Skocz do zawartości

Hitler na pogrzebie Piłsudskiego


Pilawa

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro Marszałek Piłsudski był niemieckim agentem (tfu, przez myśli mi to nie chce przejść) to dlaczego był autorem planu wojny prewencyjnej" przeciwko Niemcom i dlaczego do cholery kazał zabetonować pół Górnego Śląska przeciwko spodziewanemu zagrożeniu od strony Niemiec ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dzięki Panowie. Niezłe foty.

Faktycznie, Adolf mógł byc tylko na mszy w Berlinie.
Choć zdjęcie z kościoła byłoby świetną sprawą.
Natomiast co do powiązań Marszałka z Niemcami to ostatnio spać po nocach nie mogę :)
Ćwieka dziadek nam zabił i tyle.
Mógł się jeszcze wstrzymać parę lat z tym odejściem, sprawy do końca pozałatwiać..ehhh..

Dodatkowo ciekawi mnie postać W.Sławka - w szczególności jego pozycja przy Piłsudskim oraz śmierć (samobójcza??)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://anstankiewicz.republika.pl/billewicz/pict43.jpg

Maria Piłsudska z Koplewskich primo voto Juszkiewiczowa (ur. 1865 w Zułowie, zm. 16 sierpnia 1921 w Krakowie) – pierwsza żona Józefa Piłsudskiego od roku 1899, działaczka PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej). Nazywana była przez działaczy PPS Piękną Damą. O względy Marii ubiegał się także zakochany w niej Roman Dmowski. Według endeckiego polityka, Jędrzeja Giertycha, Dmowski miał z nią romans. Jednak rywalizację o Marię wygrał Piłsudski, co mogło doprowadzić do utrzymującej się do końca życia wrogości pomiędzy rywalami...."

Piękną damą? No to chyba dla jaj, bo po zdjęciu coś nie halo.

się nie dziwię, że wolał Olę Szczerbińską....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Aleksandra_Pi%C5%82sudska.JPG

(ona już bardziej daje radę niż fota 1. ale kanony piękna to mieli cudowne :/ )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący artykuł (w jęz. niemieckim) z wieloma zdjęciami, opisujący sytuację Hitlera na przełomie lat 1932/33, czyli bezpośrdnio przed zdobyciem władzy, jest tutaj:
http://www.welt.de/politik/article1508335/Die_Presse_glaubte_nicht_an_Hitlers_Aufstieg.html
To zdjęcie pochodzi z 1932r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regułą było i jest obecnie, że przed obiektywem kamery wodzowie ustawiają obok siebie najbardzej zaufanych. A takim był bez wątpliwości Kaltenbrunner. Też uważam, że to on. Na tym zdjęciu jest o kilka lat starszy.
Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ernst_Kaltenbrunner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Widd39 - może jestem niekumaty - ale czemu wspomniałeś tu o Choszcznie? Znam to miasto, więc jestem ciekaw kontekstu wypowiedzi :)

Do gunrunner44 - to przesilenie trwa już zdecydowanie za długo.:) Jeszcze miesiąc, dwa i dowiemy się, że Adolf w rzeczywistości przecinał pępowinę u drugiej córki Marszałka, był ojcem chrzestnym jego dzieci, a z rabinem w Choszcznie macę nożem SS razem kroili :) A plan wojny prewencyjnej to tylko plan wspólnej defilady niemiecko - polskiej w Paryżu :)))"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie, tak mi przyszło do głowy - z rabinem w Choszcznie macę nożem SS razem kroili" równie dobrze mogłyby być Koluszki Wielkie. Coś czytałem i mi utkwiła nazwa w pamieci :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na wiele postawionych tu pytań, wraz ze zdjęciami (miniaturki do wglądu, duży format do kupienia), można znaleźć tutaj:
http://www.eastnews.pl/news/biuletynB.php?idPozycji=7&strona=4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiadomość o śmierci Piłsudskiego w dniu 12 maja 1935 roku Berlin zareagował z ostentacyjnym smutkiem. Uroczystości żałobne zyskały w Rzeszy oprawę, która wykroczyła daleko poza stosowane w takich przypadkach gesty kurtuazji. Zarówno 13 maja jak i w dzień pogrzebu zostały opuszczone flagi państwowe do połowy. W uroczystościach żałobnych wzięli udział: Hitler, Goebbels, Neurath i inni wysocy rangą przedstawiciele partii i Wehrmachtu. Obecny był również nuncjusz papieski w Niemczech Cesare Orsenigo.

Po nabożeństwie dwie kompanie Wehrmachtu oddały honory wojskowe.

16 maja ogólnoniemiecka rozgłośnia radiowa nadała obszerną audycję poświeconą życiu Piłsudskiego. 21 maja wychwalał Göring w Reichstagu dokonania marszałka: „My Niemcy wychowani i wyrastający w narodowosocjalistycznym światopoglądzie mamy szczególne zrozumienie dla osobowości wielkiej miary(…) Doceniając wielkość postaci marszałka, zdajemy sobie również sprawę, że należał on również do tych mężów stanu, którzy występowali energicznie na rzecz pokoju, a jednym z widocznych dokonan pokojowych stał się jego wkład w dzieło niemiecko-polskiego porozumienia”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołuję swój post z 2008-02-01 14:38:00 i przepraszam za wprowadzanie w błąd. Związane to było z moją słabą pamięcią i niewiedzą; nie było to celowe posunięcie.


Bynajmniej tu cytuję już 100% oryginał tekstu telegramu jaki wystosował Hitler do Prezydenta RP i Rządu na wieść o śmierci Marszałka:

Głęboko poruszony wiadomością o zgonie Marszałka Piłsudskiego wyrażam Waszej Ekscelencji i rządowi polskiemu najszczersze wyrazy współczucia moje i rządu Rzeszy. Polska traci w powołanym do wieczności Marszałku twórcę swego nowego państwa i swego najwierniejszego Syna. Wraz z narodem polskim również naród niemiecki obchodzi żałobę z powodu śmierci tego wielkiego Patrioty, który przez swą pełną zrozumienia współpracę z Niemcami oddał nie tylko wielką usługę naszym krajom, ale przyczynił się ponadto w sposób jak najbardziej wartościowy do uspokojenia Europy."
Adolf Hitler, Niemiecki Kanclerz Rzeszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam źródła zdjęcia zamieszczonego przez kolege sieroczyna ale wydaje mi się, ze takie nabożeństwo odbyło się w katedrze Berlińskiej a trumna okryta Polskim godłem państwowym jest czysto symboliczna"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy tekst pochodzi z okolicznościowego wydania 26-stronicowej gazety Pocztowego Przysposobienia Wojskowego z maja 1935 roku Ku uczczeniu pamięci ukochanego Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego".
Widnieje w nim m.in. zapis, że po zgonie Marszałka: Jednymi z pierwszych były następujące telegramy: od Pjca Św. Piusa XI-go, Króla Anglii, Prezydenta Francji Lebruna, Kanclerza Rzeszy Niemieckiej A. Hitlera, Premiera Włoch B. Mussoliniego."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie