Skocz do zawartości
  • 0

co to za gondola ? do junaka czy nie ?


tosiek175

Pytanie

witam wszystkich. wszedłem w posiadanie takiej oto gondoli. pan który ja miał od lat 60 twierdził że była ona od junaka(jakieś 8lat temu) teraz nie moge się nic więcej od niego dowiedzieć-gdzie ją zakupił czy posiadał orginalną rame do niej itp. pod czarna farbą znajduje się wiśniowy czy raczej bordowy lakier ze złotymi szparunkami naookoło każdego wytłoczenia. podłoga płaska, w miejscu siedziska obniżona o około6-7cm. posiadam oparcie które ładnie pasuje do gondoli, obicie derma,ścianka półokrągła ze sklejki(może doróbka ale wykonanie wskazuje na orginał). w tylnej górnej części otwór,tak jakby na koło ale raczej do czego innego służył. brak numerów, tabliczki jakichkolwiek napisów. więcej zdjęć moge podesłać na maila. bardzo proszę o wszelkie informacje na temat tej gondoli-fotki,producent, kraj pochodzenia, motocykl do którego była montowana. pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

kolejny wózek do identyfikacji. materiał gondoli to jakaś dykta lub tkanina nasączona żywicą. pomalowany czymś podobnym, czym malowało się samoloty - przypomina aluminium i jest trudne do uszkodzenia. po usunięciu nieoryginalnej farby wyłoniły się jakieś napisy( niewiem czy oryginalne). tylna częśc to już tradycyjna blacha. gdyby ktoś rozpoznał gondolę z początku postu to też proszę o info , ponieważ do tej pory nie udało jej się zidentyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawa 500 OHC z wózkiem bocznym.Przetłoczenia podobne jak w wózku tośka 175.
Rzeczywiście,Jawy zawsze (prócz krótkiej serii malowanych na czarno i na biało) były w kolorze krwistej czerwieni.Ten,trochę wiśniowy kolor,który jest na Twojej gondoli to najpopularniejsza barwa w Polsce po wojnie. Wygląd gondoli i sposób przetłoczenia blach sugeruje lata 60-te XX wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem,szukałem i nie odnalazłem ramy z iża odpowiadającej tej mojej. na IŻ-owych wózkach , na podeście do wchodzenia wytłoczony jest napis - wszystkie wózki od iża które widziałem majątaki. na moim go niema chociaż sama konstrukcja jest podobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to wózek SUM. Ten jest bardzo podobny, ale jednak nie identyczny. Tu link do fotek Ładnie zachowanego SUMa: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=303233691
Myślę, że najbardziej prawdopodobne, iż jest to wózek węgierski w swej najstrszej wersji. Ponadto podobne wózki produkowano po wojnie w zakładach rzemieślniczych w dawnym NRD (dawne Stoye i Steib)jak i Polsce. Również w ZSRR podobne wózki były łączone z IŻami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rama na 100% jest fabryczna, nie widać w niej też przeróbek. rozwiązaniami zblizona jest do radzieckich ram. ale dziś mam kolejny kosz do identyfikacji - ten to już musi być fabryczny. nawet lakier wyglada na oryginalny. kosz jest bardzo mały i ma specyficzne mocowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wózkami panowie jest kłopot -było sporo producentów a firmy produkujące motocykle zamawiały je w różnych firmach -ale należy też pamiętać iż było to wyposażenie dodatkowe tak jak drugie siedzenie w motocyklu :):) więc nabywca mógł je kupić zupełnie gdzie indziej np.w jakieś małej manufakturze - czasami wózki są podobne do jakiegoś typu firmowego ale jak sie bliżej przyjrzeć to okazuje sie że jednak różnią się :):) ale może ktoś sie dopatrzy -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie