Skocz do zawartości

guzik napoleonski 5" z wężem


Rekomendowane odpowiedzi

koło mojej piątki z początku wątku wyszła jeszcze jedenastka z labrami i zwykłym pojedynczym uchem. Co przemawia za tym że to polskie guziole? na pewno skład VII dywizji gen. Grandjeana a dokładnie jednej z jej brygad pod dowództwem ks. Radziwiłła składającej się z 5 oraz 11 pp polskiej. w 1813 roku brygada ta stacjonowała w jednym z miasteczek pod Gdańskiem a dokładnie pod Pręgówkiem i tam wyszły te dwa guziki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
the_tuna..
Dobrze kombinujesz..

Należy zrobić zbiorową kwerendę, ile z guzików które prezentujecie wyszło na 1812-13, ile w kontekście innych kampanii i wojen..

Mam pewien pomysł, ale póki co nie ujawniam..

ps. RWB - do boju!

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
pomsee - Tajemnicą pozostaje skąd w ogóle wąż jako element zdobniczy w wyposażenia wojskowego księstwa się wziął. Występuje bowiem on także na pelcie orła 2pp Księstwa" - Taki motyw jest często spotykany na guzikach hiszpańskich. Może jakieś zapożyczenie? Nie wiem gdzie walczyły pułki o numerach 5 i 11 w okresie napoleońskim, ale jeżeli były gdzieś na południe od Francji to trop może okazać się trafny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na guzikach hiszpańskich z Grande Armee, czy sprzed zajęcia Hiszpanii?

Bardzo często to on wcale nie jest spotykany, może sporadycznie..

Na pewnym forum zarzucono mi jakobym celowo pominął opisanie guzików z Uroborosem w swojej książce, i w sumie racja - celowo - bo jak opisać coś bez ikonografii i materiału źródłowego?

Póki co zbieramy wszystko co dostępne w temacie razem z RWB i zobaczymy co z tego wyjdzie.

ps. Panowie - jeszcze jedna zasadnicza kwestia - nie podniecajcie się każdym guzikiem z owalną sygnaturą wyprodukowanym przez Munchheimer'a, bowiem trafia się ich tak dużo i w tylu zakątkach kraju, iż wątpliwym jest fakt używania wyłącznie przez armię Księstwa Warszawskiego.
Kilka osób niezależnie od siebie podkreśla opinię, iż bardzo prawdopodobnym jest produkowanie z tych samych sztanc również dla pułków francuskich.
Dokumentacja od producenta niestety nie zachowała się, więc sporo mgły", która zasłania dzieje.
pozdrawiam.
D.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
Uroboros na guzikach to prawdopodobnie wyraz nadziei na wyjście spod zaborów pod Wodzą Napoleona.
Na powrót czyli także wskrzeszenie armii polskiej.

Przeanalizujmy czy mamy guziki 5. i 11. pp księstwa warszawskiego inne niż uroborosy, do tego symbol uroborosa występuje na blachach kaszkietów innych jednostek (wraz z inną symboliką z mitologii greckiej, taką jak postać meduzy choćby).

To że tylko dwa pułki zamiast labrów na guzikach miały uroborosa, nie oznacza że pozostałe jednostki musiały go mieć na nich.
Występuje on na blachach kaszkietów, być może występował też na innych przedmiotach..
Należy sprawdzić, czy czymś sobie 5. i 11. pułk nie zasłużyły na wyróżnienie, i co je łączy.

W.g. mnie uroboros na emblematach i guzikach to określenie wiecznego powrotu, czyli Polski wyrywającej się z zaborczych kajdan.
pozdrawiam.
Total.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie