Skocz do zawartości
  • 0

co to za gondola ? do junaka czy nie ?


tosiek175

Pytanie

witam wszystkich. wszedłem w posiadanie takiej oto gondoli. pan który ja miał od lat 60 twierdził że była ona od junaka(jakieś 8lat temu) teraz nie moge się nic więcej od niego dowiedzieć-gdzie ją zakupił czy posiadał orginalną rame do niej itp. pod czarna farbą znajduje się wiśniowy czy raczej bordowy lakier ze złotymi szparunkami naookoło każdego wytłoczenia. podłoga płaska, w miejscu siedziska obniżona o około6-7cm. posiadam oparcie które ładnie pasuje do gondoli, obicie derma,ścianka półokrągła ze sklejki(może doróbka ale wykonanie wskazuje na orginał). w tylnej górnej części otwór,tak jakby na koło ale raczej do czego innego służył. brak numerów, tabliczki jakichkolwiek napisów. więcej zdjęć moge podesłać na maila. bardzo proszę o wszelkie informacje na temat tej gondoli-fotki,producent, kraj pochodzenia, motocykl do którego była montowana. pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

gondola jest już moja. parę lat temu uciekła mi z przed nosa ale teraz wróciła. co do wózków oceania to nigdzie nie mogę znależć żadnego zdjęcia, schematu, czegokolwiek o nich. malowanie podobne do siódemki, gościu na 100% miał dwa JUNAKI oraz Pannonię którą kupiłem razem z tą gondolą. wracając do Oceanii: czy te wózki nie były czasem aluminiowe tak jak Duna, i dlaczego na żadnej stronie o junaku nie ma Janka z takim wózkiem-no chyba że zdjęcie jest nie podpisane. a szukać materiałów szukałem gdzie się dało: na węgierskich stronach , niemieckich i anglojęzycznych- może jakaś oferma jestem ale nic nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jeszcze podłoga z orginalnym lakierem. dodam że pod wiśniowym lakierem jest bardzo starannie położona szpachla, spawy od środka prawie niewidocze-bardzo dobra robota, ogólnie ładnie zrobiony i dopracowana gondola.piszcie jakie zdjęcia umieścić , której części- już jestem szczęśliwy że tak szybko ktoś zainteresował się moim tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda fragment szparunku. miałem bardzo dużo informacji że to sum, ale to nie jest to. Sumy nie były tak bogato przetłaczane i miały inny tył. resorowanie gondoli było na sprężynach a u mnie widać otwory po ucwytach z przodu i z tyłu - tak więc musiał być resorowany cały wózek. co do ostatniego posta to wózki krakowskie to właśnie SUM-y.miałem też informacje że to SUM którego pewien rzemieślnik(kowal) który mieszkał obok spółdzielni metalowiec sam tak wyklepał...mam sporo zdjęć podobnych wózków(steib, stoye) ale one miały całkowicie inne malowanie i miały sygnature marki.swoją droga wykonanie tego wózka było kosztowne i raczej żadnego małego warsztatu nie byłoby stać na wykonanie form itp.a jeżeli gondola była zrobiona w większej kuźni to chyba w krótkiej serii bo nikt nie jest pewien skąd ona pochodzi.może wykonana została tuż przed jakąś likwidacją albo ktoś celowo zakończył produkcję? a może to faktycznie jakiś SUM-seria testowa,prototypowa albo nie zatwierdzona przez działaczy? proszę o jakieś fotki oceani i wózków do iża.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest to samoróbka to przynajmniej rama powinna być oryginalna. pytanie brzmi od czego na jest? nie dość że gondola jest na sprężynach to dodatkowo koło jest resorowane na teleskopie takim jak w motocyklu - czyli z tłumieniem(przynajmniej na taki mi wygląda).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie