Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ponawiam prośbę:

Szukam jakichkolwiek informacji o dwóch członkach rodziny, którzy - wg przekazów rodzinnych - służyli w 50 PSK w Kowlu. Przed wojną. Przejrzałem cały wątek i widzę cień szansy, że na listach, które posiadacie coś się znajdzie. Poszukuję info o:

1. Tadeusz Matraszek, ur. 1917, syn Stanisława, przysięga wojskowa prawdopodobnie 1938 lub 1939. Mam też informację, że od marca 1939 służył w 73 pułku piechoty, "w łączności"

2. Mieczysław Więcławski, ur. 1915, syn Jana - przekaz rodzinny głosi, że był przełożonym Tadeusza.

Będę wdzięczny za sprawdzenie i wszelkie informacje, jakie udałoby się znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 11 months later...

Witam Państwa .Szukam jakichkolwiek informacji,dokumentów , zdjęć  na temat przodka - Efim Pradun ur. 1913 Podhorodno k.Lubomel .Służył w 50 p.p. od .V.1936 do X 1937r. (Komenda Uzupełnień Kowel 1935r.) .Mógł walczyć pod Sarnami i dostać się do niewoli sowieckiej ponieważ 23 czerwca 1941r. zmobilizowany do Armii Czerwonej .

 

z góry dziękuje za pomoc .J.T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10.03.2023 o 13:18, jtymczyszyn napisał:

(...) Efim Pradun ur. 1913 Podhorodno k.Lubomel. Służył w 50 p.p. od .V.1936 do X 1937r. (Komenda Uzupełnień Kowel 1935r.) Mógł walczyć pod Sarnami i dostać się do niewoli sowieckiej ponieważ 23 czerwca 1941r. zmobilizowany do Armii Czerwonej .

Witam kolego J.T. – Skąd pomysł, że Efim Pradun walczył pod Sarnami? Nie słyszałem, aby jakieś pododdziały 50 pp walczyły pod Sarnami w 1939 r., a batalion tzw. nadwyżek wymaszerował stamtąd do Włodzimierza Wołyńskiego.
Zakładając, że E.Pradun został zmobilizowany do 50 pp strzelców kresowych, to mamy co najmniej kilka możliwych wariantów jego losów.
Mógł już w sierpniu 1939 trafić razem ze zmobilizowaną 27 DP na Pomorze. Pułk został tam rozbity w dniach 1-3 września 1939 r. Większość żołnierzy dostała się do niewoli niemieckiej. Jakaś grupa przebiła się do Modlina i walczyła tam do kapitulacji twierdzy - niewola niemiecka.
Kilka batalionów marszowych sformowano w OZ 27 DP. Trafiły do Grupy „Włodzimierz” i walczyły m.in. pod Uściługiem i Włodzimierzem Wołyńskim. 18.09.1939 r. we Włodzimierzu Wołyńskim zdemobilizowano większość żołnierzy pochodzących z terenów na wschód od Bugu – rozeszli się do domów, część pewnie wyłapali sowieci. Reszta – ci co chcieli walczyć dalej - trafiła do niewoli sowieckiej po decyzji gen. Smorawińskiego o poddaniu się Armii Czerwonej.
No i tak na koniec – w listopadzie Niemcy przekazali sowietom ponad 40 tysięcy polskich jeńców, którzy pochodzili z terenów okupowanych przez ZSRR. W zamian otrzymali 13 tys. jeńców pochodzących z terenów okupowanych przez III Rzeszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzymen napisał:

No i tak na koniec – w listopadzie Niemcy przekazali sowietom ponad 40 tysięcy polskich jeńców, którzy pochodzili z terenów okupowanych przez ZSRR. W zamian otrzymali 13 tys. jeńców pochodzących z terenów okupowanych przez III Rzeszę.

Ciekawe byłoby (choć to z oczywistych względów niemożliwe) ustalenie i porównanie jaki procent jeńców przeżył wojnę; z tych przekazanych przez Niemców Sowietom i z tych przekazanych Niemcom przez Sowietów.  Mój teść (pochodzący z północnego Mazowsza), starszy ułan,  ciężko ranny, w pociągu sanitarnym wzięty do niewoli przez Sowietów i potem przekazany Niemcom przeżył.  Nigdy nie spotkał żadnego z kilkudziesięciu kolegów z pułku, którzy zostali w sowieckiej niewoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Witam Grupowiczów,

Czy ktoś z Państwa ma może skan rozkazu dziennego III batalionu Sarny, z mobilizacji sierpień 1939 r.?  Poszukuję potwierdzenia wcielenia mojego przodka Adama Tyszeckiego, z deklaracji ZBOWiD wyczytałem, iż był zmobilizowany do III batalionu Sarny, 8 kompania. 

Nurtuje mnie pytanie- dlaczego kopista-rezerwista (przeniesiony do rezerwy 03.1938 r.) był mobilizowany do regularnego pułku a nie do pułków mobilizowanych w ramach KOP? 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie