Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Witam wszystkich. Przejrzałem cały wątek i nigdzie nie dojrzałem niczego o kompanii ppanc tego pułku. Mój dziadek Jan Wypych (rocznik 1915) został wcielony w marcu 1938 roku do 50 pp w Kowlu, kompanii ppac do obsługi działka z funkcją ładowniczego. st. strzelec. Następnie obóz Maclenburg IIA numer 1435/II.A skąd był delegowany" do pracy u bauera (jak opowiadał nie najgorszego). Wcześniej, był z tego co mówił przejściowo w kraju warty, tam krótko pracował u miejscowego bauera" i ten był podły. Walki opisywał dość ogólnie a i ja za młody byłem by wnikać w szczegóły. Teraz już zdecydowanie za późno. Czy ktoś może wie coś na temat udziału w walce tej kompanii? Jadę w ten rejon na wakacje i może miałbym okazję odwiedzić także pole walki mojego dziadka, który zresztą 18.08. obchodził by urodziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
@kacpi3
Kompania przeciwpancerna pod dowództwem por. Edwarda Zwolińskiego brała udział w walkach w Borach Tucholskich na linii Świekatowo (gdzie pułk wszedł do walki) - Błądzim - Franciszkowo - Gródek. Z miejsca i daty rejestracji Twojego dziadka w niewoli można wnioskować, że jego działon dostał się do niewoli gdzieś na początku tego szlaku.
Mam odpisanych kilkanaście nazwisk z kompanii ppanc. - spojrzę czy nazwisko dziadka występuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję i za tą krótką informację. W czasie urlopu udałem się w okolice Świekatowa gdzie starałem się zlustrować teren walk. Jeśli wtedy też to tak wyglądało (tj. gołe pola) to szanse na wycofanie bez większych strat przy ataku czołgów dwóch batalionów były nikłe. Nie dziwi mnie więc, że poległo tam 210 żołnierzy. Zastanawia mnie jednak co innego, otóż na wspólnej mogile, którą także odwiedziłem znajdują się nazwiska co najwyżej 20 zidentyfikowanych żołnierzy polskich. Niestety, nikt w Urzędzie Gminy ani też osoby spotkane na cmentarzu nie potrafiły tego wyjaśnić. Jedyne co jeszcze ustaliłem w związku z bojem, to informacja o (chyba odwetowym) rozstrzelaniu polskich cywilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochowani w Świekatowie, to nie tylko polegli w tej miejscowości czy w Zalesiu Królewskim. Spalenie wsi i rozstrzelanie części jej mieszkańców faktycznie miał charakter odwetowy.

Natomiast co do braku nazwisk pochowanych żołnierzy. Część ciał była dwukrotnie ekshumowana. Pierwszy raz gdy przenoszono ich z miejsca pierwotnego pochówku (często w miejscu śmierci, jeszcze podczas wojny); drugi raz po wojnie - na cmentarz. Jeden z grzebiących ciała podczas wojny starał się przeszukiwać zwłoki i zebrane informacje przekazał do PCK w Warszawie. Niestety, podczas Powstania warszawskiego, znaczna część tych danych uległa zniszczeniu.

Lista pochowanych w Świekatowie nie jest wolna od błędów.
Np. ppor. Onisim Zeń trafił do niewoli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w papierach - dane są rozbieżne - od ~150 do ~220 poległych w Świekatowie i okolicy.

W samej miejscowości zginąć miało 142 żołnierzy. Dalszych 20-30 zostało rozstrzelanych w Janiej Górze. Oprócz nich na cmentarzu pochowano ekshumowanych z Tuszyn (raczej z 24 pp), Lipienicy, majątku Żóławy, Zalesia Królewskiego, Suchej i Stążek.

3 września 1939 r. rozstrzelanych zostało 20 mieszkańców Świekatowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Dowódcy III baonu - detaszowanego do Sarn (na razie daty bardziej ogólne i możliwe są błędy):
- 1921 - kpt. Roman Saloni
- 1923 - mjr Byczkowski Mikołaj
- 1924 - mjr Polityński Bronisław Bolesław
- 1928 - mjr Fiszer Adolf Zygmunt
- 1930-32 - mjr Schuller Emil
- 1932-33 - mjr Krywko Rafał
- 1933-36 - mjr Wierzbowski Ksawery
- 1936-37 - mjr Pachoński Henryk
- 1937-38 - ppłk Eustachiewicz Adam
- 1938-39 - ppłk Sieczkowski Zdzisław Tadeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie