,50-pulk-piechoty,94379,0.html

A w zapowiedziach wydawniczych na ten rok nowa książka D. Koresia o Pułku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W 3 batalionie 50 pułku piechoty od IV 1933 r. do IX 1934 r. służył brat mojej babci, Bernard Wrona (na zdjęciu pierwszy z prawej). Był celowniczym CKM. W 1939 r został powołany do swojej jednostki, stacjonującej w Sarnach. Opowiedział mi kiedyś, że dostał się do niewoli 10 IX pod Hrubieszowem. Zastanawia mnie to, bo w dostępnych mi źródłach czytałem tylko o walkach pułku na Pomorzu. Czy jest możliwe, że jakiś oddział został na wschodzie? Wujek Bernard już nie żyje, żałuję, że go nie dopytałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to możliwe. Zapewne po zmobilizowaniu znalazł się w grupie żołnierzy stanowiących nadwyżkę mobilizacyjną (baon marszowy, baon nadwyżek) i trafił do Kowla lub Włodzimierza Wołyńskiego.
OZN 27 DP wystawił 3 baony marszowe i 9 batalionów nadwyżek (łącznie jakieś 4800 żołnierzy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że piwo mają w dłoniach tylko żołnierze po robocie". Ci w mundurach chyba go nie plamią. Furażerki stanowią nakrycie głowy obocze" (zgodnie z tabelami umundurowania) - zauważ, że nie mają przyszytych orzełków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie. Interesuje mnie jakie piwo piją ci żołnierze? Postaram się je maksymalnie powiększyć,żeby w miarę możliwości odcyfrować etykiety. Na razie wydaje mi sie, że mogło to być piwo lwowskie oraz okocimskie. Na butelce, którą trzyma żołnierz klęczący na prawo od beczki, prawdopodobnie jest etykieta na piwo eksportowe Lwowskiego Towarzystwa Akcyjnego Browarów - tak sądzę po jej kształcie i układzie napisów. W Kowlu, na ul. Fabrycznej, do końca lat 30 działał firmowy skład tego browaru, należący do Kagana. Na większości flaszek etykiety mają kształt poziomego owalu - to może być lwowskie piwo marcowe lub jakiś gatunek Okocimia. Skład piwa okocimskiego znajdował się w nieodległym Włodzimierzu Wołyńskim,jego właścicielem był. W. Mendel. Oczywiście mogło to być także piwo miejscowego browaru w Kowlu - nosił on nazwę drój" i należał do Dawida Szkolnika. Na ten właśnie browar może wskazywać kształt butelek, nie zachowały się żadne etykiety.. Gdybym dostał skan zdjęcia w lepszej rozdzielczości, może udałoby mi się rozwikłać tę ciekawostkę - jeśli to możliwe to proszę właściciela zdjęcia o mail na adres: stryj1@gmail.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam
Poszukuję wieści o bracie mojej babci zaginionym prawdopodobnie zaraz po wojnie lub tuż przed jej zakończeniem.

Poniżej wszystko co mi się udało do tej pory ustalić

1. Nazwisko Wójcik/Wojcik
2. Imię Jan
3. Numer jeniecki 4732
4.Data urodzenia 9-7-1907
5. Miejsce urodzenia Nowo Radomsk/Nowo Radonsk
6. Imię ojca Wojciech
7. Nazwisko pań. matki Jambor/Jennbow
8. Nazwisko i adres osoby do powiadomienia o losach jeńca Wójcik Maria, Kowel
9. Narodowość P. (Pole, Polak)
10. Stopień wojskowy Schütze (strzelec, szeregowiec)
11. Jednostka wojskowa I. R. 50 (50 Infanterie Regiment, czyli 50 pułk piechoty)
12. Data wzięcia do niewoli 3-9-1939
13. Miejsce wzięcia do niewoli Weichsel/ Weichseb (nad Wisłą)
14. Obozy jenieckie, w których przebywał: Stalag II A Neubrandenburg (miejscowość w Niemczech), Stalag II C Woldenberg (obecnie Dobiegniew), Stalag II C Greifswald (miejscowość w Niemczech)
15. Stan zdrowia Gesund (zdrowy)
16. Zawód Landarbeiter (robotnik rolny)
17. Uwagi 28.8.1940 r. został zwolniony z niewoli i skierowany do urzędu pracy w Greifswald

Nie wiem co się z nim dalej działo. Może ktoś z Państwa ma jakieś informacje. W Kowlu najprawdopodobniej została jego żona Maria - może dzieci też.

Jeśli ktoś z Państwa wie cokolwiek o Janie Wójciku lub jego rodzinie z Ukrainy proszę o kontakt

Pozdrawiam
Izabela izadw@gazeta.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W końcu maja 1920 r. 50 pułk piechoty utracił całkowicie II batalion, a I batalion został także mocno osłabiony. W październiku 1920 r. przystępując do odtwarzania siły bojowej pułku dowódca 13 DP raportował 30 oficerów pułku na etatowe 97 oficerów z prośbą o natychmiastowe przysłanie kadr oficerskich i podoficerskich" oraz nasycenie formującego się baonu w broń automatyczną.
W tym czasie pułk faktycznie nie dysponował własnym baonem zapasowym, gdyż ten walczył w pierwszej linii na innych odcinkach frontu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie