Skocz do zawartości

Propozycje scenariuszowe


grba

Rekomendowane odpowiedzi

ironię wyczuwam :)

Tak wiem, wiem panie Wojtku - scenariusz marzenie ściętej głowy........

a mogliby ostrzelać co za problem. Też można by pokazać całą gamę wyzwalania ubowni i zajmowania nawet całych miast - w jednym chyba nawet przeprowadzono uroczystości Bożego Ciała z gośćmi honorowymi z lasu i załatwioną milicją ile dobrze pamiętam. Ale znowu pokazanie tego wszystkiego to byłby serial 100 odcinkowy.... musiałbym znaleźć grupkę bohaterów - żołnierzy wrześniowych, może przyjaciół, których los cioła po świecie - jeden do lasu, drugi do Franci i na cichociemnego, trzeci na Sybir itp.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zero ironii !
Moje mazenie - ostrzelac ubownie pelna nkwdowskich funkcjonariuszy - dodaj do scenariusza !
Oj i jeszcze jedno - chlopaki z PSP wracaja na Mustangach i Spitfire do Polski i laduja na lotnisku w Deblinie....
A Lancastery na Okecie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy wrócili przecież... głównie statkami.... wraz z dużą częścią sprzętu o czym nawet piało z zachwytem komunistyczne medium - PKF

Nie bądź taki zgryźliwy :> to że do tej pory się nie udało tego nakręcić to nie znaczy, że jest to niemożliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:>

z tego działka p/lot?

dobra, no problem :) specjalnie dla ciebie - a dowódca to czyniącego oddziału partyzanckiego się będzie Wojtek nazywał, specjalnie.

aa tam, nawet jakby to było ładnie napisane, odpicowane itp to pewnie skończy jak film Whatfora o Powstaniu....


a co do spitfire - były tutaj pokazywane fotki z muzeum warszawskiego zaraz po wojnie i sprzęty, które tam stały i poszły na złom. I parę zachodnich produkcji było, czyli jakoś przyleciały te ptaszki!!! :>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ptaszki nie przylecialy w 1945 tylko na wystawe (zabylem o jakim tytule...), przyslano chyba w kawalkach jednego spita chyba 14 z jakiegos naszego dywizjonu i potem poszedl na zyletki... - pisze z glowy czyli z niczego... :> Koledzy napewno poprawia
A knedliki wrocili do domu Spitami :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herbstnebel, to możeby do kampanii wrześniowej dodać wypad na Wschowę... Jakieś coś na kształt okopów zostało, więc możnaby w oryginalnej scenerii to odegrać ;) A swoją drogą to by był chyba ewenement, bo nie słyszałem, aby ten fragment walk został kiedyś zekranizowany...

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi od lat marzy się epicki film o przełamaniu Wału Pomorskiego przez I Armię z postaciami zaczerpniętymi z książki Stanisława Komornickiego W pułapce losu. Pamiętnik podchorążego "Nałęcza.ciąg dalszy"
Ukazanie pogmatwanych, polskich losów na tle dramatycznych walk, zbrodnia w Podgajach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Interesuję się głównie Kampanią Wrześniową. Postanowiłem skrobnąć parę słów na temat moich marzeń jeżeli chodzi
o naszą rodzimą kinematografię.
Generalnie można stwierdzić że 90% tematów związanych
z naszą historia a szczególnie II WŚ należałoby nakręcić powtórnie.

Marzy mi się serial o 10 Brygadzie Kawalerii i 1 Dywizji Pancernej coś w stylu filmu Kompania Braci ukazujący losy tych jednostek od czasów przedwojennych tzn. przejście z jednostek konnych do zmotoryzowanych cały szlak bojowy od Jordanowa do Vlihelmshafen oraz późniejsze losy żołnierzy oraz dowódców.

Myślę że ciekawym tematem na serial byłyby losy większości polskich jednostek biorących udział w Kampanii Wrześniowej.
np. 1 Dywizji Piechoty Legionów
20 Dywizji Piechoty Żelaznej"
11 Dywizji Piechoty Karpackiej
Wołyńskiej Brygady Kawalerii
Wielkopolskiej Brygady Kawalerii

Jeżeli chodzi o filmy fabularne to tematów arcyciekawych nie dotykanych przez 50 lat PRL jest cała masa np
Wojna z bolszewią w 1920 r. , walki we Wrześniu 1939 - Hel, Jordanów, Mokra (już widzę jak Bogusław Linda w roli np. jakiegoś oficera mówi przed bitwa co wy ułani k...wa wiecie o zabijaniu" albo będąc w okopie mówi do ułanów poszedłem na wojnę bo to zła kobieta była") Piotrków, Mława, Iłża, Bitwa nad Bzurą, Tomaszów Lubelski, Kock, itp.
Nareszcie można byłoby pokazać jak to było naprawdę
w Armii Berlinga np. Wał Pomorski, Budziszyn.
Warte pokazania byłby największe wyczyny naszych sił zbrojnych na zachodzie np. Bitwa o Anglię, Narvik, Tobruk, Falaise, Monte Cassino,Arnhem, itd.
Obowiązkowym tematem jak myślę jest również pokazanie losów podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny Światowej. Jeden z filmów mógłby kończyć się np. sceną śmierci jednego z ostatnich żołnierzy w lasach parczewskich w roku 1963.

Kiedyś nakręcono film w formie trzech różnych epizodów pt. Krzyż Walecznych.

Można byłby nakręcić w podobnej w formie film na bazie książki pt. Pobojowisko autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego. Autor zamieszcza w niej kilka opowiadań żołnierzy polskich walczących we wrześniu np.
Tajemnica lasu, Puchacz, Tysiąc lat, Talizman, Chłopi, Zasadzka, itd.


Myślę że ciekawe scenariusze na jakieś większe produkcje mogłyby powstać na kanwie książek:
„Wierni przysiędze” Zbigniewa Szacherskiego
„Bateria została” Apoloniusza Zawilskiego
„Droga wiodła ugorem” Stanisława Sosabowskiego
„Od podwody do czołga” Stanisława Maczka
„Od Gór Borowskich do Zakroczymia” Ludwika Czyżewskiego
„Wrześniowe Drogi” Bogusława Cereniewicza
„Czarne krzyże nad Polską” Stanisława Skalskiego
„W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej” Wacława Zaleskiego
„Od konia i armaty do spadochronu” Janusza Kamińskiego
„Tu mówi żelazo” Tadeusza Witowieckiego
„Aby dochować przysięgi’ Bronisława Prugar-Ketlinga
„Anatomia boju” A. Wliczkowskiego
„Czarny naramiennik” Ludwika Ferensteina
„Przeciw nawale” Władysława Adamczyka

Najbardziej wk....ją! mnie filmy takie jak ostatnio wyświetlana Enigma gdzie oczywiście pokazano polaka jako niemieckiego agenta mimo że angole dostali od nas Enigmę, lub też np Orzeł wylądował" gdzie niemicy przebrani w mundury jakże mogłoby być inaczej polskich spadochroniarzy usiłują zabić Churchila.

Najlepiej aby filmy te jeżeli, kiedykolwiek powstaną ( w co wątpię bo teraz najlepiej sprzedaje się Katarzyna Cichopek oraz Natasza Urbańska ) byłyby nakręcone w sposób jak najwierniej oddający dany temat oraz przystępny dla widza polskiego, jak również co uważam za rzecz ważną dla widzów zagranicznych co niewątpliwie pomogłoby obalić pewne niekorzystne mity istniejące od czasu ostatniej wojny np. idiotyczny mit o szarżach kawalerii na czołgi
w czym niechcący pomógł w filmie Lotna Andrzej Wajda pokazując ułana rąbiącego szablą lufę czołgu T-34.

Zastanawiałem się kiedyś nad możliwością nakręcenia jakiegoś filmu o Wrześniu 1939 przy dużej pomocy członków grup rekonstrukcji historycznej przy okazji np. Bzury 2008. Jestem przekonany że przy dobrym przygotowaniu scenariusza oraz wsparciu grafiki komputerowej można spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałbym zobaczyć coś batalistycznego z rozmachem, z dużą ilością statystów, o kampanii wrześniowej. Chyba bitwa pod Bzurą byłaby najlepsza.

(Obawiam się że może być problem będzie z większą iloscią ówczesnych czołgów i samolotów - chyba że da się komputerowo je rozmnożyć :)
A fabuła np. przypadki" kilku żołnierzy z oddziału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie