Skocz do zawartości

Dowódca UPA jest narodowym bohaterem


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.dziennik.pl/swiat/article176459/Dowodca_UPA_jest_narodowym_bohaterem.html

Bandera czczony na Ukrainie

wtorek 20 maja 2008 00:21
Dowódca UPA jest narodowym bohaterem

Stepan Bandera, przywódca ukraińskich skrajnych nacjonalistów odpowiedzialnych za zbrodnie podczas II wojny światowej, w tym rzeź Polaków na Wołyniu, zajął trzecie miejsce w plebiscycie na najwybitniejszego Ukraińca. To kolejny przykład odradzania się wyidealizowanego wizerunku Ukraińskiej Powstańczej Armii, zwłaszcza na zachodniej Ukrainie - zauważa DZIENNIK.

Banderę w plebiscycie, w którym głosy oddało 2,5 mln Ukraińców, wyprzedzili jedynie XI-wieczny władca Rusi Jarosław Mądry i kardiochirurg Mykoła Amosow. Zaledwie kilka dni wcześniej władze Tarnopola, w którym budowany jest też pomnik Bandery, zaproponowały umieszczenie jego podobizny na monetach.

Dowódców UPA odpowiedzialnych za wyjątkowo okrutne traktowanie ludności nieukraińskiej pod okupacją niemiecką czci się też w innych miastach. W kwietniu we Lwowie imieniem Bohaterów UPA nazwano ulicę. Tymczasem władze Czerniowców ogłosiły rok 2008 Rokiem Bandery, zaś Związek Oficerów Ukrainy domaga się nadania mu tytułu Bohatera Ukrainy."


Ciśnienie mi skacze, jak czytam takie rzeczy. Za stary juz chyba jestem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, spokojnie. Trochę się trzeba wczuć w ich rozumowanie - pomijając to, że dla nas to skandal - to oni mało mają bohaterów narodowych, a i świadomość narodowa u nich jest jeszcze krótka :) Więc tego banderę to nawet rozumiem, że jest dla nich KIMŚ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy naród ma swoich bohaterów i stawia im pomniki a innym narodom do tego nic."

Tak się składa, że moja prababka wraz z córką dzieki swojej sile charakteru uratowała się z pogromu w jednej z podtarnopolskich wsi. IInnym się nie udało... zostali sapleni w kościele...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kolejny raz najglosniej krzycza ci, ktorzy najmniej wiedza.
Zadajcie sobie trud dowiedzenia sie kim byl bandera, zadajcie sobie trud aby poczytac jakie bylo jego nastawienie do czystek etnicznych na zachodniej ukrainie.
potem bolejcie nad swoim cisnieniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czy ja wiem pomsee... ich bohaterowie to raczej związani z RP albo Moskwą*, ten nacjonalizm jest taki gorący bo świeży - dostali niedawno własne państwo, a od jeszcze bardziej niedawna niepodległość....

*Np jakich mają własnych bohaterów sprzed czasów Chmielnickiego czy ogólnie kozactwa? A potem, do końca XVIII wieku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071031/REGION06/71030023

Bandera od zawsze był wielkim przyjacielem Polski, tak jak i jego organizacja. longwood, na razie to boleje nad tobą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bandera walczyl o niepodleglosc Ukrainy wiec nie dziwi fakt ze jest bohaterem tak samo jak Chmielnicki.To samo tyczy sie Stalina ktory byl ( wedlug mnie ) wiekszym zbrodniarzem niz Hitler a jest uwarzany za bohatera,wiec nie widze zadnego powodu zeby sobie cisnie podnosic byle pierdolami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie Bandery do Stalina ?

Bandera był wg. mnie znacznie gorszy od Stalina.

Mord, dywersja,zdrada, sabotaż,czystki etniczne i w końcu nasyłanie szpiegów obcych państw do swojego kraju. Najgorsza pod słońcem bladź jaka mogła być.

W Polsce powinniśmy za to stawiać pomniki ku czci Księcia Wiśniowieckiego żeby wiedzieli o tym, z hasłem ogniem, kulą i mieczem", niech wie ta wykolejona część ukraińców...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stepan Bandera nie opowiadal sie za czystkami etnicznymi na wolyniu, popieral natomiast zamachy na POJEDYNCZYCH politykow.W czasie pogromu '43-44 siedzial w Sachsenhausen i nie wiele mial do powiedzenia, wiekszosc jego rodziny stracila zycie w czasie wojny.
Postac tragiczna, tak jak tragiczna historia Ukrainy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm........ z rok temu pisałem na ten temat,ale nie umiem trafić działu,wątku,więc powtórzę.

Będąc w Przemyślu parę lat temu spędziłem noc w wesołym domku". Pani Ukrainka która ze mną była powiedziała że jest mgr. historii i mogła mówić prawdę bo była kumata

Zadałem jej pytanie.
- Tak bez skakania sobie do oczu. To kim jest dla was Chmielnicki ?

- Tak bez skakania do oczu ? No to Chmielnickij jest dla nas tak jak dla was Koscjuszko.

Reansumując. Każdy naród ma swojego bohatera i nie jest to powiedziane że to będzie bohater sąsiedniego kraju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'banderowcy'-to zarowno Ci ktorzy mordowali polakow na kresach, jak i Ci ktorzy jako 'normalni' partyzanci walczyli z ruskimi a nierzadko i niemcami w innych rejonach ukrainy.Bo ukraina to nie tylko wolyn i warto o tym pamietac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa nie mam pojęcia przecież on z Petersburga :), parę lat temu były wyciągnięte z brytyjskich archiwów chyba fotki z powstania pokazujące m.in faceta z kozackich oddziałów strasznie podobnego do Putina i stąd się wzięła legenda, że to jego ojciec :) Nota Bene ciekawym czy to zweryfikowano :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie