Skocz do zawartości

RUTUS PROXIMA - ocena


mzbyszek61

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Witam Koleżanki i Kolegów. Krótkie pytanie: czy to norma, że na trybie dynamicznym, przy dyskryminacji ustawionej na 0, ze względnie dużej głębokości (ok. 30 cm) proxa ciągnie grube, zardzewiałe gwoździe?Zdażyło mi się to już kilka razy w mojej krótkiej karierze. Co dziwne, sygnał jest stabilny i wyraźny a wartość fazy to 68-70...
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów w obsłudze Proximy.
Podobnie jak kolega motylanoga mam problem z identyfikacją grubych pordzewiałych (gwoździ,odłamków).
Ustawiam dyskryminację nawet na +10 i nadal kopię żelastwo na różnej głębokości. Sygnał jest stabilny i na poziomie +65+78 dźwięk czysty i wysoki.
Po sprawdzeniu i na mierzeniu okazuje się że fant leży obok około 5 do 10 cm od krawędzi cewki a nie centralnie po nią. Gdy przesunę cewkę w namierzone miejsce z fantem sygnał zanika bo pracuję dyskryminacja. Dlaczego wykrywacz sygnalizuje leżące obok sprawdzanego terenu nawet o 10 cm zardzewiałe żelastwo na +. Czy krawędzie cewki w proximie nie reagują na dyskryminację.Co zrobić na zaśmieconym terenie gdzie obok gwoździ leżą monetki bliżej niż 10 cm od siebie? Jak ustawić proximę?
Pozdro
Cent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej centaurus,

Też mam podobny problem. Czytałem gdzieś, że rozwiązaniem jest sprawdzenie sygnału trybem pinpoint. Sprawdzamy gdzie jest najsilniejszy sygnał normalnie na dynamiku, a następnie przestawiamy się na tryb pinpoint. Jeśli najsilniejszy sygnał jest w tym samym miejscu to znaczy, że można kopać, zaś jeśli najsilniejszy sygnał jest obok, to najprawdopodbniej jest to gwódź. Oczywiście ciężko to stosować jeśli blisko siebie leży wiele przedmiotów.

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym przypadku trzeba kopać. Rozwiązaniem byłaby mniejsza cewka + regulacja prędkości analizowania sygnału przez elektronikę. Ale do Proximy nie ma innych cewek a regulacje są wyłącznie podstawowe.
Żeby zwiększyć ilość informacji możesz machać wyżej i niżej, przez co dowiesz się więcej o realnej wielkości i głębokości zalegania. Płytkie przedmioty identyfikuje się dość łatwo, musisz porobić próby na sucho.
Budowa cewki powoduje, że wykrywacz może reagować na bardzo bliskie obiekty w sposób zaskakujący dla użytkownika, ale to dotyczy wszelkich cewek koncentrycznych.
Zidentyfikować Proximą monetę wśród dzwoniącej rdzy będzie trudniej niż w lepszych maszynach, bo ani audio ani informacja na wyświetlaczu w tym nie pomagają. Na takie miejsca lepiej postarać się o lepszy wykrywacz analogowy, który przynajmniej w audio zasygnalizuje niuanse obiektu mogące prowadzić do wniosków.
No i ZAWSZE szukaj w trybie mieszanym. Sam sygnał dynamiczny nadaje się na plażę. W trybie mieszanym znacznie łatwiej jest rozróżnić rdzę od drobnego koloru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozmawiałem z producentem Panem R.
Oświadczył że taka jest charakterystyka pracy koncentrycznej cewki w tym wykrywaczu dynamicznym , która jest tak czuła że widzi w ziemi tlenki metali ze starych zardzewiałych żelastw które się przemieściły w różne odległości i kierunki.Stworzyły pod ziemią otoczkę wokół zalegającego przedmiotu. Ustawienia dyskryminacji na + 10 czy + 30 nic nie pomoże. Dodatkowo bardzo szybki procesor jak zapewnił Pan R nie ułatwia sprawy tylko wprowadza zamieszanie. Podobno przy wolniejszych procesorach w innych wykrywaczach problem z identyfikacją jest mniejszy .Cewka nie widzi tej otoczki i dyskryminacja wycina te żelastwo,przeważnie cewka centralnie znajduję się nad żelastwem, ale też zdarza się że identyfikacja przeskakuję po wszystkich kolorkach. No ale wtedy wiadomo że po cewką jest nie pożądany śmieć.
Jedyna rada którą dostałem to nauczyć się dźwięków które dają metale z końca skali od +50 do +90.Podobno jest zasadnicza różnica czy słyszymy tło żelaza czy kolorek powyżej +50. Ale jak to porównywać w terenie, może nosić ze sobą te kolorki i co chwile sprawdzać chyba nie?
Tak na chłopski rozum to wszystko co leży obok cewki ok 5 - 10 cm i daje + 60 i < jest żelastwem. Jak dla początkującego kopacza to uważam że wykrywacz z taką charakterystyką pracy jest za trudny na początek.Czy doświadczeni użytkownicy tego sprzętu słyszą te różnice w dźwięku? Czy możecie podpowiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę ?
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Na najbliższej wyprawie skorzystam z waszych porad i wniosków.
Czy morzę jest ktoś z doświadczonych w Proximach z Bydgoszczy chętnie się spotkam i pouczę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Do kol. B...
Występuje jeszcze drobna" różnica w wymienionych sondach [sondach, a nie cewkach]. Niekiedy sondy ażurowe są w całości [z wyjątkiem ACE] zalane żywicą. Powoduje to brak wewnętrznych uszkodzeń mechanicznych sondy oraz stu procentową, wieczną szczelność. Przykłady to np. Safari, Dominator. Uważam, że w pełni zalanych żywicą sondach nie są potrzebne osłonki [nie dotyczy ACE].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sondy zalane żywicą są kruche i ciężkie. Powstaja tez w nich naprężenia podczas utwardzania. Inna jest tez rozszerzalność cieplna żywicy i metalu uzwojenia. Nie ma możliwości dostrojenia po zalaniu.
Nie uważam że żywica jest optymalnym rozwiązaniem dla sondy, wręcz przeciwnie. Jest to rozwiązanie TANIE i zapewniające estetykę małym kosztem. Nie umożliwia też w zasadzie konstruowania sond pełnych lub z otworem, tylko ażurowych, czyli użytkowo GORSZYCH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jedno do czego, jeśli o tej samej masie, zawsze wolałbym pełną. Albo z jedną dziurą w środku, bo to trochę ułatwia namierzanie. Właśnie taką jaka ma Proxima. Jeszcze lepszą ma XLT - lepszy do ślizgania po nierównościach kształt krawędzi. Już nic lepszego raczej nie da się wymyślić.
Fajne jest to spłaszczenie w sondzie Armanda, ale sonda nie jest pełna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temacik powstał rok temu, jednak przez cały ten czas niewiele napisano o przydatności Proximy typowo na żelastwo.
Z tego co widzę większość śmiga na Dynamice kosząc kolorki, a żelazo kopie przy okazji.
Jak sprawuje się Statyka i tryb Mix?

Konkretnie moje pytanie brzmi:
Mam Solarisa na kolory i HS-a na resztki co Solarek zostawi,
nie mam za bardzo czasu na sprawdzanie wszystkich miejsc 2 razy - potrzebuję jednego, uniwersalnego, którym można śmiało kopać i stal i drobne kolorki jednocześnie.
Czy warto zamienić moje 2 na 1 Proximę???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem Ci jako wielki praktyk więc mogę się mylić, ale jako uważny czytelnik wszelkich tematów związanych z PROXIMĄ, zarówno na tym jak i na innych forach ( choć jak mniemam większość wypowiadających się jest ta sama)oceniam, że warto. Sam posiadam wyżej wspomniany sprzęt ale moje doświadczenie jest zbyt małe aby udzielać porad z autopsji. Natomiast z analizy dostępnych materiałów wynika, że warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie